Zeestromingen in het Kanaal van Mozambique KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL H. Ridderinkhof W. de Ruijter gebruik van geografische informatie, onderzoek use of geographical information, research utilisation de l'information geographique, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Inleiding Oceaanstromingen zijn erg belangrijk voor het klimaat op aarde. Zo is het kli- maat in West-Europa veel milder dan het klimaat op vergelijkbare breedtegra- den op het Amerikaanse continent (ruwweg zo'n 5 graden warmer) vanwege de Golfstroom in de Atlantische Oceaan die grote hoeveelheden wärmte naar het noorden transporteert. Deze wärmte wordt grotendeels afgestaan aan de atmo- sfeer en komt vervolgens met de overwe- gend westelijke winden boven West-Euro pa. Voor het klimaat in Europa is de Golfstroom dus van groot belang en in het bijzonder de aftakking van de Golf stroom die naar de Noorse zeeen stroomt. Deze stroming is een onderdeel van een nog grootschaliger oceaancirculatie die alle oceanen onderling verbindt en die de thermo-haliene circulatie (thc) wordt genoemd. Als onderdeel van deze THC koelt de Golfstroom in de Noorse zeeen sterk af aan het oppervlak waar- door het oppervlaktewater relatief zwaar wordt en afzinkt naar de bodem van de oceaan. Vervolgens begint dit afgezon- ken water, het Noord-Atlantisch Diep Water (nadw), aan een lange reis door de oceanen en komt op verschillende plaatsen (en in verschillende oceanen) weer aan het oppervlak. Deze stroming wordt ook wel de koude tak van de thc genoemd. De 'warme tak' is een stro ming aan de oppervlakte die in de Atlan tische Oceaan noordwaarts is gericht en uiteindelijk als aftakking van de Golf stroom naar de Noorse zeeen stroomt. Deze warme tak wordt gevoed vanuit de andere oceanen via de verbindingen op het zuidelijk halfrond. Aangenomen wordt dat deze thc zeer belangrijk is Herman Ridderinkhof is werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, Postbus 59, 1790 AB Texel, [e] rid@nioz.nl Will de Ruijter is werkzaam bij het Instituut voor Marien en Atmosferisch Onderzoek Utrecht van de Universiteit Utrecht. voor het klimaat op aarde en dat eventuele veranderingen in deze thc directe gevolgen hebben voor dit klimaat. Uit geolo gisch onderzoek zijn er bijvoorbeeld sterke aanwijzingen dat in het verre verleden de thc in de Atlantische Oceaan een tijd- lang sterk afgezwakt is geweest en dat dit grote gevolgen had voor het klimaat in Europa. Veel aspecten van de mondiale oceaancirculatie zijn echter nog nauwelijks bekend. Dit vormt een grote belemmering voor het voorspellen van het toekomstige klimaat op aarde. Vooral de regionale verschillen in klimaatveranderingen, die voor een groot deel door de oceaanstromingen worden bepaald, zijn momenteel nog siecht voorspelbaar. Dit wordt algemeen on- derkend en grote internationale onderzoeksprogramma's zijn de laatste jaren opgezet om vooral ook meer kennis te verkrij- gen over de oceaanstromingen. Ook Nederland draagt in toenemende mate bij aan dit onder zoek. In dit kader is in de afgelopen jaren een groot oceano- grafisch onderzoek begonnen naar de uitwisseling van water tussen de Indische Oceaan en de Atlantische Oceaan en naar de Stromingen in het Kanaal van Mozambique. Over beide onderwerpen is zeker in kwantitatieve zin nog weinig bekend, domweg omdat in deze gebieden, veraf van de 'rijke westerse wereld', nog weinig metingen zijn verricht. Bovendien zijn deze gebieden mogelijk belangrijke sleutelgebieden voor de mondiale thc. Voldoende reden om, met belangrijke financie- le bijdragen van de Nederlands Organisatie voor Wetenschap- pelijk Onderzoek (nwo), met het onderzoeksschip de Pelagia van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (nioz) in deze gebieden een groot onderzoek uit te voeren als Neder- landse bijdrage tot het internationale programma CLIVAR (CLimate VARiability). In dit artikel worden eerst kort in algemene zin de methoden besproken die gebruikt worden om oceaanstromingen te me- ten. Daarna worden de eerste, voorlopige, resultaten bespro ken van het onderzoek naar de oceaanstromingen in het Ka naal van Mozambique. Het meten van oceaanstromingen Het verkrijgen van een goed inzicht in oceaanstromingen is technisch gezien een moeilijke opgave, vooral omdat deze stro- mingen zo variabel zijn, zowel in de tijd als in de ruimte. Van 27

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 29