KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT sehe atlas bestaan meer mogelijkheden. Een bekend voorbeeld is de Microsoft's Encarta wereldatlas die op cd-rom wordt uitge- bracht. Navigatiemogelijkheden zijn hier groot, terwijl ook de links naar andere presentatievormen zoals foto's, videobeeiden en grafieken mogelijk zijn. Op een cd-rom is het mogelijk om veel van de voordelen van de webkaart al in praktijk te brengen, men is alleen beperkt tot de informade op de cd-rom doordat een verbinding naar het internet ontbreekt. De Encarta-atlas laat overigens wel verbindingen toe wanneer men on-line is. De Encarta Wereldatlas laat ook al een aantal eigenschappen zien die ook de webgebruiker in potentie ter beschikking staan. Men kan zelf de kaart samenstellen door in een legenda lagen uit of aan te zetten, het is mogelijk in de kaart afstanden en oppervlak- ten te meten, op het kaartbeeld in en uit te zoomen en te pan- nen. Een belangrijke atlaseigenschap, het vergelijken in ruimte, naar onderwerp of in de tijd, is niet echt goed mogelijk. 2001-XXV111-3 Conclusie Natuurlijk blijven er nog vele vragen over. Bijvoorbeeld, hoe is de combinatie van gegevens uit verschillende bronnen met een verschillende nauwkeurigheid en schaal goed te regelen? En welke karteringsfunctionaliteit moet aan welk type gebruiker worden aangeboden? Maar ook, hoe speien we in op de mo- biele behoeften? Duidelijk is wel dat het Web het medium is om vandaag de dag ruimtelijke informatie te verspreiden en te verkrijgen. De mogelijkheid bestaat om, wanneer goed georga- niseerd, zeer recente informatie aan te bieden en te verkrijgen en er zijn nieuwe uitdagende interactieve karteringsmethoden beschikbaar voor nagenoeg iedereen. Uiteindelijk resteren er ook vragen over de bruikbaarheid en efficientie van deze nieu we mogelijkheden. Het web biedt echter nog een aantal voordelen die goed tot hun recht komen als we de rollen van de kaart op het web nog eens op een rij zetten. Natuurlijk kan de kaart funetioneren zoals het een kaart betaamt, als visuele representatie van ruim telijke gegevens met als doel inzicht te verschaffen in ruimtelij ke patronen en relaties. Extra interactieve mogelijkheden met links naar andere achterliggende informatie zoals hiervoor al omschreven behoren er natuurlijk op het web als vanzelfspre- kend bij. Daarnaast kan de kaart funetioneren als een soort in- terface naar andere informatie in Cyberspace. Klikken op de kaart brengt de surfer naar andere webpagina's die zelf weer kaarten of andere relevante informatie kunnen bevatten. De meest boeiende rol die de kaart kan speien op het web is on- derdeel zijn van een geografische zoekmachine die opgenomen is in een geodata infrastruetuur. De gebruiker kan bijvoor beeld naast een onderwerp (veeteelt) en een tijdsperiode (tus- sen 1958 en 1999) op een kaart ook een geografisch gebied aan- duiden waarbinnen de zoekoperatie moet worden uitgevoerd. Afhankelijk van het doel van de atlas komen de hierboven ge- noemde eigenschappen al dan niet goed van pas. Voor school- atlassen kan men denken aan links naar andere (actuele) on- derwerpen of aan een link met een handatlas zoals via de site van de Bosatlas gebeurt [url 7]. Hier kan de leerling plaatsen en andere geografische objecten opzoeken die niet in de rela- tief 'lege' Bosatlaskaarten voorkomen. Wegenatlassen hebben als vanzelfsprekend route planningcapaciteiten [url 8], In het voorbeeld van Michelin is ook de bekende rode hotelgids aan de kaart gekoppeld. In thematische atlassen kan men doorklik- ken naar gerelateerde onderwerpen of zijn bij het afgebeelde onderwerp tekst en uitleg beschikbaar, zoals bij de Zorgatlas [url 9]. Met name de rol van de nationale atlas op het web is een zeer interessante [url 10]. Dergelijke atlassen presenteren een gedetailleerd beeld van de lysische en sociale aspecten van een land. Omdat vrijwel iedereen weet hoe een atlas werkt, kan een nationale atlas die is opgenomen in een nationale geo data infrastruetuur direct of als metafoor als toegang dienen tot die geodata infrastruetuur zoals al eens eerder in het Kartografisch Tijdschrift is betoogd [Kraak et al., 2001]. Een dergelijke constructie is gunstig voor alle partijen, immers via de atlas ontstaat een heldere toegang tot de gegevens die aan geboden en toegankelijk zijn via de infrastruetuur, terwijl de atlas ten alle tijden bijgehouden kaartmateriaal kan presente- ren, doordat de gegevens direct bij de aanbieder vandaan ko men. Literatuur Kraak, M.J. A. Brown (2000), Web Cartography developments andprospects. London: Taylor Francis, 213 pp. Kraak, M.J. F.J. Ormeling (2002), Cartography, the Visualization ofgeospatial Data. London: Longman. Kraak, M.J., F.J. Ormeling J. Smits (2001), De nationale atlas als organisatiemedium voor de toegang tot geo-infor- matie. Kartografisch Tijdschrift xxvi.2001.2, pp. 42-47. URL's URL i knmi: http:llwww.knmi.nlJ url 2 Meteo-Consult: http://www. meteoconsult. nllmeteol index.phtml url 3 anwb: http://www.anwb.nl url 4 Koninklijke Bibliotheek: http://www.konbib.nl url 5 Oddens Bookmarks: http://oddens.geog.uu.nl/index.html url 6 Web maps: http://kartoweb.itc.nl/webcartography/ webmaps/Classification, htm url 7 Bosatlas: http://www.bosatlas.nl url 8 Michelin: http://www.viamichelin.com url 9 Zorgatlas: http://www.zorgatlas.nl/ url 10 Nationale Atlas Canada: http://atlas.gc.ca/site/english/ index.html Summary M.J. Kraak Cartography and the WWW, illustrated by the atlas Keywords: World Wide Web, web atlas, national atlas Nowadays the World Wide Web is the medium to disseminate geospatial data and maps. It is especially useful for time-sensitive data such as weather and trajfic data. The web offers interesting new opportunity for map design. For the map designer new techniques can be applied such as blur, transparency and shadow, while for the user keywords are interaction and dynamics. The possibilities of the web can be illustrated via the atlases found on the web, especially to Option to link additional information to the map and the incorporation of the map in the geospatial data infrastrueture offer challenges. 9

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 11