45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Dankzij de betrouwbare detaillering van de infrastructuur zijn de kaarten een uit- stekend hulpmiddel om dit verande- ringsproces te doorgronden. Elerie be- schouwde de kaart als een mentale pro- jectie, die een veelheid aan betekenissen oproept. Daarom dient ook het land- schap ächter de kaart voor de onderzoe- ker boven water te komen. De uitgifte van de facsimile-atlas noemde Elerie een 'schot in de maatschappelijke roos'. Hij refereerde daarbij aan het opbloeiende regionale en lokale bewustzijn. Steeds meer anticipeert ook de cultuurhistorie op landschapsdynamiek, waarbij behoud gekoppeld wordt aan ontwikkeling. In dit proces is de atlas een gebruiksvrien- delijk hulpmiddel. Rob Braam van de Topografische Dienst te Emmen bood vervolgens een over- zicht van de kaarten van Drenthe vöör de Franse Tijd. De kartering van dit ge- bied genoot een niet al te hoge prioriteit bij kaartmakers. Drenthe had immers niet te kampen met grote waterstaatkun- dige problemen, er was nauwelijks een afzetmarkt voor commercieel-kartografi- sche producten en tenslotte was de regio staatkundig niet van belang. Het Drent- se grondgebied was weliswaar weergege- ven op kaarten van bijvoorbeeld Van Deventer en Sgrooten, maar de allereer- ste eigen overzichtskaart liet tot 1634 op zieh wachten. Toen pas vervaardigde de rechtsgeleerde Pijnacker de eerste afzon- derlijk uitgegeven kaart van Drenthe op een schaal van circa 1:200.000. De kaart beleefde in de lye eeuw vele herdrukken en navolgingen. Het zou tot diep in de i8e eeuw duren alvorens weer een nieu- we topografische kaart van de provincie verscheen. De Fransman Le Rouge maakte in 1748 een kaart van Drenthe op basis van bestaande kaarten van de omliggende provincies Friesland, Gro ningen en Overijssel. Ander interessant 18e-eeuws materiaal, dat wel op nieuwe karteringen berustte, betrof de kaarten van de Frontieren door de familie Hat- tinga en door Hottinger. Laatste spreker op de studiedag was Her- man Versfeit, die de Franse kaarten zelf voor het voetlicht bracht. Toen Neder- land in 1810 bij het Franse keizerrijk werd ingelijfd, waren drie van de acht bladen van de kaart van generaal Kray- enhoff gereed. Deze kaart, waaraan al in 1798 was begonnen, moest voorzien in een uniforme kartering op basis van een geheel nieuwe en landelijke driehoeks- meting. De Fransen gingen zieh na 1810 richten op de voltooiing van de kaart. Daartoe wilden zij de ontbrekende bla den zoveel mogelijk baseren op al be staande kaarten. Van veel relatief onbe- 2002-XXV111-2 De Drentse Commis- saris van de Koningin, Relus ter Beek rj, ontving uit banden van Herman Versfeit het eerste exemplaar van de facsimile-atlas van vroeg-ipe-eeuwse Franse manuscript- kaarten (foto: Marco van Egmond). kende zandgebieden, zoals de Veluwe en Drenthe, waren echter geen bruikbare kaarten voorhanden. Daarom gingen militaire ingenieurs tussen 1811 en 1813 aan het werk om deze gebieden op te meten en te karteren. Dit resulteerde in onder meer 25 kaarten van Drentse ge bieden en 15 van de noordelijke kust- streek, op een schaal van 1:20.000. Deze kaarten werden in Parijs gebruikt als ba sis voor het graveren van de ontbrekende platen van de kaart van Krayenhoff. Na de val van Napoleon gingen deze platen naar Nederland terug, doch de basis- kaarten bleven te Parijs. Ze bevinden zieh momenteel in het Chäteau de Vin- cennes en zijn nu, dankzij de facsimile- atlas, voor een groot publiek raadpleeg- baar. Na zijn lezing reikte Versfeit het eerste exemplaar van de atlas uit aan de Drentse Commissaris van de Koningin, Relus ter Beek, die er als 'kartofiel' bij- zonder verguld mee was. M. van Egmond netwerk Bosma Grafiek verhuisd Marijn Bosma startte in 1993 Bosma Grafiek. De eerste zeven jaren stond het kartografisch bureau in zijn eigen wo- ning. In 2001 was Bosma Grafiek deftig gehuisvest op de Oranjesingel in Nijme- gen. Maar sinds februari 2002 is dit kar tografisch bureau te vinden aan het vol- gende adres: Bedrijvencentrum Groene- straat, Groenstraat 294, 6531 je Nijmegen, Postbus 31006, 6503 CA Nij- megen. Telefoon, fax en internet zijn on- gewijzigd: [t] 024-3563542, [f] 024- 3567476 [e] info@maps-by-bosma.com, url: www. maps-by-bosma. com. In de maanden juni, juli en augustus gaat het bureau even dicht. Zomer 2002 wordt besteed aan het ontwikkelen van nieuwe kaartseries. Vanaf September is Kartografisch Bureau Bosma Grafiek te rug met nieuwe producten. Marijn Bosma (links) tijdens de open dag ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het nieuwe pand van Bosma Grafiek

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 47