KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 Figuur 3. Textuurfil- ters [naar Kraak Ormeling, 2002]. we er 00k in ge'fnteresseerd of het gebruik ervan meer dan al- leen maar leuk is. Een andere mogelijkheid om de lege kaart te vullen met meer informatie is gebruik te maken van een zogenaamd textuurfil- ter. Dit filter kan bijvoorbeeld de vorm hebben van de lens van een vergrootglas, die over de kaart bewogen kan worden. De inhoud van de lens zou bijvoorbeeld een vergroting van de onderliggende kaart kunnen zijn, al dan niet met meer of zelfs minder detail. Ook zou het beeld in de lens een andere kaart of een satellietbeeld kunnen zijn van het onderliggende gebied. Nog een optie zou kunnen zijn dat de informatie van de on derliggende kaart binnen de lens door middel van een andere karteermethode is weergegeven, zodat de gebruiker op een al- ternatieve manier naar de gegevens kan kijken (figuur 3). Een bij körnend voordeel van lege kaarten in een klein be- standsformaat is dat ze ook bruikbaar kunnen zijn in de we- reld van het mobiele gis. Meer en meer zal men gebruik gaan maken van draagbare apparaten zoals mobiele telefoons en persoonlijke digitale assistenten (pda's), waarmee men draad- loos een database kan benaderen en om zogenaamde locatie- gebaseerde diensten kan vragen. Zo zal, lopend in een onbe- kende stad, de vraag: 'Waar vind ik de dichtst bijzijnde boek- handel?' een antwoord in de vorm van een kaartje plus een route van de huidige locatie naar de betreffende boekhandel opleveren. Dergelijke minimale kaarten vragen om speciale ontwerpaandacht. De (Web) atlas metafoor en de ruimtelijke gegevens- infrastructuur De atlas wordt door velen gezien als het toppunt van de kartografie. Wat voor mogelijkheden biedt het web voor dit kartografische product? Om deze vraag te beantwoorden moeten we de eigen- schappen van de atlas afzetten tegen de hiervoor genoemde karakteristieken van de webkaart en zien waar beide elkaar versterken of juist tegenwerken. Een at las wordt samengesteld door een doelbe- wuste combinatie van kaarten. Het doel kan zijn schoolkinderen te informeren over de geografie van de wereld of om zoveel mogelijk plaatsen te kunnen vin- den. De manier waarop de kaarten geor- dend zijn is bedoeld om de doelstelling te bereiken. Voorbeelden zijn de Bos- atlas, waar men met Nederland begint en via Europa uitzoomt naar de Wereld. Of de Times Wereldatlas die per conti- nent van oost naar west en van noord naar zuid gedetailleerde kaarten aan- biedt. De structuur bij een papieren atlas is door de sequentiele volgorde van de kaarten deels beperkt. Bij een elektroni- other visualization zoom, same detail less detail more detail 8

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 10