BESPREKINGEN 2002-XXVIII-2 Atlas van de oceanen E. Lausch e.a. Gei'llustreerde uitgave van de General Bathymetric Chart of the Oceans. Baarn: Tirion, 2000. Formaat 35 x 27 cm, 264 pp. waarvan atlasdeel 154 pp. isbn 90 4390 129 6. Prijs 20,00. Het is op zieh een leuke formule om een kaartenserie zoals de General Bathymetric Chart of the Oceans (gebco, schaal 1:10 miljoen aan de evenaar) in atlasvorm uit te brengen, en deze te combineren met de sprekende panoramakaarten van de oceaanbodems die Berann ooit vervaar- digde voor de National Geographie. De kaarten worden er een stuk toegankelij- ker door en de formule biedt de moge- lijkheid er veel toelichtend materiaal aan toe te voegen. Het is 00k zeker de moeite waard het bestaan van deze kaartserie wat meer in de belangstelling te brengen, want het is een belangwekkend werk, 00k een beetje een monument voor de Nederlandse inbreng in de internationale kartering van de oceanen. Niet voor niets worden de namen van Langeraar en het oud NVK-bestuurslid Rombach als leden van de GEBCO-commissie van de Interna tional Hydrographie Organisation ge- noemd. Nederland is lange tijd betrok- ken geweest bij de produetie en coördi- natie van bladen van de Oost-Indische archipel en delen van Oceanie, tot ver na de overdracht van Nieuw-Guinea (en het zou de moeite waard zijn die bijdra- gen eens wat meer uitgebreid te belich ten). De hier besproken uitgave is een Neder landse editie van een Duitse publicatie, en is afgezien van de vertaling niet speci- aal bewerkt voor de Nederlandse markt, wat een gemiste kans is, zeker gezien de bovenvermelde Nederlandse betrokken- heid. Zaken als de Siboga en Snellius ex- pedities, Vening Meinesz en zijn zwaar- tekrachtmetingen hadden mijn inziens in een atlas als deze met een encyclope- dische inleiding van 100 pp. vermeld kunnen en moeten worden. Nu komt de Duitse Meteor-expeditie aan bod, en komt de positie van Rotterdam als grootste haven ter wereld nauwelijks ter sprake. De vertaling is Over het algemeen goed, enkele foutjes laten zien dat er geen kartograaf naar gekeken heeft ('Oostsyberische' zee, St. Andreastrog in plaats van breuk, Straat van Sunda, van Denemarken, van Drake, van Torres, enz. hoort zonder het voorzetsel; het be- langrijkste handelscentrum van India was in de ije eeuw Calicut en niet Cal- cutta). Hoofdbestanddeel vormen de gebco- kaartfragmenten, die van noordwest naar zuidoost de oceanen afbeelden. Tenminste, dat is de eerste indruk, pas later blijkt dat ze dat niet volledig doen. De verschillende uitsnedes sluiten niet al- tijd aan, de inzetkaartjes met fragmenten van Berann's panoramakaarten dragen daar verder aan bij. Bij de Atlantische Oceaan zijn de kusten van de Guyana's, en van Säo Paulo tot halverwege Vuur- land niet afgebeeld; van de Grote Oceaan is ongeveer de helft van het zeegebied niet afgebeeld. Zoals gezegd blijkt pas la ter dat een deel ontbreekt, en dat komt omdat er (bewust?) geen indexblad is op- genomen wat niet bijdraagt tot het ge- bruik als referentiewerk. Ook is er geen legenda van de kaarten opgenomen. De GEBCO-kaarten zijn in de Mercatorpro- jectie getekend, op een schaal met was- sende breedtes (aan de evenaar 1:10 mil joen). Voor de poolzeeen zijn ze in de stereografische projectie, met een schaal van ca 6 miljoen op 6o° breedte. De na men uit de GEBCO-kaarten zijn wel in de index opgenomen. Voor de druk zijn geen oorspronkelijke films gebruikt, maar zijn de kaarten gescand, wat ze iets minder goed leesbaar maakt. Vooral bij de sterk verkleinde overzichtskaarten le- vert dat problemen op. Van de Middel- landse Zee zijn uitsnedes opgenomen uit de International Bathymetric Chart of the Mediterranean (iBCM)op de schaal 1:1 miljoen, van de Oostzee op de schalen 1:2,3 miljoen en 1:750.000 (Duitse Oost- zeekust en Finse Golf). Zowel de gebco- en iBCM-kaarten als die van Berann zijn in het Engels beschrift; in de tekst zijn de Nederlandse naamversies opgeno men. De inleidende teksten bevatten ook veel thematische kaarten, deels overgenomen uit de atlas Nature and Resources, van de Russische Academie van Wetenschappen (A. Liouty). Het encyclopedische deel is zeer aansprekend geschreven, alle met de oceanen samenhangende issues worden behandeld, van het verdwijnen van man- groven en koralen via platentektoniek, zeestraten met eenrichtingsverkeer tot bodemschatten van de diepzee en toeris- me. Dit deel is zeker geslaagd. Voor een echte de hele aardzee bedek- kende kaartserie moet worden verwezen naar de 18 bladen van de GEBCO-kaart die in 1982 gereedkwam, of naar de gebco Digital Atlas, een cd-rom die thans in de handel is en deze kaartserie en de ibcm en aanvullende gegevens zoals een plaatsnamenindex, en een bestand van 's werelds kustlijnen bevat. De cd-rom kost 230, voor educatieve en universi täre instellingen 99. Dat is wel aan- merkelijk duurder dan de 20,- die de hier besproken atlas kost. F.], Ormeling 48

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 50