42 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXYIII-2 I.M. Karta Mira 1994-2001 Karta Mira was het kartografisch studentendispuuc van de Universiteit van Utrecht. Sinds haar oprichting in het na- jaar van 1994 hield Karta Mira zieh bezig met kartografie in de breedste zin van het woord, en de laatste jaren 00k met geografische informatiesystemen. Dat gebeurde door mid- del van allerlei activiteiten, zoals excursies, uitwisselingen, lezingen, presentaties en borreis. Een van de hoogtepunten was het contact met Studenten uit Bochum, wat meerdere malen tot leuke excursies heeft geleid. Daarnaast verscheen tot het voorjaar van 1998 met enige onregelmaat de Karto Pravda, het kartografische nieuwsblaadje van Karta Mira. Vanaf het studiejaar 2000-2001 bestaat Gis/Kartografie niet meer als aparte specialisatierichting. Daarmee waren er 00k geen Studenten meer die zieh kartografiestudent voelden of konden noemen. Van de oude garde actieve Karta Mira le- den studeerden er steeds meer af, zodat het steeds moeilij- ker werd activiteiten te organiseren. In het najaar van 2001 werd dan 00k besloten het dispuut op te heffen. In januari 2002 was er nog wel een afsluitend etentje met docenten, Studenten en afgestudeerde kartografen. Karta Mira is ruim zeven jaar oud geworden. zelf belang bij, omdat er een behoorlijke vraag naar mensen met een opleiding in de geo-informatie bestaat. Daarnaast is het belangrijk dat de opleidingsinstitu- ten zieh inleven in de Studenten. Waar- door worden keuzes van Studenten be- paald? Op welke manier zoekt de Stu dent informatie over opleidingen en keuzevakken? Samenwerking tussen de verschallende opleidingen binnen het vakgebied is noodzakelijk. De Blijdorp Groep is wat dat betreft een interessant initiatief. Specifiek voor het wetenschappelijk kar- tografie-onderwijs binnen de opleiding Sociale Geografie en Planologie aan de Universiteit Utrecht geldt dat de nieuw in te voeren Bachelor-Master struetuur nieuwe kansen biedt. De keuzevrijheid van de Student wordt groter, waardoor het potentiele aantal dat voor kartogra- fiecursussen kiest, 00k toeneemt. Ook lijkt het erop dat het aanbod van karto grafische vakken in de BaMa-structuur groter zal zijn dan in de huidige situatie. Als de Studenten via aansprekend aard- rij kskunde-onderwi j srelatiebeheerders en een goede presentatie van het cursus- senaanbod enthousiast gemaakt kunnen worden voor een opleiding in de geo- informatie dan ziet de toekomst er voor het wetenschappelijk kartografie-onder- wijs in Utrecht er hoopvol uit. Op dit moment is het echter nog onzeker of de werving van Studenten het gewenste re- sultaat zal opleveren. Ook is het nog af- wachten hoe de Bachelor-Master strue tuur gaat funetioneren. om veel aandacht te besteden aan de presentatie op internet. In toenemende mate zal dit medium de bron zijn van waaruit de Student zijn of haar keuze zal bepalen. Het is veel gemakkelijker om verschillende opleidingen of keuzecursussen op internet met elkaar te vergelijken dan allerlei open dagen en voorlichtings- bijeenkomsten af te lopen. Opleidingen met een flitsende, op de Student gerichte Website zullen derhalve een voorsprong hebben op opleidingen die dit niet of in mindere mate aanbieden. Conclusie Het kartografie-onderwijs, in het bijzonder aan de Universiteit Utrecht, heeft de laatste jaren te kampen met tegenvallende studentenaantallen. Dit vormt een bedreiging voor het onder- wijsaanbod in de toekomst. De laatste jaren is het kartografie- onderwijs al afgeslankt. Het is daarom van het grootste belang dat de potentiele kartografiestudenten enthousiast gemaakt worden voor studies met betrekking tot geo-informatie. Dit kan al op de basisschool. Het DlANE-project is hiervan een goed voorbeeld. Een andere manier om het vakgebied te promoten is via zogenaamde relatiebeheerders. Dit zijn mensen uit het be- drijfsleven die het vakgebied promoten op middelbare Scholen. Aan de ene kant helpen zij zo de opleidingen, hopelijk, aan meer Studenten, aan de andere kant hebben de bedrijven hier Literatuur diane (2002), De Intemet@tlas Neder- land [online] [Geciteerd 14 februari 2002]Beschik- baar op het World Wide Web: http://www. internetatlas. nl. Does, A. van der (2001), Het bachelor- en mastersysteem bij Sociale Geografie en Planologie. Utrecht Connection 8, nr. 2, pp.16-17. frw (2001), Studiegids Sociale Geografie en Planologie 2001/2002, Utrecht: Uni versiteit Utrecht. frw (2002), Bachelor sociale geografie planologie; informatie opleidingsdag 7 februari 2002 [interne publicatie] Utrecht: Universiteit Utrecht. Hogeschool van Utrecht (2001), Rela tiebeheerders geodesie/ geo-informati- ca gezocht (m/v). Geodesia 43, nr. 6, p. 307. (Zie ook: Kartografisch Tijdschrift 2001.4)

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 44