'Het Wereldtijdschrift op het web' of hoe Boorman een Website opzet en van kaarten voorziet... ß.J. Köbben productie van geografische informatie, world wide web, praktijk TREFWOORDEN production of geographica! information, world wide web, applications KEYWORD S production de l information geographique, world wide web, applications MOTS-CLES De tous les methodes publicitaires, le Web est certes celui qui offre les plus admirables ressources. De bovenstaande overdenking indachtig besluit Boorman dat hij ten dienste van de verdere toekomst van het Wereld tijdschrift gehouden is gebruik te gaan maken van dat won- dermiddel der moderne tijd, die motor van de hedendaagse business, de Website. Dit artikel beschrijft kort de belangrijk- ste benodigdheden voor het opzetten van zijn Wereldtijd schrift op het web en geeft een overzicht van de mogelijkhe- den om deze van kaartmateriaal te voorzien. Op de bijbeho- rende webpagina's [url i] zijn meer details te vinden en een groot aantal verwijzingen naar bruikbare sites. De eerste vraag die Boorman moet beantwoorden is die naar wat hij nodig heeft aan apparatuur en programmatuur om überhaupt iets op het web te kunnen publiceren. Een eerste vereiste is natuurlijk een Computer. Het opzetten van een web- service steh eigenlijk verrassend läge eisen aan de hardware. Workstations, Apple Macintosh's, pc's, vrijwel elk type Compu ter kan gebruikt worden. De processorsnelheid moet niet te laag zijn, maar bijvoorbeeld 700 Megahertz is al ruim voldoen- de. Verder een niet te krap intern geheugen, bijvoorbeeld 256 Megabyte. Omdat documenten op Websites als het goed is niet groot zijn (in verband met de download-snelheid), is een beschei den harde-schijf ruimte van bijvoorbeeld 10 Gigabyte al voldoen- de. Kortom, wat tegenwoordig voor een relatief laag bedrag als standaard pc te koop is, is ruim voor deze taak berekend. Op zijn Computer moet natuurlijk Software worden gei'nstal- leerd die de feitelijke webserver functionaliteit biedt. Ook dit is geen probleem, afhankelijk van het Operating System van de aangeschafte Computer is deze al meegeleverd (bijvoorbeeld Internet Information Server voor Microsoft Windows) of gratis van het net te halen (bijvoorbeeld Apache voor Unix Systemen). De aansluiting op het internet zelf wordt wat ingewikkelder. Omdat een webserver dag en nacht bereikbaar moet zijn voor een potentieel zeer groot aantal gebruikers tegelijk, heeft hij een permanente aansluiting nodig, die bovendien voorzien moet zijn van voldoende zogenaamde 'bandbreedte'. Daarom heeft Boorman niet genoeg aan een 'inbelmogelijkheid' via een modern, maar moet hij op zijn minst een kabelmodem of een Barend Köbben is docent bij de divisie Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie van het International Institute for Geo-information Science and Earth Observation (ITC), Postbus 6, 7500 AA te Enschede, [e] kobben@itc.nl zogeheten adsl breedbandaansluiting hebben. Boorman kennende zullen er flink wat bezoekers op zijn site afkomen, want ofschoon het Wereldtijdschrift geen abonnementen kent, zijn er wel le- zers, eens zelfs tweehonderdvijftigdui- zend... In dat geval zal een directe aan sluiting op de hoofdinfrastructuur van het internet nodig zijn, een zogenaamde 'backbone'-aansluiting. Die kan hij op verschillende manieren realiseren, bij voorbeeld door zo'n lijn feitelijk aan te laten leggen of een bestaande lijn te 'leasen'. Makkelijker en veel goedkoper is het om de hele webserver en -Service te laten verzorgen door een internetprovi- der, en dus feitelijk een plaatsje op diens webservers te huren. Het nadeel is na tuurlijk wel dat Boorman dan minder directe controle over die Server heeft, dan wanneer het apparaat bij hem in 'zijn centrale van het Boulevard du Ja- pon' zou staan. 'De ontmoeting' Het is vervolgens een koud kunstje om de Serversoftware te installeren en te starten, want webservers zijn feitelijk heel eenvoudige programma's. De basis- functionaliteit is dat de Server zijn oor te luisteren legt op de internetaansluiting en wacht op verzoeken van andere, ook op het internet aangesloten Computers. Die Computers kunnen de betreffende webserver lokaliseren door gebruik te maken van het adresseringssysteem van het internet. Een internetadres bestaat in feite uit een uniek, zogeheten 'dotted de- cimal' nummer, bijvoorbeeld. 192.92.92. 70. Dat nummer kan dankzij een sys- reem van 'Domain Name Servers' wor- 22

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 24