KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-2 Conclusie Uit het gebruikersonderzoek kwam een aantal zaken naar vo- ren. De respondenten begrijpen de kaarten goed en kunnen er dynamische informatie uit afleiden. Sommige kaarten vielen echter meer in de smaak dan andere. Hierbij is met name de animatie in positieve zin favoriet. Na de animatie wordt op de tweede plaats vaak voor de kaartserie gekozen. Een uitzonde- ring vormde het visualiseren van geulverplaatsingen. Bij dit soort morfologische veranderingen werd in de eerste plaats nog steeds voor de animatie gekozen, maar op de tweede plaats kwam niet de kaartserie maar de vormlijnenkaart naar voren. Als gebruikers de keuze hebben om meerdere kaarten te ge- bruiken om een beeld te krijgen van de dynamiek, dan valt op dat ook hier vaak gekozen wordt voor de animatie in combina- tie met de kaartserie. Uit het gebruikersonderzoek komen toch ook enkele bezwaren naar voren over de animatie als hulpmiddel bij het gebruik van dynamiekvisualisatie. Vaak is niet duidelijk uit welke bronja- ren de animatie is opgebouwd, en moet men de animatie toch vaker bekijken om een indruk van de dynamiek te krijgen op een punt. Het moet tenslotte opgemerkt worden dat de ani matie die hier gebruikt werd van het meest eenvoudige type is. Dit is bewust gedaan om tot een eerlijker vergelijk te komen met de andere dynamiekkaarten. Met enig programmeerwerk is het mogelijk om enkele bezwaren tegen het gebruik van dit type kaart weg te nemen en allerlei functionaliteiten aan de kaart toe te voegen om zo gedetailleerdere informatie weer te geven (bijvoorbeeld allerlei mogelijkheden om de legenda te veranderen, een database te bevragen enz.). Hoewel het ge bruikersonderzoek gehouden werd onder geografen kan het onderzoek beter worden uitgevoerd onder een gebruikersgroep die specifiek voor een bepaalde toepassing gebruik wil maken van dynamiekkaarten. Heiaas was dit hier niet mogelijk. Ook is het wenselijk een grotere groep te vragen en zou in geval van vervolgonderzoek rekening gehouden kunnen worden met enkele kritiekpunten van de kaarten zoals ze in het gebruikers onderzoek gebruikt zijn. Als de nadelen van de kaarten zoals ze in het gebruikersonderzoek naar voren zijn gekomen gemini- maliseerd kunnen worden kan een beter vergelijk plaats vinden. Literatuur Alphen, J.S.L.F. van M.A. Damoiseaux (1988), Ageo- morphological map ofthe Dutch shoreface and adjacentpart of the Continental shelf (1:250.000). Rijkswaterstaat, Directie Noordzee, Meetkundige Dienst, 's-Gravenhage. Boczar-Karakiewicz, B. J.L. Bona, J.L. (1986), Wave-cominated shelves: A model of sand-ridge formation by progressive, infragravity waves. Knighet, R.J. J.R. McLean (eds), Shelf Sands and Sandstones. Canadian Society of Petrolium Goelogists, Memoir II, p. 163 179. In: Meene, J.W.H. van de, (1994), The shoreface connected ridges along the Dutch coast. Drukkerij Elinkwijk b.v., Utrecht, pp. 1-222. Galavazi, M.A., (1998), Sand waves, A study on the Controlling factors ofsand waves. Rapport Alkyon, Hydrolic Consultancy Research, Emeloord, pp. 1-44. Gomes-Pereira, L. R. Wicherson (1999), Suitability of laser data for deriving geographica! information - a case study in the context of management of fluvial zones. ISPRS Journal ofPhotogrammetrie Remote Sensing 54 (2-3), pp. 105-114. Hutchnance, J.M. (1982), On once mechanism forming linear sand banks. Estuarine, Coastal and Shelf Sience, 14, p. 79 gp. In: Meene, J.W.H. van de, (1994), The shoreface connected ridges along the Dutch coast. Drukkerij Elinkwijk b.v., Utrecht, pp. 1-222. Laban, C. R.T.E. Schüttenhelm (1981), Some new evidence on the origin of the Zeeland ridges. Spec. Puhl. Int. Ass. Sediment 5, pp. 239-245. McCave, I.N. (1971), Sandwaves in the North Sea off the coast of Holland. Marine Geology vol. 10, nr. 3, pp. 199-225. Meene, J.W.H. van de (1994), The shoreface connected ridges along the Dutch coast. Drukkerij Elinkwijk b.v., Utrecht pp. 1-222. Monmonier, M. M. Gluck (1994), Focus groups for design improvement in dynamic cartography. Cartography andgeographic information Systems vol. 21, no 1, pp. 37 - 47 Smith, D. B. (1988), Bypassing of sand over sand waves and trough a sandwave field in the central region of the southern Nort Sea. In: Houthuys, R. (1990), Vergelijkende Studie van de afzettingstructuur van getijdenzanden uit het eoceen en van de huidige Vlaamse banken. Aardkundige Mededelingen, Leuven University Press, pp. 1-137. Stride, A.H. (1970), Shape and size trends for sand waves in a depositional zone of the north Sea. Geological Magazine vol. 107, nr. 5, pp. 469-478. Terwindt, J.H.J. (1971), Sand waves in the southern bight of the North Sea. Marine Geology vol. 10, nr. 1 p.51-67. Vriend, H.J. de (1990', Morphological processes in shallow tidal seas. Cheng, R.T. (ed.), Coastal and Estuarine Studies, 38: Residual Currents and Long-term transport. pp. 267-300. In: Meene, J.W.H. van de, (1994), The shoreface connected ridges along the Dutch coast. Drukkerij Elinkwijk b.v. Utrecht pp. 1-222. Summary E. Geenen Dynamics in the picture Keywords: visualisation, animations, Gis, map use In order to visualise the dynamics of geomorphological structures it is important to analyse these properly and only then to look for the best form of presentation. Having shown that several map types could be suitable, the author presents the results ofuser research to find out which type is best suited to visualise the dynamic processes ofthe sea bottom and coastal processes. North Sea data were used for the research. Resume E. Geenen Visualisation de la dynamique des structures geo- morphologiques Mots-cles: visualisation, animation, sig, utilisation de cartes Afin de pouvoir visualiser cette dynamique, ilfaut d'abord definir les structures geomorphologiques et chercher ensuite la forme de Präsentation la plus appropriee, savoir les types de cartes adopter. Enfin, sur la base d'une enquete aupres des utilisateurs, Ton procedera au choix des types de cartes. 26

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 28