Dynamiek in beeld KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL Geenen visualisatie, animaties, Gis, kaartgebruik TREFWOORDEN visualisation, animations, gis, map use KEYWORDS visualisation, animation, sig, utilisation de cartes mots-CLES Inleiding voc-schepen die in de 17c en i8e eeuw naar Azie voeren hadden het niet gemak- kelijk. Een van de gevaren die deze Oost-Indievaarders moesten aanvaarden was het risico van stranding op een rif of zandbank. Het schip de Amsterdam bij- voorbeeld, strandde al tijdens haar eerste reis op een zandbank voor de kust van Engeland (nabij Hastings). Daar zonk het schip vervolgens weg in de modder. Ook tegenwoordig gebeuren nog steeds dit soort ongelukken. Het belang van voldoende kennis over de vormen van de zeebodem zal duidelijk zijn. Maar het gaat veel verder dan slechts kennis verga ren over de huidige vorm van de zeebo dem. De samenstelling, dynamiek en mogelijke ontwikkeling zijn eveneens zeer de moeite waard om te bestuderen. Er zijn dan ook genoeg onderzoeksinstel- lingen die zieh bezig houden met onder- zoek naar, in of op de zeebodem. Er valt hierbij te denken aan het rikz, nitg-tno en verscheidene universiteiten. Tegenwoordig is het gemakkelijker ge worden om (kust)morfologisch onder- zoek te doen. Dat ligt met name in het feit dat het, in tegenstelling tot enkele jaren geleden, nu een stuk makkelijker is om de plaats op zee met voldoende nauwkeurigheid te bepalen. Hierdoor kan men na enige tijd weer op dezelfde plaats terugkeren. Het is nu dus opeens mogelijk om niet alleen de grote en langzame, maar ook om de kleine en snellere veranderingen in de morfologie van de zeebodem te bestuderen. Vervol gens is het van belang dat deze vormen op een juiste wijze gevisualiseerd wor den. Drs. E. Geenen is werk- zaam als GIS-specialist bij de Afd. Water en ruimte van Royal Haskoning, Hoofdweg 490, 3009 AM Rotterdam, [t] 010-2865513, [e] e.geenen@ royalhaskoning.com Morfologie en dynamiek en de zeebodem Om de dynamiek van de zeebodem te visualiseren wordt eerst gekeken naar de relevante kenmerken van de Noordzeebodem. Hiervoor zijn van belang de morfologie van de Noordzeebo dem en haar dynamiek. Kenmerken zoals bijvoorbeeld Etholo gie (gesteente-eigenschappen zoals textuur en chemische eigen- schappen) en geologie worden hier buiten beschouwing gela- ten. Als uitgangspunt voor de in dit artikel beschreven geomorfologische eenheden is gekozen voor de legenda van de geomorfologische kaart van de Noordzee van Van Alphen en Damoiseaux [van Alphen Damoiseaux, 1988]. Evenals bij het ontwerp van deze kaart wordt in dit artikel een verdeling gemaakt tussen dementen op macro- en mesoschaal. Welke geomorfologische eenheden op welke schaal speien wordt in tabel 1 getoond. De morfologische tijdschaal van zandbanken is in de orde van grootte van tientallen jaren tot eeuwen [Hutchnance, 1982; Boczar-Karakiewicz Bona, 1986; de Vriend, 1990; van de Meene, 1994]. Zo is bekend dat sommige zandbanken kernen hebben die uit het Vroeg-Holoceen dateren [Laban Schüt- tenhelm, 1981]. Op kortere tijdschalen, in de orde van grootte van maanden tot jaren, worden zandbanken als stabiel en on- veranderlijk beschouwd [van Alphen Damoiseaux, 1988] Gezien de asymmetrie van de zandgolven wordt verwacht dat zandgolven migreren in de richting van de steilste helling van de zandgolf [Stride, 1970]. Als men echter kijkt naar de werke- lijke netto verplaatsing van zandgolven, dan valt op dat de jaarlijkse netto verplaatsing zeer klein is [Smith, 1988]. Smith concludeert dit op basis van onderzoek voor de Hollandse kust. Een mogelijke oorzaak hiervoor is de verplaatsing van zand op de kruin van de zandgolf dat met de getijden op-en- Tabel 1. Schaal van de morfo logische eenheden in de Noordzee. Macroschaal Mesoschaal Microschaal Zeebodem Zandgolven Megaribbels Onderzeese oever Rüg Bank Geisoleerde rüg Terras Deltarand ruggen Ebdelta Ondiepte Getijdengeul Plaat Plateau Schaar 23

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 25