44 INTERACTIEF 2002-XXV1II-2 berichten GIN en de geschiedenis van de geo-informatie in Nederland Toekomst, heden en verleden van de geo-informatie in Nederland gaan mij ter harte. Daarom zit ik ook in de redac- tie van bijvoorbeeld Geodesia en De Hol- landse Cirkel. In de eerste Nieuwsbrief Geo-informatie Nederland (gin) voor meer dan de helft van de oplage verzon- den bij het februarinummer van Geode sia wordt voor een mogelijke nieuwe, brede vereniging een werken in secties gesuggereerd. Het zou gaan om secties, die een afspiegeling zouden vormen van de huidige werkterreinen van 'de' vereni- gingen. Genoemd wordt dan onder an dere een sectie 'geschiedenis'. Vanuit de nieuwe overkoepelende vereniging zou(den) ook een of meer djdschriften moeten worden uitgegeven. Niet niks en er bestaat ook al van alles. Persoonlijk zou ik het sterker hebben gevonden als de GIN-Nieuwsbrief in een kadertje bij voorbeeld bestaande tijdschriften ter zake had genoemd. De redactie van de GIN-Nieuwsbrief heeft dat overzicht zelf wel, maar elke lezer niet. De GIN-Nieuwsbrief bevat niet alleen een lijst van verenigingen, die meewer- ken aan de oprichting van gin, maar zelfs van clubs die wel 'betrokken zijn' maar nog niet eens participeren (knag en Hydrographie Society). Organisato risch zijn 'de' betrokken verenigingen divers. Een deel kent natuurlijke perso- nen als lid en een deel alleen rechtsper- sonen. In die dus erg brede lijst komen niettemin het historisch-kartografisch tijdschrift Caert-Thresoor en de geode- tisch-historische stichting 'De Hollandse Cirkel' (met een gelijknamig blad) niet voor. Dat vind ik vreemd. Een van de deelnemers in de stichting 'De Holland se Cirkel' is de stichting 'Geodesia' als koepel van vier verenigingen, waarvan de besturen meewerken aan de oprich ting van gin. Daarnaast participeren de werkgevers van GlN-initiatiefnemers roy aal in de stichting 'De Hollandse Cir kel'. Van Caert-Thresoor kan ik niet nala- ten te vermelden dat het net 20 jaar be staat en in 2002 de 750c abonnee hoopt te begroeten. Het zijn dus geen margina le gremia en uitgaven die door GIN (vooralsnog?) worden genegeerd. Bij de vraag naar het 'waarom' past geen moge- lijk negeren van geschiedenis, want die werd juist als voorbeeld voor een sectie genoemd! Door enerzijds geen enkel contact op te nemen of maar te suggereren met Caert- Thresoor en De Hollandse Cirkel en an- derzijds al wel te publiceren Over een GlN-voornemen tot een sectie 'geschiede nis' wil gin kennelijk een verdere frag- mentatie van de geschiedschrijving van de geo-informatie in Nederland bevor deren. Dat lijkt mij geen goede zaak. Bundeling van krachten zou toch een sterk punt van gin zijn? Men vist allen in dezelfde vijver, zeker wat betreft echt schrijvende redacteuren en auteurs. Graag schrijf ik deze reactie op de gin- Nieuwsbrief voor het tijdschrift Geodesia en het Kartografisch Tijdschrift. Het lijkt me historisch juist en leuk als daarin dis- cussie wordt gevoerd Over ook het gin- initiatief. Eigenlijk snap ik ook niet waarom de GIN-Nieuwsbrief niet ge- woon in Geodesia en het Kartografisch Tijdschrift zou kunnen staan. Dat ik die fusie leuk vind zal duidelijk zijn. Dat was al zo bij een peiling in 1995. A. den Boer De Nieuw(st)e Kaart van Neder land in digitale vorm De inventarisatie van ruimtelijke plannen van 2010 tot 2030 komt ook beschikbaar in digitale vorm. Als GIS-bestand voor de professionele gebruiker en ah digitale poster op cd-rom. Lokale plannen, structuurplannen, her- structureringsplannen, infrastruetuur- plannen, waterplannen, streekplan nenwat zijn we allemaal van plan met Nederland in de körnende jaren? Een inventarisatie van alle toekomst- plannen op het gebied van de ruimtelij ke ordening wordt integraal in beeld ge bracht op de Nieuwe Kaart van Neder land. De vorige (en eerste) versie van de Nieuwe Kaart verscheen in 1997 en be- vatte bijna 3.000 projecten met betrek- king tot wonen, werken, infrastruetuur en natuurontwikkeling. De tweede Nieuwe Kaart van Nederland heeft als planhorizon 2010 tot 2030. De Kaart bevat de schetsen en gegevens van maar liefst 5.000 plannen, aangeleverd door gemeenten, provincies, ministeries en talloze stedenbouwkundige ontwerp- bureaus. Nieuwe legenda-eenheden zijn onder andere de herstrueturering van be- staand stedelijk gebied en de plannen van de waterschappen. Deze Nieuwe Kaart van Nederland 2010-2030 is op 7 maart officieel gepresenteerd in Muziek- centrum Vredenburg te Utrecht. Ook deze tweede inventarisatie van ruimtelijke toekomstplannen komt via Bridgis in Tiel beschikbaar voor de pro fessionele gebruikers van Geografische Informatie Systemen (gis). Het bestand is vanaf 4.000,-. leverbaar in drie gangbare formaten (ArcView, Mapinfo en nen 1878) Voor de Nieuwe Kaart van Nederland heeft Bridgis met medewer- king van de Topografische Dienst een speciale versie van TopMapioo geschikt gemaakt als ondergrondkaart. Deze kaart is leverbaar vanaf 900,-. Nieuw is de door Bridgis ontwikkelde Nieuwe Kaart op cd-rom die kan wor den beschouwd als een digitale 'poster'. Het programma biedt de mogelijkheid tot scrollen, zoomen, het aan- en uitzet- ten van plantypen, gebieden selecteren via een overzichtskaart of op plaatsnaam, en plannen selecteren op naam. Van alle plannen zijn naam en bronhouder te raadplegen. De cd-rom gaat 50,- kos ten. Voor organisaties die slechts incidenteel van het basisbestand gebruik willen ma- ken komt de Nieuwe Kaart van Neder land beschikbaar in de geografische mo- nitor die Bridgis binnenkort via internet gaat aanbieden. verslag Verslag studiedag De Franse kaarten van Drenthe en de noordelijke kust Zo'n 400 belangstellenden kwamen af op de studiemiddag De Franse kaarten van Drenthe en de noordelijke kust (1811- 1813), die op 17 november 2001 in Assen gehouden werd; een nog nimmer ver- toond bezoekersaantal in de geschiedenis van de NVK-werkgroep voor de Geschie denis van de Kartografie (wgk). De wgk was dan ook niet de hoofdorganisator van de studiedag; daarvoor was de Drentse Historische Vereniging (dhv) verantwoordelijk. Deze actieve club, die maar liefst 1300 leden telt, vierde met het Symposium in Assen haar vierde lus- trum. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit stonden drie lezingen en de aanbie- ding van een faesimile vroeg-i9e-eeuw- se Franse manuscriptkaarten in atlas- vorm op het programma. Voor de wgk een mooie gebeurtenis om bij aan te sluiten. De eerste spreker, historisch-geograaf Hans Elerie, bekeek het Drentse land- schap 'van binnenuit'. Aan de hand van de omgeving van zijn eigen woonplaats Anloo ging hij in op de landschappelijke veranderingen, die sinds het uitbrengen van de Franse kaarten waren opgetreden.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 46