KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 gang tot een enorme rijkdom aan informatie. Die informatie, al dan niet in de vorm van webkaarten, is makkelijk toeganke- lijk middels gebruiksvriendelijke browsers, en wel 24 uur per dag en niet gehinderd door politieke of geografische grenzen. Door alsmaar door te klikken hebben gebruikers 00k snel toe- gang tot veel meer informatie dan ooit op een cd-rom zou pas sen. Gebruikers hoeven 00k niet naar de winkel om zo'n cd- rom te kopen, en ze hoeven zieh niet druk te maken over het installeren van die cd-rom op hun Computer. Via het www kunnen 00k gescande versies van zeldzame oude kaarten toe- gankelijk worden gemaakt voor het publiek (zie de bijdrage van Martijn Storms eiders in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrifi)Een ander aspect van toegankelijkheid, en groot voordeel voor de gebruiker, is dat veel informatie op het www nog steeds gratis is, als je maar beschikt over een pc, een brow- ser en een internerverbinding. Een van de grootste problemen in de traditionele kartografie was altijd om de kaarten bij te houden. Als gevolg van het langdurige productieproces kwam een papieren kaart soms pas jaren na de inwinning van de gegevens beschikbaar voor de ge bruikers. En tegen die tijd was het nut van sommige van die verouderde kaarten inmiddels al zeer beperkt geworden. Met de invoering van de digitale kartografie en nieuwe media kon het productieproces wat versneld worden, maar het probleem van de actualiteit bleef. Een nieuwe editie van een routeplan- ner op cd-rom kwam en komt niet elke maand uit, en zelfs als dat wel zo zou zijn dan zouden gebruikers niet bereid zijn om zo vaak een nieuwe versie te kopen. Het www maakt het ech ter mogelijk om gebruikers te voorzien van actuele geogra fische en kartografische informatie. Goede voorbeelden hier- van zijn Websites met actuele weerkaarten [url 3] of webkaar ten die actuele verkeersinformatie laten zien met betrekking tot wegwerkzaamheden en files [url 4]. De ultieme limiet voor de snelheid van de bijhouding is de snelheid van de gege- vensoverdracht via het internet. Misschien dat gebruikers door het nieuwe medium wat kritischer worden op de actualiteit van de informatie en hun vertrouwen verliezen in Websites die niet goed worden bijgehouden. Vormen van gebruik van webkaarten Figuur 1 in het artikel van Kraak eiders in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrifi laat een classificatie van webkaarten zien die is gehanteerd in het boek van Kraak Brown [2001]. De onderverdeling op het laagste niveau van deze classificatie (alleen-kijken versus interactieve interface en/of inhoud) is ge maakt vanuit het perspectief van de gebruiker van webkaarten. Een andere manier om naar de verschillende vormen van ge bruik van webkaarten te kijken is het beschouwen van de kaartgebruiksdoelen, zoals die gepositioneerd kunnen worden in de zogenaamde 'kaartgebruikskubus' (zie figuur 1). Kaarten, inclusief die welke tot stand komen op het web, kunnen elke positie innemen in de 3-dimensionale ruimte die wordt omslo- ten door de assen van de kubus afhankelijk van wat een gebrui ker met de kaart doet en voor welk doel. MacEachren en Kraak [1997] onderscheidden vier kaartgebruiksdoelen en plaatsten die in de kubus: exploratie, analyse, synthese en presentatie van informatie. Webkaarten kunnen echter in principe 00k andere posities innemen in de kubus, afhankelijk van de typische ge- bruikskenmerken. De statische alleen-kijken scans van bestaande papieren kaar ten nemen een positie in vlakbij de bol presentatie in de ku bus. Veel van deze kaarten kunnen nog steeds worden opge- Figuur 1. Plaatsing van kaartgebruiks doelen in de kaart- MacEachren Kraak (ippy). De nummers verwijzen naar enkele webadres- sen (URL 's) die in de tekst zijn genoemd. haald van de site Perry-Casta*eda Library Map Collection [url 5]. Deze kaarten werden typisch ontworpen voor een bre- de groep gebruikers en voor een algemeen doel. Dynamische equivalenten van deze alleen-kijken kaarten zijn 00k beschikbaar via het Web [url 6], Ze kunnen dezelfde positie innemen in de kaartgebruiksku bus, afhankelijk van het gebruik ervan. Aangezien het web typisch een medium is voor individueel gebruik, kunnen veel kartografische sites worden aangetroffen nabij het grondvlak van de kubus. Via deze sites kunnen kaarten daadwerkelijk tot stand worden gebracht door een in- dividuele gebruiker om tegemoet te ko men aan zijn of haar persoonlijke be- hoeften. Als deze mogelijkheden voor het on-line creeren van kaarten beperkt blijven tot de selectie van een gebied, een projectiemethode, het aan- of uitzet- ten van kaartlagen, en het aanpassen van kaartsymbolen, inclusief kleurkeuze, dan hebben we te maken met een gemiddelde interactiviteit en de weergave van beken- de geografische verhoudingen [url 7]. Dit betekent een positie laag, midden en achter in de kubus. In zekere zin kunnen klikbare kaarten voor algemeen gebruik 00k beschouwd worden als een soort ge- middeld interactieve kaarten die een hoge positie nabij de achterkant van de kubus innemen [url 8]In andere inter actieve kaarten op het web kunnen ge bruikers het weergegeven gebied veran deren door te 'pannen', of de schaal door middel van 'zoomen' [url 9], en sommige gebruiksvriendelijke sites staan de gebruiker zelfs toe om de orientatie van het kaartbeeld aan te passen (bij- voorbeeld de bestemming boven op een routekaart in plaats van het Noorden). De as van de kubus, die loopt van het weergeven van bekende feiten tot het onthullen van onbekendheden, weer- spiegelt eveneens verschillende kaartge- bruiksomstandigheden op het web. Aan private d" high interaction 12

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 14