50 -50 m/s 100 200 300 400 500 600 700 50 -50 V .5 m, 200 300 400 500 dagen vanaf 1-1-2000 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-2 stroming westzijde, verankering ACS06 stroming oostzijde, verankering ACS08 600 700 een zuidwaartse stroming aan de westzij de van het Kanaal suggereerden. De wervels veroorzaken aan deze zijde van het kanaal inderdaad regelmatig een zuidgaande stroming. Echter, het grote verschil is dat deze stroming niet altijd aanwezig is, niet het sterkst is vlakbij het Afrikaanse continent maar ver van de kust, en bovendien geen doorgaande continue stroming is. Opvallend is overigens dat zeezeilers dit verschijnsel al veel eerder hadden opgemerkt. Er zijn in het verleden meerdere meldingen ge- weest dat 'de stromingen in dit gebied niet kloppen met de zeekaarten' en dat 'er af en toe een Sterke stroming wordt ervaren die daarna weer een poos afwe- zig is'. De geringe snelheid van een zeil- boot ten opzichte van een vrachtschip leidt er blijkbaar toe dat (veranderingen in) stromingen op een zeilboot veel snel- ler worden opgemerkt. Voor een beter begrip van de rol van oceaanstromingen in het klimaat zijn deze resultaten van groot belang omdat aangetoond is dat de stromingen in het Mozambique Kanaal een belangrijk on- derdeel vormen van de thc. De gege- vens kunnen nu gebruikt worden om betere schattingen te maken van het warmtetransport waarbij de wervels gro- Figuur 4. Stromingen als functie van de tijd (in dagen ten opzichte van 1 januari 2000) op 300 m van het op- pervlak aan de ooste- lijke (ACS06) en wes- telijke zijde (ACS08) van het Kanaal (zie 00k figuur 3 voor de Locaties). De stromin gen aan de oostelijke zijde nemen afen toe, tijdens de passage van grote wervels, sterk toe in zuidelijke richting, die aan de westelijke zijde in noordelijke richting. te hoeveelheden wärmte van de evenaar in de richting van de (zuid)pool transporteren en de noordgaande stroming op grote diepte waarschijnlijk een belangrijke vertakking van de mon- diale diepzeestroming van (koude) Noord-Atlantisch water is. Dergelijke gegevens zijn dringend gewenst om de oceaancom- ponent van klimaatmodellen, waarmee voorspellingen worden gedaan over het toekomstige klimaat op aarde, te verbeteren. Summary H. Ridderinkhof W. de Ruijter Mozambique Channel Ocean currents in the Keywords: use of geographical information, research Recent observations in the Mozambique Channel have shown that there is no continuous southward Mozambique Current along the African continent, as previously assumed. Instead, large cyclonic eddies are formed in the region. These eddies migrate slowly southwards and, only during the passage of an eddy, a southward flow is present at the western side of the Channel and a northward flow at the eastern side. At greater depths a northward flowing brauch of the North Atlantic Deep Water movement was discovered. These observations have shown that the flow in the Mozambique Channel forms an important part of the global ocean circulation. 31

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 33