Ook een probleem is dat sommige Websites niet regelmatig worden bijgehouden, waardoor gebruikers hun vertrouwen in deze sites verliezen. En wat misschien zelfs nog belangrijker is, is dat er in de praktijk toch nog wel aanzienlijke beperkingen zijn met betrekking tot de toegankelijkheid. Deze beperkingen kunnen worden opgesomd onder de volgende kopjes: KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ben van het aantal kaarten dat daadwerkelijk wordt geprodu- ceerd en gebruikt. In kwantitatieve zin is het web nu het belang- rijkste medium geworden voor de verspreiding van kaarten. In de vorige paragraaf werden schattingen gepresenteerd van het totale aantal internetgebruikers. Er worden ook veel data verzameld over de aantallen 'hits' op Websites, want deze data worden gebruikt om adverteerders aan te trekken of om te be palen hoeveel een Website in rekening kan brengen voor adver- tenties. Het enige probleem is dat deze data niet makkelijk te verkrijgen zijn, vanwege de concurrentie tussen commerciele Websites en omdat die data nu een economisch goed geworden zijn en worden verhandeld door afzonderlijke en onafhankelij- ke firma's [Peterson, 1999]. Tegelijkertijd zijn er echter ook veel sites met webkaarten die niet adverteren en niet bijhou- den hoeveel mensen hun site bezoeken of hun webkaarten ge- bruiken [Peterson, 1997]. Jupiter Media Metrix maakt al enkele jaren ranglijsten op van de meest bezochte Websites in de Verenigde Staten en in de wereld als geheel [url 18]. De ranglijsten tonen het werkelijke aantal gebruikers die een Website minstens een keer in een be- paalde maand hebben bezocht, waarbij elke unieke bezoeker maar een keer wordt meegeteld (ook al heeft die de site vaker dan een keer per maand bezocht). Op de ranglijsten stonden de zoekmachines, startpagina's en de sites van Microsoft en Amazon natuurlijk altijd bovenaan. Een probleem van de tegenwoordige ranglijsten is dat alle sites van een eigenaar nu bij elkaar worden genomen. Daarom komt de site van Map- Quest [url 19], de tot nu toe altijd hoogst geplaatste specifieke site met webkaarten, die nu eigendom is geworden van America Online (aol Time Warner), niet meer afzonderlijk voor in de Top 50. Volgens een medewerkster van AOL [Lenz-Brockman, 2002] kreeg de site van MapQuest in maart 2002 echter maar liefst bezoek van meer dan 18 miljoen unieke gebruikers. De site zou daarmee op ongeveer plaats 17 van de ranglijst komen (vergeleken met plaats 49 in november 1999 met 3.754.000 unieke gebruikers). Ranglijsten als deze geven echter geen goede indicatie van het totale aantal webkaartgebruikers en ook niet van het totale aantal webkaarten dat in werkelijkheid wordt opgehaald, gege- nereerd of gedownloaded. Kaarten zijn bijvoorbeeld ook een belangrijk middel voor de verspreiding van informatie op sites als The Weather Channel [url 20], die ook altijd hoog in de Top 50 van de meest bezochte Websites Staat. We weten echter niet hoeveel van deze gebruikers werkelijk kaarten gebruikten om informatie te verkrijgen over het weer, hoe vaak ze terug- kwamen naar de site, hoeveel kaarten ze elke keer gebruikten en ook niet hoe doelmatig de kaarten waren bij het verstrek- ken van de gevraagde informatie. Het schatten van het absolu te totale aantal webkaarten dat wordt geproduceerd en ge bruikt is daarom zeer moeilijk. Er zijn echter data over het ge- bruik beschikbaar voor sommige specifieke Websites. En deze data zijn soms erg indrukwekkend. MapQuest [url 19] wordt bijvoorbeeld inderdaad al jaren ge- noemd als 's werelds nummer 1 van de sites met webkaarten, of, zoals Crampton [1998] het Steide: de grootste kaartenmaker in de geschiedenis. Volgens een werkneemster van MapQuest [Gebb, 1999] werden er in november 1999 75,4 miljoen kaar ten gegenereerd op de site van MapQuest. Dit waren toen al 2,5 miljoen kaarten per dag of gemiddeld 1750 kaarten per mi- nuut (en tijdens piekuren natuurlijk veel meer). In november 1999 waren er 16,6 miljoen gebruikssessies op de MapQuest site. En dit betekent dat er, gemiddeld, zo'n 4,5 kaart werd ge genereerd in een gebruikssessie (n.b. Er is hierbij natuurlijk al sprake van een nieuwe kaart na bijvoorbeeld elke 'pan- of 'zoom'-actie). 2002-XXV111-3 In het voorjaar van 2001 werden er op MapQuest.com al 10 miljoen kaarten per dag gegenereerd [Peterson, 2001a]Dat is een verviervoudiging in anderhalf jaar tijd. Daarnaast verkoopt MapQuest kaartproductiefunctionaliteit aan andere sites, zoals Yahoo.com, waarop ook nog eens 10 miljoen kaarten per dag werden gegenereerd. Dan hebben we het dus over maar liefst 20 miljoen MapQuest kaarten per dag! MapQuest is inderdaad een zeer populaire site, die verschillen- de functionaliteiten biedt en een heleboel nuttige geografische informatie. Maar de snelheid en het gemak van het ophalen van informatie gaan misschien ten koste van de kwaliteit van het kartografisch ontwerp. Als gevolg daarvan mögen we twij- fels hebben bij de effectiviteit van de informatie-overdracht. Webkaartontwerpen die beter zijn aangepast aan de behoeften en kenmerken van hun gebruikers kunnen misschien leiden tot nog hogere gebruikscijfers, en een Stimulans zijn voor een toename van de algehele populariteit van kaarten als over- brengers van geografische informatie via het web. Op basis van gegevens over geselecteerde voorbeeld sites als deze, schat Peterson [2001b] dat er wereldwijd bij benadering in totaal 200 miljoen webkaarten per dag worden gegenereerd en gebruikt. Dit is een twintigvoudige toename van de schat- ting die hij in 1997 maakte. En daarmee groeit het gebruik van webkaarten nog veel sterker dan de exponentiele toename van het totale aantal internetgebruikers. Problemen en beperkingen Voor de gebruikers hebben sommige beperkingen van web kaarten niet direct betrekking op het www, maar zijn ze het gevolg van het feit dat we met het Computer medium te ma- ken hebben (in vergelijking met de traditionele papieren kaar ten): beperkte draagbaarheid, moeilijkheden bij het hanteren van de kaart (vouwen, draaien, en er op tekenen of meten) en de kleinere afmetingen van het kaartbeeld, die nadelig zijn voor het verkrijgen van een overzicht. Bovendien beperken de resoluties van scherm en kleuren doorgaans de hoeveelheid de- tails op de computerkaart. In deze opzichten hebben papieren media, zoals atlassen, zo nog steeds hun voordelen. Een ander probleem is dat de makers van webkaarten niet de volledige controle hebben over de uiteindelijke verschijnings- vorm. Hoewel ze worden opgeslagen in platform-onafhankelij- ke formaten (bijvoorbeeld gif, jpeg of pdf), zien ze er niet al tijd hetzelfde uit voor elke gebruiker. De effecten van de kartografische ontwerpen kunnen in grote mate verschillen, af- hankelijk van de toegepaste uitvoerconfiguraties. Zelfs als we alleen maar kijken naar pc's (en bijvoorbeeld niet naar internet via de tv), dan zullen er verschillen zijn in de gebruikte brow- sers en besturingssystemen (die bijvoorbeeld op andere manie- ren omgaan met kleuren) en in de kwaliteit (bijvoorbeeld de resolutie) van de grafische kaarten en de beeldschermen (bij voorbeeld lcd of crt met verschillende afmetingen). Boven dien kunnen de gebruikers hun beeld voor wat betreft resolu tie, contrast, helderheid en kleurbalans aanpassen aan hun per- soonlijke voorkeuren. zoeken, vinden en selecteren van webkaarten en geografische gegevens taal 18

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 20