Vergelijking van de effectiviteit van dynamische visualisatievariabelen in animaties bij een gebruikerstest te onderzoeken aspecten CA. Blok KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT kartografische animatie, gebruik van dynamische variabelen, interacde, theorie TREFWOORDEN cartographic animation, use of dynamic variables, interaction, theory KEYWORDS animation cartographique, utilisauon des variables de visualisadon, interacdon, theorie MOTS-CLES Dynamische visualisatievariabelen zorgen voor dynamiek in een animatie door de grafische variabelen die de basis vor- men voor een statische weergave van ruimtelijke gegevens te verrijken in de toegevoegde temporele dimensie. In dit ar- tikel worden dynamische visualisatievariabelen onder de loep genomen. Er wordt vooral ingegaan op diverse gebruiksmo- gelijkheden die nuttig kunnen zijn voor het monitoren van dynamiek in ruimtelijke fenomenen. Inleiding Animaties van ruimtelijke gegevens kö rnen we steeds vaker tegen, vooral op het web. De benodigde technologie is be- schikbaar en toegankelijk. Als er veel ge gevens zijn (bijv. beeiden van weersatel- lieten) kan met een animatie snel een in- druk worden verkregen van de aard van de veranderingen. Aantrekkelijke ge- bruiksaspecten zijn verder de mogelijk- heid om ruimtelijke dynamiek na te bootsen of te simuleren, om aandacht te trekken en om een weergavemogelijk- heid te hebben die tegemoet komt aan de verwachtingen van de huidige genera- tie (dynamiek). Het is echter nog onvoldoende duidelijk of animaties ook effectief zijn. Tot nu toe geboekte onderzoeksresultaten leve- ren geen eenduidig beeld op. Soms be vorderen animaties het verwerken van ruimtelijke informatie [bijv. Koussou- lakou, 1990; Koussoulakou Kraak, 1992; Patton Cammack, 1996], maar er zijn ook minder positieve, of meer ge- mengde uitkomsten bekend [bijv. Dor- ling, 1992; Slocum Egbert, 1993; Johnson Nelson, 1998]. Natuurlijk hangt de effectiviteit van een animatie af van zaken zoals het gebruik dat ervan wordt gemaakt, de gebruiker, de gege- Connie Blok, ITC, Afd. Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [t] (053) 48 74 433, [e] blok@itc.nl. vens, de vormgeving en de weergave-omgeving. Vaak worden echter de gebruiksmogelijkheden die animaties bieden nog on voldoende benut. Er is dan ook meer onderzoek nodig naar al lerlei aspecten die de effectiviteit van animaties be'invloeden [Slocum et al., 2001]. Voorbeelden zijn ontwerpaspecten, zoals de toepassing van variabelen representatie voor de representa- tie van geodata, en mogelijkheden om de gebruiker meer con- trole te geven over de geanimeerde weergave. In dit artikel wordt ingegaan op een specifiek deel van de variabelen: de dy namische visualisatievariabelen, en op de mogelijkheden om ze op diverse manieren te gebruiken en te beheersen. Eerst wor den de variabelen gedefinieerd en hun onderlinge verhoudin- gen vastgelegd. Daarna wordt nader ingegaan op gebruiksmo gelijkheden en op effecten van toepassing. Het artikel besluit met een discussie. Representatievariabelen en animaties Representatievariabelen voor ruimtelijke gegevens kunnen wor den omschreven als veranderlijke grootheden die worden ge- bruikt om aspecten van ruimtelijke data in zintuiglijk waar- neembare vorm weer te geven. In brede zin Valien alle variabe len die waargenomen kunnen worden eronder, inclusief variabelen van de derde dimensie, akoestische, smaak- en geur- variabelen [zie resp. Kraak, 1988; Vasconcellos, 1993; Krygier, 1994; Kimerling Buckley, 1997]. Dit artikel concentreert zieh echter op 2D-animaties. Daarin speien de visueel waarneembare grafische en dynamische variabelen de hoofdrol (figuur 1). Gra fische variabelen zijn zichtbaar binnen de ruimtelijke dimensies van een individueel beeld dat wordt gebruikt voor de represen tatie van de data. In opeenvolgende beeiden kunnen deze varia belen veranderen, maar voor het zichtbaar maken van de dyna miek van de veranderingen zijn tevens dynamische visualisatieva riabelen nodig [DiBiase et al., 1992; MacEachren, 1995]. Deze laatste variabelen zijn zichtbaar binnen de temporele dimensie van een animatie: weergavetijd. Er is tenminste een grafische variabele nodig om een dynamische variabele (b.v. de duur van de aanwezigheid van een object, of de frequentie van een knip- perend symbool) in weergavetijd te kunnen zien. Toepassing en gebruik van grafische variabelen in kaarten zijn goed bestudeerd [o.a. Bertin, 1967/1974; zie MacEachren, 1995 7

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 9