ANWB-Routekaarten 33 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Blj DE BIILAGE P. Benjaminse E. Massop Vele kaartgebruikers kennen waarschijnlijk de ANWB-route- kaarten. In 1974 versehenen deze kaarten voor het eerst; ze bleken in een grote en groeiende behoefte te voorzien om snel en eenvoudig een mute naar een vakantiebestemming uit te stippelen. Vanwege de veranderde eisen des tijds en de behoefte aan een grondige 'opfrisbeurt', is in 2000 door de anwb actie ondernomen haar routekaarten te moderniseren en te restylen, zowel inhoudelijk als qua vormgeving. Voor het vaststellen van een nieuwe vormgeving en het aanmaken van nieuwe bestanden is contact gezocht met Carto Studio. Samen hebben de anwb en Carto Studio de vernieuwing ge- realiseerd. Paul Benjaminse (CartoStudio) en Edwin Massop (anwb) verteilen in dit artikel hoe een en ander in zijn werk is gegaan en geven inzicht in het uiteindelijke resultaat. Paul Benjaminse is eigenaar van Carto Studio BV, cartografisch ontwerpbureau te Amsterdam, [e] info@cartostudio.nl "CT- A» Historie Routekaarten De ANWB-Routekaarten hebben zieh in de loop van de jaren in verschillende fa- sen ontwikkeld. Tot aan i960 waren de ANWB-routewij- zers een soort reisgids met veel routebe- schrijvingen en vooral bestemd voor een elitair reispubliek. Pas toen de welvaart begon door te breken ontstond er meer behoefte aan reisgidsen waarin 00k cul- tuur en geschiedenis een rol gingen spe ien. Eind jaren vijftig versehenen de eerste losse routefragmenten die volgens een routesysteem aan elkaar gekoppeld kon- den worden waardoor, naar persoonlijke Drs. Edwin Massop is kartografisch redacteur bij ANWB Media, [e] emassop@anwb.nl smaak en voorkeur van de ANWB-leden, routes konden worden samengesteld. Leden konden een verzoek voor een route naar een bepaalde bestemming indienen, waarna handmatig de juiste routetrajecten werden geselecteerd en gebundeld tot een persoonlijk route-advies in de vorm van een routeboekje. Alleen al voor Nederland werden in het routesysteem 624 rou tefragmenten opgenomen en omdat de routes in twee richtin- gen gereden en gelezen moesten kunnen worden waren er twee keer zoveel tekeningen nodig. Voor bij na heel Europa inclusief de landen van het Oostblok groeide het systeem uit tot 6000 routefragmenten (en dus twee keer zo veel tekeningen) voor 25 landen. Per jaar werden er tweeduizend routes geactualiseerd zodat iedere drie jaar het gehele pakket herzien was. De vraag naar deze routes Steeg met het ledental, de conjunctuur en de reislust van de leden waardoor de oplagen tot in de miljoenen exemplaren liep. Daarbij moesten alle routeboekjes handmatig vergaard worden waardoor de kosten Stegen tot een onevenre- dig hoog deel van de contributie-opbrengsten. In 1973 werd daarom begonnen met de aanmaak van route kaarten die een overzicht gaven van alle losse routes door Europa. In 1974 versehenen deze kaarten voor de eerste maal en vervingen daarmee de losse routes. De losse routes gaven voorheen geen mogelijkheid tot afwijken van de gekozen route omdat men door dit systeem volledig bij de hand werd geno- men. Met de nieuwe kaarten werd toen niet alleen een kosten- besparing gerealiseerd maar konden de gebruikers nu 00k zelf- standig hun route uitkiezen, wat beter aansloot bij de reiserva- ring die de leden inmiddels hadden opgedaan. Aanvankelijk werden er 22 kaarten uitgegeven en daarnaast twee kaarten met toegangsroutes. De kaarten hadden op de achterkant 00k körte beschrijvingen van toeristisch belangrijke plaatsen. Deze toeristische informatie werd echter te summier voor de ANWB-leden die steeds meer gingen verlangen. Daar om werd besloten om de kaarten aan beide zijden met kaart- beeld te bedrukken en hun aantal terug te brengen tot elf stuks. Door de groei van het ledental liep de vraag verder op en de oplage Steeg gestaag verder tot 1,2 miljoen exemplaren per jaar. Naast deze kaarten werden er 00k aparte kaarten ten behoeve van de Wintersport vervaardigd. Rond 1995 werden de wintersportgegevens ge'fntegreerd in de routekaart en lag de kaart er zoals die tot twee jaar terug verscheen.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 35