15 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT en opleiding/welstand [Pro Active Inter national, 2001]. Hoewel internet in ons land in zijn totaliteit nog steeds meer door mannen dan vrouwen wordt ge- bruikt en meer door hoger opgeleide dan door lager opgeleide personen, zijn de verschillen in de leeftijdsklassen on- der de 45 jaar nog maar betrekkelijk klein. In die leeftijdscategorie had inter net halverwege 2001 inmiddels een dek- king van meer dan 75% (dat wil zeggen, minstens een keer on-line per 14 dagen) Tenminste een deel van de rest van de wereld zal ongetwijfeld eveneens het Amerikaanse voorbeeld volgen en de kö rnende jaren vergelijkbare veranderingen laten zien in het gebruikersprofiel. Als gevolg daarvan zullen er steeds meer ver- schillende gebruikers van webkaarten komen, met verschillende behoeften en eisen. Sommige van deze potentiele webkaartgebruikers kunnen worden be- schouwd als 'nieuwe' gebruikers, in die zin dat kaarten nu veel toegankelijker voor hen zijn, terwijl ze daarvoor er niet over zouden denken om Gis-software aan te schaffen. Het internet zal het hen mogelijk maken om voor het eerst echt met kaarten te interacteren, zodat allerlei individuele geografische problemen veel efficienter en effectiever kunnen worden opgelost dan ooit tevoren. Dit alles bete- kent dat er nu steeds meer aandacht zal moeten worden besteed aan de aanpas- sing van kartografische Websites aan spe- cifieke gebruikersgroepen. De gebruiks- interface en de mogelijkheden voor in- teractie kunnen bijvoorbeeld niet hetzelfde zijn voor basisschool kinderen 2002-XXV111-3 Figuur 5. Aantal intemetgebruikers als percentage van de totale bevolking per land, februari 2002. Gegevensbron: [Nua Internet Surveys, 2002]) Figuur 4. Het deel van de wereldbevolking dat internetgebruikt (schat- ting voor eind 2002). (Gegevensbron: [eTForecasts, 2001]) De grote cirkel geeft de totale wereldbevolking weer. Cirkelsectoren komen overeen met het aandeel van de verschillende we- relddelen in de totale wereldbevolking. Donkere taartpunten geven het aantal intemetgebruikers weer (de ge fallen staan voor het aantal intemetgebruikers als percentage van de to tale bevolking per werelddeel). Percentage intemetgebruikers van de totale wereldbevolking eind 2002: 10,7%. en voor geowetenschappers die een set ruimtelijke gegevens willen exploreren. Maar het is niet alleen een kwestie van een gebruikersprofiel dat steeds diverser wordt; het aantal gebruikers van het inter net en mensen met toegang tot het www groeit 00k nog steeds exponentieel (figuur 2). Het totale aantal intemetgebruikers in de wereld passeert in 2002 de 600 miljoen en de verwachting is dat de 1 miljard wordt gehaald in 2005. Het aantal gebrui kers zal de körnende jaren met name sterk toenemen in we- relddelen met nu nog läge penetratieniveau's (figuur 3). Maar j Noord Amerika 57% gjgjr |West Europa Amerika Azie, Australie Oceanie| Midden Oosten Afrika Zuid- Midden Europa Scandinaviä] Percentage Internet gebruikers van de totale bevolking. 0-1.0% □31.1 -5.0% 1115.1 -25.0% 25.1 -50.0% ■150.1 -65.0%

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 17