KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-2 fertijd te bekorten en de kans op fouten te verminderen zocht men naar verkorte rekenmethoden. AI in 1876 maakte Thomson als een der eersten een bruik- bare methode bekend. Anderen volgden met methoden die vaak jaren met succes zijn gebruikt. De toenemende luchtvaart in de jaren twintig stimuleerde het zoe- ken naar verkorte rekenmethoden en mechanische oplossingen zoals speciale navigatiemachines en rekenlinialen. De snelheid om in een vliegtuig een positie in de kaart te kunnen zetten was belang- rijker dan grote nauwkeurigheid. De toekomst van navigatie In opdacht van de Marine verzorgde P. Haverkamp in 1916-1918 nieuwe, tweedelige Zeevaartkundige tafels en later samen met J. van Roon en L.M.J. Gre gory een vernieuwend Leerboek der zee- vaartkunde. Beide zijn meerdere malen verbeterd en opnieuw uitgegeven en wa ren bij zowel koopvaardij als Marine in gebruik. Het becijferen van een astrono mische positie is een tijdrovende zaak die bovendien tot het maken van reken- fouten aanleiding kan geven. Om de cij- Figuur 8. Mark 12 Decca Navigator ont- vanger, uit omstreeks 1970 door The Decca Navigator Company, Ltd., Londen. Collectie Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam. Figuur 7. Reconstructie van een radiohut uit omstreeks 1924 met collectiestukken van Radio- Flolland in het Nederlands Scheepvaartmuse um. Rechtsonder een draadloze radio- richtingzoeker uit omstreeks 1920, van Marco- ni's Wireless Telegraph C" Ltd., Londen. bestaat uit een systeem van radiozenders die zo zijn geplaatst dat de signalen el- kaar 'kruisen'. Met de ontvanger aan boord worden de signalen omgezet in een aanwijzing die als positie in de kaart wordt getekend. Het bereik van een Decca-chain, met een hoofd- en drie ne- venzenders, was beperkt tot zeeen nabij de continenten. Later is Loran (LOng RAnge Navigation) voor oceaanvaart ontwikkeld. Radar was al voor de Twee- de Wereldoorlog bekend en in de jaren I939_I945 sterk ontwikkeld. Door intrede van satellietnavigatie in de jaren zeventig van de twintigste eeuw kwamen er grote veranderingen. Naarma- te het zogenaamde GPS (Global Positio- ning System) gemakkelijker beschikbaar werd, verdween de traditionele navigatie met sextant, almanak en zeevaartkundige tafels. Sinds het eind van de jaren negen- tig wordt de papieren zeekaart minder belangrijk. Die maakt langzamerhand plaats voor de elektronische zeekaart, die in een Computer is opgeslagen en op een beeldscherm wordt weergegeven. Dat kaartbeeld wordt gekoppeld aan andere elektronische naviga- tiemiddelen zoals voor koers, waterdiepte en snelheid. Satellie- ten zenden weerkaarten rechtstreeks naar schepen en voeden een routeersysteem. Dat adviseert de gezagvoerder een vaar- 21

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 23