Kansen en bedreigingen voor wetenschappelijk kartografie-onderwijs KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL M. Storms kartografische opleidingen, geschiedenis van de kartografie, Studenten j TREFWOORDEN cartographic training, history of cartography, students KEYWORDS formations cartographiques, histoire de cartographie, etudiants MOTS-CL^S De Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht is de enige piek in Nederland waar men op universi- tair niveau af kan studeren in kartografie. De laatste tien jaar is het kartografie-onderwijs in Utrecht echter gekrompen van een specialisatierichting van twee jaar tot een bijvak van drie maanden. Dit heeft alles te maken met tegenvallende studen- tenaantallen. Er zijn zelfs zo weinig Studenten die voor karto grafie kiezen dat Karta Mira, het eens zo actieve kartografisch dispuut, onlangs ter ziele is gegaan. De huidige situatie In de huidige opzet van de Studie Sociale Geografie en Planologie maken de Stu denten al in de propedeuse voor het eerst kennis met kartografie. Er is ruim aandacht voor de beginselen van de gra fische grammatica. Met behulp van het spreadsheetprogramma Excel wordt ge- leerd hoe geografische data goed weerge- geven moeten worden in grafieken en ta- bellen. Ook wordt er aandacht geschon- ken aan eenvoudige kaartopmaak. In het tweede studiejaar worden gis- en karto grafische vaardigheden geleerd. De Stu denten moeten in Staat zijn om zelfstan- dig met behulp van een gis correct en zinvol kaartmateriaal te vervaardigen. In ArcView maken de Studenten een reeks thematische kaarten met betrekking tot het excursiegebied waarvoor deze lessen als voorbereiding dienen. Naast deze ty pisch kartografische studieonderdelen is er wat geo-informatie betreff in de eerste twee jaar ook aandacht voor statistiek en data-analyse. Tot voor kort was Gis/Kartografie een hoofdrichting waarin de derdejaars Stu dent zieh kon specialiseren. Tegenwoor- dig zijn er in het vervolgdoctoraal alleen bijvakken (van elk zeven studiepunten) Drs. Martijn Storms is werkzaam als junior docent-onderzoeker bij de diseiplinegroep Kartografie van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschap pen aan de Universiteit Utrecht, Postbus 80.11S, 3508 TC Utrecht, [t] 030-2531379, [e] m.storms@geog.uu.nl op het gebied van kartografie en geo-informatie. Het is echter nog steeds mogelijk om het afstudeeronderzoek op Kartografie of Gis te richten [frw, 2001] In het bijvak Kartografie (VBCAR) Staat de theorie van de visu- alisatie centraal. De Student leert hier zowel de kartografische visualisatie te beschrijven als toe te passen. Het hele traject van data-inwinning tot presentatie wordt doorlopen. Voor het ver vaardigen van kaarten wordt het tekenprogramma FreeHand gebruikt. Ook wordt er een referaat over een relevant theore tisch onderwerp geschreven en gepresenteerd. Een ander kartografisch bijvak is Historische Kartografie (VBHCA). De geschiedenis van de kartografie in Nederland wordt hier belicht. Elk hoorcollege behandelt een aspect van deze geschiedenis. In dit vak is er ook aandacht voor het beschrijven van oude kartografische documenten. Dit resulteert uiteindelijk in het schrijven van een kartobibliografisch werkstuk. Een derde bijvak is Geo-informatiekunde (VBGIS). Dit vak rieht zieh op de geografische informatietechnologie. Bewerkin- gen en analyses in gis staan centraal. Ook het in kaart brengen van ruimtelijke informatie komt aan bod. Er wordt gewerkt met zowel vector- en rasterstrueturen. Tenslotte is er, voor de meer technisch ingestelde Studenten, het bijvak Ruimtelijke Informatica (VBRIN). Het bijvak begint met Computer architectuur en operating systems. Vervolgens wordt er geprogrammeerd in Qbasic. Uiteindelijk leert de Stu dent in deze cursus (geo)grafische produeten te programmeren in Visual Basic of aml. Naast de bijvakken zijn er ook keuzevakken. In het derde jaar richten deze zieh op onderzoeksvaardigheden. Een daarvan is Geografische informatie en presentatie (VjRAP), waarbij dieper ingegaan wordt op het visualiseren van geo-informatie in kaart en grafiek. Andere onderdelen zijn integratie van geografische en niet-geografische informatie en het presenteren in een Web site. Het keuzevak Geografische informatie en bestanden (V3GIB) concentreert zieh op het gebruik, de koppeling en controle van geografische bestanden. Een engelstalige cursus die aangeboden wordt is Mapping/ visualising environmental information (KEMP). Deze cursus is echter met name gericht op buitenlandse Studenten. Deze bui- tenlandse Studenten kunnen ook een uitgebreide cursus Geographical Information Systems volgen. AI met al is een studiepad met de nadruk op geografische in formatie dus nog wel degelijk mogelijk. Ook het afstudeeron- 39

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 41