KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVIII-3 Resume Summary C.P.J.M. van Elzakker Use and users ofmaps on the Web Keywords: map use, web cartography, research Accessibility and actuality are presented here as the real benefits of the www medium for the dissemination of geospatial information through maps. In addition, the Web allows dijferent modes of using web maps that address different map use goals. An argument is made that a great deal of web map use research will be required to develop more effective cartographic tools to better serve the needs of the users. Part of this research will have to be directed towards the characteristics of the web map users and the nature of their questions. Currently, we are witnessing a significant diversification of the user profile combined with an exponential growth of the total number of Internet users worldwide. The global distribution of the Internet is still very uneven, but there are now signs that the geographical anomalies will be somewhat reduced in the years to come. There are a number of other problems and limitations with which users are confronted in their use ofmaps on the web. However, the Web already is the major medium for the dissemination of maps and it hos a great potential for further growth. But, this growth will have to be accompanied by cartographic research. C.P.J.M. van Elzakker Utilisation et utilisateurs de cartes sur le Reseau Mots-cles: utilisation des cartes, cartographie du web, recher- che Pour la diffusion des informations geographiques sous forme de cartes l'utilisation du Reseau presente des avantages reels, notamment quant l'accessibilite et l'actualite. Aussi il permet d'adapter les moyens de dijfiision aux differents objectifs d'utilisation cartographique. L 'argument qu 'avance l'auteur qu 'il faut pousse plus en avant les recherches en la matiere, afin de pouvoir developper les moyens plus efßcaces pour mieux servir les utilisateurs, en precisant leurs caracteristiques et en pre pondant aux questions qu 'ils posent. Actuellement nous sommes enprebeux d'une diversification significative du profil des utilisateurs, allant de pair avec l'explosion exponentielle, Techelle mondial, du nombre d'utilisateurs d'Internet. La repartition en est encore tres peu equilibree, mais ily a des signes laissantprevoir, dans les annees venir, la reduction des anomalies geographiques. Par ailleurs, les utilisateurs de cartes sur le Reseau sont confrontes d 'autres problemes et contraintes. Toutefois, le Reseau est dejä un moyen majeur pour la diffusion des cartes, avec un potentiel important de developpement lequel doit etre epaule par des recherches en matiere cartographique. Tentoonstelling Kaarten van Amsterdam 1866-2000 Van 4 Oktober tot en met I december 2002 organiseert het Gemeentearchief Amsterdam de tentoonstelling Kaarten van Am sterdam 1866-2000. Het project kent naast de presentatie van honderd belangrijkste kaarten van Amsterdam nog vier onderde- len: een catalogus, een educatief programma waarin een uitbrei- ding met kaarten op de site www.bronnenuitamsterdam.nl. een pre sentatie tijdens de Wetenschapsweek op 19 Oktober en tijdens de Museumnacht van 2 november. Het doel van de tentoonstel ling is te laten zien wat er op het gebied van de Amsterdamse kartografie is verzameld en toegankelijk gemaakt. Het Gemeentearchief Amsterdam bezit een enorme collectie van meer dan 20.000 kaarten, waarvan de topstukken nu zijn gecon- serveerd, gerestaureerd en digitaal toegankelijk gemaakt. AI die kaarten zijn gemaakt met een bepaald doel: overzicht en beheer van vastgoed: huizen, bedrijven, gemeenschapsvoorzieningen; in- zicht in handel en nijverheid, in verkeerscirculatie; voor stads- planning, voor sociologische doeleinden enz. Prachtige kaarten in kleur verteilen de geschiedenis van de vele stadsuitbreidingen, laten plannen zien die het hebben gehaald en vaak nog mooiere ontwerpen die jammerlijk zijn gesneuveld. Hoogtepunt is de grote manuscriptkaart van de stadsingenieur J.G. van Niftrik over de uitbreiding van de stad (1866). Andere be- kende weergaven van Amsterdam in kaart die aan de orde komen zijn: de kaart van Kalff 1875), de kaart van Scheltema 1900), het uitbreidingsplan van Van Eesteren 1935), de 11000-serie van Pu- blieke Werken (vanaf 1909) en de Arcamkaart 1995). De afmetingen van sommige kaarten zijn indrukwekkend. Ze zijn prachtig, gedetailleerd en enkele zijn 'in opstand' getekend. Ook de thema's van de kaarten zijn verrassend: toeristische kaarten, kaarten waarop besmettingshaarden van de cholera en later de rioleringstelsels staan afgebeeld, kaarten over luchtbescherming enz. Immers kaarten zijn een weergave van de werkelijkheid. Een speciale 'live' kaart van Amsterdam komt tot stand in het project Amsterdam Real Time, dagboek in Sporen van kunstenaars Esther Polak en Jeroen Kee in samenwerking met Waag Society. Op de tentoonstelling kunt u zien hoe inwoners van Amsterdam met een GPS (Global Positioning System) apparaatje op zak, hun eigen spoor door de stad trekken (zie bericht op p. 32). Bij de tentoonstelling verschijnt de catalogus Kaarten van Amster dam 1866-2000 met vele honderden kaartbladen. Het rijk geillus- treerde boek is geschreven door Marc Hameleers, historisch kartograaf van het Gemeentearchief. Het boek bevat een inlei- ding, een overzicht van de collectie en een bibliografie. Dit boek, uitgegeven door Uitgeverij Thoth, kost 59,- en is in de Stads- boekwinkel in het Gemeentearchief en in de boekhandel ver- krijgbaar. Op de internetsite van het Gemeentearchief www.gemeente archief.amsterdam.nl) is een keuze te zien uit de tentoongestelde kaarten. Een aantal is via e-mail te bestellen. Bovendien wordt in samenwerking met Geo-Informatie de digitale kaart van Amster dam getoond. De tentoonstelling en publicatie zijn mede mogelijk gemaakt door de gemeente Amsterdam, Geo-Informatie en de Stichting Vrienden van het Amsterdamse Gemeentearchief. De expositie wordt gehouden in het Asschergebouw aan de Tol- straat 129 dat deel uitmaakt van het huidige archiefcomplex aan de Amsteldijk. 21

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 23