KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-2 derzoek (25 studiepunten) kan geheel op een kartografisch on- derwerp gericht worden. Ook binnen het studieprogramma van Fysische Geografie is aandacht voor geo-informatie. Zo wordt er uitgebreid ingegaan op het toepassen van luchtfoto's en satellietbeelden. Ook kan men zieh in de laatste jaren van de Studie toeleggen op Gis. De bachelor-master struetuur Komend studiejaar wordt bij de Faculteit Ruimtelijke Weten- schappen de bachelor-master (BaMa) struetuur ingevoerd. In plaats van een opleiding van vier jaar komt een bachelorfase van drie jaar en daarna eventueel een masterfase van een tot twee jaar [van der Does, 2001]De cursussen in de bachelorfa se worden aangeboden op drie verschillende niveaus. Niveau 1 is te karakteriseren als inleidend, niveau 2 als verdiepend en niveau 3 als gevorderd [frw, 2002]. In grote lijnen lopen de niveaus synchroon met de drie studiejaren. In feite dient het volledige studieprogramma van de opleiding opnieuw opgezet te worden. Alle cursussen krijgen een omvang van vijf studie punten (dat Staat gelijk aan 200 studie-uren). De huidige vak- ken op het gebied van de kartografie zijn goed voor zeven stu diepunten (280 studie-uren) en moeten dus op zijn minst afge- slankt worden. In de praktijk komt het erop neer dat er een aantal vakken zal verdwijnen en er nieuwe vakken zullen bij- komen. Voor kartografie biedt dit wellicht kansen, omdat er meer cursussen aangeboden kunnen worden dan in het huidi ge studieprogramma. Een voordeel van de nieuwe struetuur is dat de Studenten veel vrije keuzemogelijkheden hebben. Door- dat de BaMa-structuur voor alle universiteiten uniform is, moet het makkelijker worden om vakken aan andere facultei- ten en andere universiteiten te volgen. De ontwikkeling van de nieuwe cursussen voor de bachelorfase is in volle gang. Het aanbod van geo-informatie gerelateerde cursussen zal op Niveau 1 in ieder geval bestaan uit de ver- plichte cursus Data Analyse. De nadruk in dit vak ligt op het statistisch verantwoord interpreteren van geografische data en de daarbij behorende presentatie- en analysetechnieken. Hier- voor worden de softwarepakketten spss (voor statistiek) en ArcView (voor kaartvervaardiging) gebruikt. Daarnaast wordt er op het eerste niveau de cursus Informatie Kaart aangebo den. Deze cursus rieht zieh op het selecteren en toepassen van sociaal-geografische, pianologische en milieukundige gegevens. Het inwinnen en zoeken, bewerken, analyseren en visueel pre- senteren van geo-informatie staan hierbij centraal. Het aan- trekkelijke van deze cursus is dat de Studenten in groepsver- band stap voor stap naar een eindproduet toewerken. Zij kun nen er zelf voor kiezen of zij hun resultaten via een Website of schriftelijk presenteren. De cursus zal twee keer per jaar wor den aangeboden, een keer in het Engels en e^n keer in het Ne- derlands. Er zijn ook al ideeen voor cursussen op het tweede en derde niveau van de bachelorfase. Op het tweede niveau zullen waar- schijnlijk twee cursussen aangeboden worden met betrekking tot geo-informatie. Een eerste verplichte cursus is het Regio- rapport. In deze cursus is aandacht voor regionale statistiek, kaartanalyse, documentenanalyse, interviews, veldobservatie, rapportage en presentatie. Ook zal er aandacht aan Excel wor den besteed, juist omdat het een verplicht vak is en iedere Stu dent kennis zou moeten hebben van dit spreadsheetprogramma. De andere cursus die op het tweede niveau aangeboden zal worden is het Engelstalige GIS analysis, waarbij aandacht wordt geschonken aan de theorie van gis en analysetechnieken. Daarnaast is een uitgebreide pakket-training in het vak opgenomen. De Software waarmee ge werkt wordt is ArcView. Deze cursus kan gezien worden als de opvolger van VBGIS. Op het derde niveau zullen maar liefst negen cursussen worden aangeboden. Dit hangt samen met de aan te bieden minor. Dat is een door een opleiding sa- mengesteld pakket van samenhangende cursussen [van der Does, 2001] Een verplichte cursus op niveau 3 is On- derzoeksmethodologie. Dit vak bestaat voor een deel uit statistiek en voor een deel uit gis. De nadruk bij het Gis-ge- deelte zal hier komen te liggen op ge- avaneeerde koppelingsmogelij kheden tussen gis en data. Vanuit de diseiplinegroep kartografie worden een drietal cursussen aangebo den. De eerste is Visualisatie van geogege- vens/Cartography. Dit is in feite de opvol ger van vbcar. In deze cursus staan de theorie van kaartvervaardiging, de grafi sche grammatica, kaartontwerp-pro- gramma's, kaarttoepassingen, atlassen, gps, data-infrastuetuur en bijbehorende Software centraal. De cursus zal in het Engels aangeboden worden, met de mo- gelijkheid voor Nederlandse Studenten om opdrachten en tentarnen in het Ne- derlands te maken. Een tweede cursus is Environmental mapping. Dit is de bestaande Engelstali ge KEMP-cursus die met name op buiten- landse Studenten gericht is. Aan de in- houd van deze cursus zal weinig veran deren. Een derde cursus die aangeboden wordt is Historische Kartografie. Dit is de opvol ger van het huidige vbhca. Wel zal de nadruk veel meer dan tot nu toe komen te liggen op het toepassen van oude kaarten in historisch(-geografisch) on- derzoek, waardoor het vak aantrekkelij- ker wordt voor Studenten. In het werk- stuk dat zij maken wordt geoefend met historische bewijsvoering aan de hand van oude kartografische documenten. De diseiplinegroep kartografie verzorgt gezamenlijk met gis en Fysische geogra fie het vak Geo-data verkenningen. Het draait in deze cursus om de relatie tussen data en werkelijkheid. De kwaliteit van geo-data Staat hierbij centraal. Er is ruim aandacht voor de uitgebreide mogelijk- heden voor wat betreft het gebruik van geo-data voor sociaal-geografische toe- passingen. Verschillende inwinnings- en verzameltechnieken, zoals GPS, Remote Sensing en digitalisering worden toege- past in een veldwerk in de regio. 40

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 42