iX^'Cv^f KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-2 6 Cornelis Claesz en de Van Doetecums Cornelis Claesz, bij wie de kaart van Gerritsen te koop was, mag beschouwd worden als de belangrijkste drukker en uitge- ver van navigatiewerken, stuurmansgidsen, land- en zeeatlassen, reisjournalen, geografische werken en paskaarten in de twee de- cennia rond 1600. Cornelis Claesz, mogelijk een Leuvenaar, had zieh direct na de Alteratie van 1578 als boekhandelaar in Amsterdam gevestigd, vermoedelijk om godsdienstige redenen. Nadat hij in 1588 met Lucas Jansz Waghenaer, de maker van de eerste zeeatlas, was gaan samenwerken, kreeg hij een ferme greep op de markt van nautische uitgaven. In 1589 neemt hij de uitgave van genoemde zeeatlas, de Spieghel der Zeevaerdt, geheel over en drukt 00k Waghenaers grote vierbladige paskaart van Europa, waarop straks nog even wordt teruggekomen. Vooral zijn relatie met Petrus Plancius, vanaf circa 1590, was belangrijk en vruchtbaar; hun samenwerking bracht veel origi- nele, vernieuwende kaarten voort. AI het baanbrekende werk dat onder Plancius' bezielende leiding plaatsvond in de jaren negentig van de zestiende eeuw werd in documentaire vorm door Cornelis Claesz vermenigvuldigd en verkocht. De kennis en exploratie van de aarde, in het bijzonder 00k de zoektocht naar een geschikte zeeweg naar China en Indie, stonden daar- bij centraal. Van Selm schatte het deel van Claeszoons kartografisch-geo- grafische fonds op 40% van zijn totale aanbod [van Selm, 1987, p. 181]. Aanvankelijk was alleen uit 1591 een gedrukte Figuur 1. Paskaart kaart van Adriaen Gerritsen bekend, die van Adriaen Gerrit- in de ub Leiden berust [Putman, 1983, sen, vroegste uitgave. pp. 64-65; Schilder, 1986, pp. 17-18]. Amsterdam, Cornelis Verder is van hem siechts bekend de Claesz, 1587 (UB nautische gids De Zeevaert[Burger, Amsterdam). 1913] eveneens een produetie van Claesz. Met het recentelijk opduiken van de hier behandelde kaart is duidelijk geworden dat de kaart uit 1591 al eerder, in 1587, in zijn 'oervorm' werd uitgegeven. Een vol- ledig overzicht van Claesz' produetie be- staat niet, maar wanneer we de gepubli- ceerde gegevens nagaan zijn er voor 1587 geen kartografische werken in zijn fonds voorgekomen. Derhalve betekent deze paskaart een primeur. De graveur, Johannes van Doetecum had, samenwerkend met zijn zoons Jo hannes en Baptista, een nauwe band met Claesz. Van Doetecum zou van 1587 tot circa 1600 in Haarlem waarheen hij om religieuze redenen uitgeweken was actief blijven, niet alleen als graveur, maar 00k als uitgever. De in financiele moeilijkheden verkerende weduwe van Gerritsen, Alyt Meynaerts, kon dus me- teen in 1587 bij haar nieuwe stadsgenoot 8

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 10