44 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-I face zoals die nu op het ITC toegepast wordt, is te zien in figuur i. De symbolenbibliotheek is verder uitge- breid. Dit is een handige optie, waarvan (naar ik vermoed) nog te weinig gebruik wordt gemaakt door veel FH-kartogra- fen. Definieer een symbool, sla het op in de bibliotheek en daarna is het een kwestie van 'drag and drop' om het sym bool meerdere malen in een kaart te plaatsen. Aanpassen gaat ook gemakke- lijk: wijzig een symbool binnen het pa- neel van de symbolenbibliotheek, sla het op en automatisch wordt het overal waar het in de kaart voorkomt veranderd. Alle in de bibliotheek opgeslagen Symbolen zijn ook in de Fireworks- en Flash bibliotheken te openen. Voor het genereren van bijvoorbeeld kaartseries is er de nieuwe 'master page functionaliteit, waarmee papier- of web- paginaformaat, resolutie enz. zijn vast te leggen. Open een nieuw document, selecteer de juiste 'master page' en alle instellingen worden meegenomen. De nieuwe FreeHand heeft nog meer leu- ke dingen te bieden, 'print area' is daar een voorbeeld van. Met dit gereedschap kan een deel uit een bestaande kaart wor den geselecteerd en afgedrukt, helaas niet opgeslagen, wat erg makkelijk zou zijn. Kijken we naar de meer web-gerichte za- ken, dan is vooral de verdergaande inte- gratie met Flash duidelijk. Het is nu bin nen de FH-omgeving mogelijk om een- voudige op Flash gebaseerde interactieve kaarten en sites op te bouwen. Dit kan bijvoorbeeld door binnen een document meerdere pagina's te definieren. Aan elk object binnen een document kunnen zo- wel URL links als een aantal eenvoudige 'roll-over' acties worden toegekend (zo als: ga naar, afspelen, afdrukken enz.). Hoe werkt dit in de praktijk? Definieer de kaart zoals gebruikelijk met lagen en teken een aantal objecten die als knoppen kunnen dienen. Dupliceer de pagina en zet op het duplicaat lagen aan of uit, met in achtneming van hetgeen de gebruiker te zien moet krijgen. Definieer op de eer- ste pagina een legenda met een 'ga naar (page xx) actie', publiceer de kaart via de Flash Export functie en de eerste interac tieve webkaart, waarbij de gebruiker zelf kan bepalen welke onderwerpen hij/zij wil zien en printen, is gereed. Ook is het mogelijk om een object in de kaart van een 'roll-over' actie te voorzien. Door met de muis op het symbool voor het stadhuis te klikken, wordt dan bijvoorbeeld de Website van de gemeente geopend. Het document kan als Flash-filmpje worden geexporteerd om in een volledige Flash site te worden opgenomen. Het filmpje kan worden getest via het 'test film' pa- neel. Met de HTML-exportfunctie kan ook een bijbehorende HTML-pagina worden aangemaakt, die daarna in Dreamweaver of een andere HTML-ontwerpomgeving verder kan worden toe- of aangepast. Een voorbeeld van een interactive kaart die geheel binnen fh io is gebouwd Staat op: www.itc.nllperson.al/wormlootmarsuml ootm.htm. Avenza's MaPublisher 4 versie voor fh 10 werkt prima. Tot nu toe zijn wij geen echt störende problemen tegengekomen. Deze versie is trouwens identiek aan de versie die eerder voor fh 9 is uitgebracht. Dan nog enkele nadelen van fh 10, want die zijn er wel degelijk. Als eerste valt de gebrekkige wederopbouw van het beeld op, die ook bij een snel systeem niet echt soepel verloopt. Ook de tekstopbouw loopt niet altijd vlekkeloos, hetgeen re- sulteert in lege vlakken op het beeld- scherm die via een scherm 'refresh' kun nen worden opgeheven. Iets anders dat opviel, en waarschijnlijk te wijten is aan een 'bug' in de Software, is dat paden met veel punten erg moei- lijk met het mesgereedschap kunnen worden gesneden omdat het päd zieh automatisch weer sluit, ook als deze op tie niet is aangevinkt. Alleen wanneer het aantal punten drastisch (tot onder de 100) wordt teruggebracht, deed het 'mes' wat het zou moeten doen. Een ernstige fout dus, met name voor ons kartogra- fen. Dergelijke slordigheden in de pro- grammering mögen niet voorkomen, en kwamen ook niet voor in eerdere versies. Wellicht heeft Macromedia wat meer aandacht besteed aan het geschikt ma- ken van fh voor os x, het nieuwe, op Unix gebaseerde besturingssystem van Apple, fh 10 behoort tot de eerste grote- re pakketten die hiervoor geschikt ge maakt zijn. Gemiste kans is het doorvoeren van een verdergaande integratie met Fireworks. Voorbeelden van interessante opties zijn het kunnen toepassen van op raster ge baseerde transparantie, slagschaduw en allerlei effecten die al uitgebreid in ver geh jkbare tekenpakketten aanwezig zijn. Concluderend kan worden geadviseerd: indien Macromedia met een 'bugfix' uit- komt, update dan de fh 9 versie. Zo niet, ga dan nog even verder met fh 9 of leer met de problemen leven! Sterke punten zijn een erg prettige interface en een aantal nieuwe mogelijkheden om fraaie kartografische en web-produeties te genereren! J. van den Worm Policy issues in modern cartography, ist edition Taylor, D. R. F. (red.) New York: Pergamon, 1998 286 p. met illustraties en kaarten ISBN 0-08-043111-9 (ingebonden) Prijs: 128,87 (^2.84,-) In de Modern Cartographic Series van Elsevier Science verscheen in 1998 het derde deel getiteld Policy Issues in Modern Cartography, onder redactie van D.R. Fräser Taylor. Eerder versehenen in deze serie de titels Visualization in Modern Cartography (1994, onder redactie van D.R.F. Taylor A.M. MacEachren) en Geographie Information Systems: the Microcomputer and Modern Cartography (1991, onder redactie van D.R.F. Taylor). Elk deel bevat artikelen van de hand van diverse auteurs gericht op een speeifiek thema dat van belang geacht wordt voor de moderne kartografie. In de verant- woording voor dit derde deel wordt ge- steld dat eerdere kartografische uitgaven (niet alleen in deze reeks) sterk gedomi- neerd worden door onderwerpen over de technologische vooruitgang in de karto grafie, materiaal dat qua actualiteit snel achterhaald wordt door voortdurend ver- nieuwende ontwikkelingen. De rol van (politieke) beleids- en besluitvormings- processen is daarbij zwaar onderbelicht geraakt. De invloed van deze (politieke) Processen op de ontwikkelingen in de kartografie is een onderwerp dat op zieh niet uniek is voor de kartografie, maar dementen daaruit zijn voor de kartogra fie wel van bijzonder belang om met de technologische veranderingen om te kunnen gaan (denk aan Copyright, intel- lectueel eigendom, toegankelijkheid, prijsstelling, juridische Status van digitale kartografische produeten). Bij de selectie van auteurs is gepoogd om dit onder werp vanuit zoveel mogelijk verschillen- de gezichtspunten te belichten - neem bijvoorbeeld het verschil in benadering tussen Noord-Amerikaanse en Europese overheden ten aanzien van Copyright en eigendom van geografische gegevens. Bijdragen zijn afkomstig van enkele na tionale karteringsinstanties, juristen, bi- bliotheken, de particuliere sector en uni- versiteiten. R.M. Hootsmans

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 46