Gebruik en gebruikers van kaarten op het web m KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL C.P.J.M. van Elzakker kaartgebruik, web kartografie, onderzoek map use, web cartography, research utilisation des cartes, cartographie du web, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Toegankelijkheid en actualiteit zijn pas echt de voordelen van het World Wide Web voor de verspreiding van geogra- fische informatie door middel van kaarten. Daarnaast Staat het web verschallende vormen van kaartgebruik toe, gericht op uiteenlopende doelen. Maar er is nog wel heel wat onder zoek nodig om meer effectieve kartografische hulpmiddelen te kunnen ontwikkelen voor het web, die beter tegemoet kö rnen aan de wensen en behoeften van de nog steeds sterk toe- nemende groep gebruikers. Als we het hebben over kaarten dan be- staat er soms verwarring over de aandui- dingen gebruik en gebruiker. In sommige gevallen wordt er verwezen naar de pro- ducenten, die kaarten gebruiken om geo- grafische gegevens te verspreiden, bij- voorbeeld via het World Wide Web (www). Op een vergelijkbare manier kunnen de ontwerpers van Websites een klikbare kaart gebruiken als interface naar de informatie op de site, of die nu een ruimtelijke component heeft of niet [url i], Maar als kartografen het hebben over de gebruiker, dan hebben ze het meestal over de persoon die daadwerke- lijk de kaartbeelden gebruikt (inclusief, misschien, kaarten als interfaces) om antwoorden te krijgen op de geogra- fische vragen die hij of zij heeft. En dit laatste is dan ook het perspectief van waaruit dit artikel is geschreven. Daarbij rieht ik me op het gebruik van webkaarten in tamelijk brede zin. Het gaat me om het hele proces waarbij het web gebruikt wordt om geografische in formatie te verkrijgen, die wordt - of kan worden overgebracht op kartogra fische wijze. De geografische gegevens kunnen al in de vorm van kant-en-klare kaartbeelden komen, of misschien moe- ten de kaarten nog door de gebruiker ge- construeerd worden. Daarna kunnen de Corne van Elzakker is universitair docent bij het ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] elzakker@itc.nl, [h] http://www.itc.nl/ personal/elzakker aldus tot stand gekomen kaarten daadwerkelijk gebruikt wor den om de gewenste informatie te verkrijgen. Als ze op zoek zijn naar antwoorden op hun geografische vra gen, dan zoeken www-gebruikers misschien niet naar een be- paalde kaart, maar krijgen ze wel een kaartbeeld voorgescho- teld als mogelijk antwoord op een meer algemene vraag als: 'Waar kan ik een Chinees restaurant vinden in deze stad?'. De site van de Gouden Gids [url 2] biedt - naast adressen en an dere tekstuele informatie, en misschien volledig onverwacht voor sommige gebruikers - de mogelijkheid voor een kaart met de locatie van het geselecteerde restaurant; of zelfs (als het restaurant daarvoor wilde betalen) een routekaart (plus route- beschrijving) vanaf de door de gebruiker opgegeven postcode. In dit geval was de gebruiker alleen op zoek naar een plaats om te eten en vroeg niet speeifiek om een kaart. Uitgaande van deze benadering, is het de bedoeling van dit ar tikel om wat meer licht te werpen op enkele aspecten van kaartgebruiksprocessen op het web, en ook op de gebruikers zelf. Om te beginnen wordt ingegaan op de werkelijke voorde len voor de gebruiker van het www als medium voor de ver spreiding van geografische gegevens door middel van kaarten. Daarna worden er wat voorbeelden gepresenteerd van verschil- lende manieren van het gebruik van webkaarten in relatie tot verschallende kaartgebruiksdoelen. Hier wordt het kaartge- bruiksonderzoek voorgesteld dat zou helpen voor het ontwik kelen van meer effectieve kartografische hulpmiddelen om be ter tegemoet te kunnen komen aan de behoeften van de ge bruikers. Het gedeelte over de gebruikersprofielen handelt over vragen als: 'Wie zijn ze?', 'Hoeveel zijn er?' en 'Waar wonen ze?'. Daarna worden er ook wat kwantitatieve gegevens gepre senteerd over het gebruik van kaarten op het web. In de laatste paragraaf voor de conclusie worden nog enkele problemen en beperkingen opgesomd waar de gebruikers van webkaarten in de praktijk mee hebben te maken. Waarom webkaarten? In vergelijking met een medium als cd-rom, kunnen de werke lijke voordelen van het www voor de verspreiding van geogra fische en kartografische informatie worden samengevat onder twee noemers: toegankelijkheid en actualiteit. Een gebruiker met toegang tot het www heeft, in principe, vanaf de pc toe- 11

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 13