14 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 bruik het afgelopen jaar begonnen met het onderzoeken van het gebruik van kaarten in routeplanners op het web. Zo wer den de deelnemers aan de NVK-studiedagen Web Kartografie 00k betrokken bij dit onderzoek (zie de bijdrage van Eddie Poppe e.a. eiders in dit nummer van het Kartografisch Tijd- schrifi). Dit werk moet worden gevolgd door veel meer onder zoek naar het gebruik en de gebruikers van webkaarten om uiteindelijk meer effectieve kartografische hulpmiddelen te kunnen ontwikkelen om beter tegemoet te komen aan de be- hoeften van de gebruikers. Gebruikersprofielen Het is nodig om meer te weten te komen over wie welke web kaarten gebruikt en voor welk doel. Deze behoefte wordt steeds dringender, omdat er steeds meer gebruikers komen en de kaartgebruiksdoelen uiteen gaan lopen. In 1997 wisten we 00k niet veel over het gebruik en de gebruikers van webkaar ten. Maar wat we wel wisten was dat toentertijd de groep mensen die daadwerkelijk gebruik maakte van het internet niet erg divers was. Vijf jaar geleden konden we daarom vast- stellen [van Elzakker Koussoulakou, 1997] dat gebruikers van webkaarten relatief jonge mannen (15-40 jaar) in Westerse landen zijn, met een hoog opleidingsniveau, met belangstel- ling voor wetenschap, technologie en/of Computers en met toegang tot het internet. Met het 00g op de specilieke kenmer ken van het www werden ze soms 00k beschouwd als een compleet nieuwe generatie kaartgebruikers die op heel andere manieren interacteerden met kaartbeelden dan de 'traditionele' kaartgebruikers. Desalniettemin was het - vanwege de tamelijk beperkte groep van mensen die daadwerkelijk verbonden was met het internet - in theorie niet zo moeilijk om de kaartge bruiksdoelen te bepalen en om de kartografische hulpmidde len op het web aan te passen aan de behoeften en kenmerken van de potentiele gebruikers. Maar sinds 1997 is er een significante verandering opgetreden in het webgebruikersprofiel. Gegevens over gebruikers worden beschikbaar gesteld via verschillende Websites (bijvoorbeeld URL 16 en URL 17). Omdat deze gegevens commercieel interes sant zijn, moet er steeds vaker voor worden betaald, hetgeen het gebruiksonderzoek er niet makkelijker op maakt. Maar het is wel duidelijk dat het internet nu steeds meer een rol speelt Figuur 3. Groei van het relatieve aantal internetgebruikersper werelddeel, 1993-2004. (Gegevembron: [eTForecasts, 2001]) Midden Oosten Afrika Zuid- Midden Amerika Azi8. Australifl Oceanie Noord Amerika Figuur 2. Bijdragen van de verschillende werelddelen aan de totale groei van het absolute aantal internetgebruikers in de wereld, 1993-2006. (Gegevensbron [eTForecasts, 2001]) Noord Amenka West Europa Scandinavie .-ADosTEuropaJ -| Gehele Wereld Azie, Australife Oceanie Zuid- Midden Amerika I Midden Oosten Afrika op alle opleidingsniveau's en steeds ge- woner wordt op het werk, maar 00k thuis. Net als de andere ontwikkelingen met betrekking tot het www begon deze di- versificatie van het gebruikersprofiel in Noord-Amerika en volgden de landen in bijvoorbeeld Noord-Europa een paar jaar later. Het gebruik van het internet is nu aan het democratiseren, alhoewel belang- rijke delen van onze samenleving geen gebruik maken, en misschien 00k nooit zullen maken, van de informatiesnelweg. Er wordt nu verwacht [eTForecasts, 2001] dat in 2006 driekwart van de be- volking van de Verenigde Staten toegang tot het internet zal hebben. In dat land gaan vanaf 1999 al meer gebruikers het web op van huis uit, terwijl dat in het begin vooral vanaf de werkpiek gebeurde [Kehoe e.a., 1999]. Peterson [1999] deed verslag van een onderzoek onder Ameri- kanen die van plan waren om een aan- sluiting op het internet te nemen: bijna de helft had alleen middelbaar onderwijs of minder en 00k de lagere inkomens- groepen waren goed vertegenwoordigd. In het eerste kwartaal van 2000 waren er in de VS voor het eerst meer vrouwen on-line dan mannen [CyberAtlas, 2000a] en nog steeds neemt daar het aantal vrouwelijke websurfers relatief sneller toe dan de totale groep internetgebruikers [Nielsen/ Netratings, 2002]. Maar mannen beste- den thuis wel meer tijd op het internet en zoeken toegang tot meer pagina's. Tegelijkertijd is de groep van 55 jaar en ouder de snelst groeiende groep van in ternetgebruikers in de VS [CyberAtlas, 2000b]. Voor oudere mensen is het voordeel van de toegankelijkheid (zoals hiervoor besproken) immers misschien nog wel belangrijker dan voor jongeren. In Nederland zagen we halverwege 2001 alleen nog bij ouderen duidelijke ver- schillen in internetgebruik naar geslacht

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 16