KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-2 Wens tot vernieuwing Sinds het ontstaan van de routekaarten is er relatief weinig ver- anderd aan de inhoud en vormgeving van de kaarten. Bij de opzet werd gekozen voor een erg eenvoudige vormgeving, met duidelijke, contrastrijke Symbolen en duidelijk leesbare tek- sten. Deze vormgeving is gedurende de 26-jarige historie van de routekaarten grotendeels hetzelfde gebleven, 00k al omdat er nauwelijks ontevreden geluiden vanuit de gebruikers kwa- men. Ondanks de tevredenheid van de kaartgebruikers ont- stond de behoefte om de kaart te moderniseren en aan te pas sen aan de eisen en mogelijkheden van deze tijd, om het kaart- beeld aantrekkelijker en prettiger leesbaar te maken. Overigens zonder de sterkere punten van de oude vormgeving teniet te doen. Wat de inhoud betreft is er, behalve de actualisatie van de aan- wezige informatie en de toevoeging van de wintersportinfor- matie in 1995, 00k niet veel veranderd. Wel is het zo dat met de jaren de indruk groeide dat de inhoud van de kaarten in de loop van de tijd steeds meer vervuild was geraakt door het toe- voegen van teveel informatie die het eigenlijke doel van de routekaarten teniet deed. Het leek daarom verstandig de kaar ten eens goed tegen het licht te houden en waar nodig inhou- delijk te 'schonen'. Bij het bepalen van de aard van de gewenste vernieuwing was het van belang om nog eens helder en duidelijk het doel en de gebruikstaken van de routekaarten te definieren. Vanuit een duidelijke omschrijving van dat doel is kritisch gekeken naar de mogelijke wensen van de gebruiker en zijn op basis van die vermeende wensen de vernieuwde inhoudelijke en vormge- vingseisen aan de kaart opgesteld. Doel van de routekaarten is het plannen van de snelste, kortste en mooiste routes naar de populairste vakantiegebieden binnen Europa. Het is daarbij uitdrukkelijk niet de bedoeling om een wegenkaart te bieden, omdat juist de vereenvoudiging van het wegenpatroon, het maken van een selectie daaruit, de kracht van de routekaarten is en ze meer geschikt maakt voor het plan nen van een route dan een gewone wegenkaart. Deze omschrij ving van het doel van de routekaarten leidt tot een aantal in houdelijke en vormgevingseisen die verderop aan bod komen. Inhoud Wegenselectie In de loop van de 26 jaar dat de routekaarten oude stijl hebben bestaan, werd er telkens meer informatie, met name steeds meer wegen, opgenomen. Gebruikers van de kaart vonden op hun reizen steeds opnieuw afsnij dingen en mooie routes waar- van ze van mening waren dat die toch zeker op de routekaar ten zouden moeten worden opgenomen en meldden deze be- vindingen enthousiast aan de anwb. Uiteraard zijn niet al deze verzoeken in de loop van de jaren gehonoreerd, maar uiteinde- lijk is er op deze manier toch een groot aantal wegen bijgeko- men. Het doel van de kaart, het thuis kiezen van een snelle, dan wel mooie route naar een bestemmingsgebied, kwam langzamerhand in het gedrang. De kaarten neigden meer en meer naar een wegenkaart. Hiermee werd juist de kracht van de routekaarten, het bieden van een overzicht van vereenvou- digde routes, van hoofdwegen in een soort vereenvoudigde we genkaart, teniet gedaan. Besloten werd om de selectie van we gen grondig te herzien. Allereerst is geprobeerd duidelijke uitgangspunten te formule- ren op basis waarvan besloten kon worden welke wegen wel en niet opgenomen zouden moeten worden. Zoals gezegd is het doel van de routekaarten het plannen van de snelste, kortste en mooiste routes naar de populairste va kantiegebieden binnen Europa. Het bieden van hoofdroutes naar vakantiebestemmingen betekent dat er een onderscheid gemaakt kan worden tussen bestemmingsgebieden en doorreis- gebieden. Doorreisgebieden zijn dan gebieden die niet als de meest populaire vakantiegebieden te boek staan en waar de meeste toeristen doorgaans alleen doorheen reizen. Bestem mingsgebieden zijn de populaire toerisrische vakantiegebieden. Doorreisgebieden Omdat de meeste toeristen de doorreisgebieden alleen door- kruisen op weg naar hun eigenlijke bestemming, zullen ze in die gebieden genoeg hebben aan een structuur van de belang- rijkste hoofdwegen. Om de gebruiker niet compleet bij de hand te nemen, maar toch enige vrijheid te laten, is in de doorreisgebieden wel de complete structuur van hoofdwegen aangegeven (in tegenstelling tot de eerdere routekaarten waar- bij bijvoorbeeld veel oost-west verbindingen in Frankrijk niet opgenomen waren omdat men werd geacht vooral noord-zuid te reizen). Gekozen is voor de categorieen 'autosnelweg', 'vier- baans hoofdweg met gescheiden rijbanen' en 'doorgaande hoofdweg van internationaal en nationaal belang'. Bestemmingsgebieden In de bestemmingsgebieden zal de gebruiker mogelijk behoef te hebben aan een grotere dichtheid van wegen (ten opzichte van de doorreisgebieden), omdat men voor alle potentiele be- stemmingen in het gebied wil kunnen zien via welke wegen men daar (ongeveer) kan komen. Ten opzichte van de door reisgebieden is in de bestemmingsgebieden minimaal een ex tra wegcategorie onderscheiden, de categorie 'regionale ver- bindingsweg' De bestemmingsgebieden hebben daardoor meer (maar niet ge- heel) het karakter van een normale wegenkaart gekregen. Wegenclassificatie In de oude routekaarten waren drie categorieen wegen onder scheiden: de autosnelwegen, de hoofdwegen met gescheiden rijbanen en de 'verbindingswegen'. Onder de noemer van de laatste categorie vielen zeer uiteenlopende soorten wegen, van (inter)nationale hoofdroutes tot regionale verbindingswegen. Wanneer je je route deels buiten de snelwegen om zou willen plannen, dan was op de oude routekaarten volstrekt onduide- lijk over wat voor soort weg je reed. Er vanuit gaande dat de gebruiker graag wil weten of hij zijn route over een drukke 'route nationale' of over een rüstiger weg plant, is ervoor geko zen de oude categorie 'verbindingswegen' onder te gaan verde- len. De onderverdeling is uiteindelijk gemaakt in drie catego rieen: 'hoofdwegen', 'regionale verbindingswegen' en (soms) lokale verbindingswegen. De laatste twee categorieen komen in de nieuwe kaarten met name in, en in de buurt van, be stemmingsgebieden voor (zie figuur 1). Een extra toevoeging die eigenlijk bovenop de bestaande clas- sificatie komt, is de aanduiding van aanbevolen routes. Deze aanbevolen routes zijn de meest voor de hand liggende routes, de snelste, eenvoudigste en kortste routes naar de vakantiege bieden. Op deze manier wordt uit de klasse van hoofdwegen een extra selectie gemaakt, zodat in een oogopslag de structuur van de allerbelangrijkste hoofdroutes duidelijk wordt. 34

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 36