KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT de kant van het weergeven van bekende feiten weten gebruikers precies welke geografische informatie ze willen en vaak ook welke kaart op welke Website die in formatie aan hen verschaff. De site van de Hogesnelheidslijn-Zuid [url io] bevat bijvoorbeeld tracekaarten met de routes van de nieuwe spoorwegen. Deze kaarten kunnen ook een plaatsje krijgen nabij de bol presentatie in de kaartgebruikskubus. Aan de voorzijde van de kubus kunnen we de websurfers vinden die misschien niet precies weten waar ze naar zoeken en bijvoorbeeld door een van de atlassen op het web 'bladeren'. De Atlas van Neder- land op het web [url ii] kan bijvoorbeeld een plaatsje krijgen rechts boven aan de voorzijde van de kubus. Op dit moment vinden er in de web kartografie, net zoals in de kartografie in het algemeen, allerlei interessante ont- wikkelingen plaats links onderaan en voorin de kubus. Dit is de positie van de exploratieve kartografie: kaartgebruik in de hoek prive/onthullen van onbekend- heden/hoge mate van interactie tussen kaart en gebruiker. Als gevolg van ver- dergaande ontwikkelingen op het gebied van de client-server architectuur wordt het steeds meer mogelijk voor gebruikers van webkaarten om bepaalde geogra fische gegevensbestanden te exploreren en er werkelijk mee te interacteren. Daarbij wordt gebruik gemaakt van mo derne kartografische visualisatietechnie- ken om inzicht te verkrijgen in deze on- bekende gegevensbestanden. In zulke ge- vallen kan het mogelijk zijn om de data te manipuleren (bijvoorbeeld te classifi- ceren), om verschillende kartografische weergavemethoden te kiezen en om de resulterende kaartbeelden met elkaar te vergelijken. Als zodanig kan de on-line visuele exploratie worden gevolgd door het downloaden van de geografische ge- gevens voor lokale analyse. In dit op- zicht zijn er op het web al enkele interes sante voorbeelden te vinden in relatie tot de exploratie van demografische gege- vens. In Nederland hebben we bijvoor beeld de nieuwe cbs applicatie Buurt in Beeld [url 12] [Spee e.a., 2001]; een mooi begin, en nog tamelijk uniek in de hele wereld, maar qua functionaliteit nog wat beperkt in vergelijking met bij voorbeeld het al langer bestaande soft- warepakket Descartes [Andrienko e.a., 1999] dat ook een on-line interactieve kartografische exploratie van statistische gegevens mogelijk maakt [url 13]. Ver- dere ontwikkelingen kunnen worden verwacht in deze hoek van de kaartge bruikskubus, aangezien het web bij uit- stek een omgeving is voor individuele vi suele exploratie. 2002-XXV111-3 Behoefte aan onderzoek Met al deze verschillende kaartgebruiksdoelen is het wel uiter- mate belangrijk om je af te vragen of de kaarten die op de computerschermen verschijnen tijdens of na een websessie wel werkelijk zo efficient en effectief zijn als ze zouden kunnen zijn. Dat wil zeggen, krijgen de gebruikers altijd een geschikt antwoord op de geografische vragen die ze hebben gesteld? Zoals kartografen altijd hebben gedaan, moeten ontwerpers van webkaarten ook rekening houden met het doel van de kaart en de behoeften en kenmerken van de gebruikers ervan. Met het 00g op de mogelijkheden die gebruikers tegenwoordig hebben om hun eigen kaarten te maken, geldt ditzelfde ook voor het ontwerp van de kartografische hulpmiddelen die aan de gebruikers worden aangeboden en voor het ontwerp van de gebruiksinterfaces van Websites. Het probleem is dat we nauwelijks iets weten van hoe mensen webkaarten gebruiken, of, meer in het algemeen, hoe mensen het www gebruiken voor het verkrijgen van kartografische antwoorden op geografische vragen. Bovendien weten we ook niet goed genoeg wie webkaarten gebruikt. Het gebruikerspro- fiel wordt steeds meer divers (zie volgende paragraaf) en we moeten meer te weten zien te komen over de verschillende be hoeften en de verschillende kenmerken van de verschillende gebruikersgroepen. In elk geval zouden de gebruikers zelf zeer gebaat zijn met meer duidelijkheid over welke Websites aan hun behoeften tegemoet komen. In zekere mate is het vereiste webkaartgebruiksonderzoek niet anders dan het kaartgebruiksonderzoek dat al is - of nog moet worden uitgevoerd in andere kaartgebruiksomgevingen. Maar sommige aspecten van kaartgebruik kunnen echter zeer specifiek zijn voor de www-omgeving en moeten apart worden onderzocht. Bijvoorbeeld: Wat zijn de typische kenmerken van het zoek-en-surf proces op het web waarin antwoorden worden gezocht op verschillende geografische vragen die met kaarten kunnen worden opgelost? Hoe kunnen de vragen en behoeften van gebruikers worden omgezet in metadata voor webkaarten? En wat is de rol van de gebruiksinterface in dit proces? Wat zijn de gevolgen van de vluchtigheid van het me dium dat wordt gebruikt door tamelijk ongeduldige gebrui kers? Hoe moeten of kunnen de vluchtige webkaarten gearchi- veerd worden? En leveren de webkaarten die door de gebrui kers zelf gegenereerd worden werkelijk de vereiste informatie, of geven ze aanleiding tot misinterpretaties? Tenslotte, wat is de kwaliteit en betrouwbaarheid van de geografische informa tie die wordt overgebracht door kaartbeelden op het www? Met het 00g op de zeer recente opkomst van het nieuwe me dium, is het niet verbazingwekkend dat er tot dusver nauwe lijks enig webkaartgebruiksonderzoek is uitgevoerd. Zoals ge- bruikelijk gaan de technische ontwikkelingen vooraf aan vra gen over de bruikbaarheid. Er is inmiddels echter een begin gemaakt met onderzoek naar de vraag hoe kaarten worden ge bruikt op het internet. Voorbeelden zijn het werk van Harro- wer e.a. [1997] en het uitgebreide gebruikersonderzoek en de mogelijkheid tot on-line feedback op de Website van de natio nale atlas van de Verenigde Staten [url 14, klik op de knop Atlas Feedback(zie ook: [Wright, 1999]). Peterson [1997] noemt ook een van de eerste webkaartgebruiksonderzoeken die was gerelateerd aan de ontwikkeling van de Alexandra Di gital Library [url 15]Op deze site wordt het kaartgebruik on derzocht met behulp van log'-bestanden van de websessies. Deze bestanden bevatten informatie over de typen kaarten die worden opgeroepen, hoe lang ze worden bekeken, welke kaar ten ervoor en erna worden bekeken, en waar de gebruiker op de kaart klikt. In Nederland is de NVK-werkgroep Kaartge- 13

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 15