KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 'Een ontgoocheling' Toch Staat Boorman een teleurstelling te wachten bij het pu- bliceren van kaartmateriaal in de webversie van zijn Wereld- tijdschrift. Er zijn namelijk nogal wat beperkingen aan de technische en grafische mogelijkheden van het web. Dat komt voornamelijk omdat de officiele standaarden siechts een twee- tal grafische bestandsformaten ondersteunen, namelijk het gif- en het jPEG-formaat. Beide zijn rasterformaten, waarvan de eerste vooral voor grafiek met egale kleurvlakken (zoals de meeste kaarten) geschikt is en het tweede met name voor half- toonbeelden (zoals foto's). Daar komt nog bij dat kaarten om geschikt te zijn voor het web niet te groot mögen zijn: Het fysieke formaat wordt beperkt door de afmetingen van het gemiddelde beeldscherm (zo'n 32 x 24 cm bij een resolutie van 96 dpi, waar bij gedrukte kaarten 118 x 84 cm bij 2400 dpi niet ongewoon is). De grootte in bytes van het bestand moet in verband met de 'download'-tijden voor gebruikers met een modemverbinding 00k beperkt blij- ven. Bovendien is kleurcalibratie op het web door de enorme verscheidenheid aan operating Systemen, beeldschermen en grafische kaarten vrijwel onmogelijk en zijn eigenlijk alleen de slechts 216 kleuren in het gestandaardiseerde 'web-safe' palet enigszins betrouwbaar te gebruiken. De genoemde standaardformaten gif en jpeg ondersteunen 00k nog eens alleen statische kaarten en maken interactiviteit niet mogelijk, met uitzondering van de zogenaamde 'clickable maps', waarbij delen van een kaart (of andere grafiek) links zijn naar andere webinformatie. 'De verlossing' Uitbreiding van de mogelijkheden van kaarten op het web is alleen mogelijk door andere dan de standaard bestandsforma ten te gebruiken of door de functionaliteit van de Server of de browser uit te breiden. Het opslaan van kaarten op de Website in andere bestandformaten, bijvoorbeeld het populaire Flash tormaat voor interactieve en dynamische vectorkaarten, is zon- der meer mogelijk. De Server kan deze bestanden 00k pro- bleemloos naar de klant sturen, maar de standaard webbrowser heeft kan ze niet zomaar afbeelden. Daarvoor moet de browser worden uitgebreid met een zogeheten 'plug-in', een aanvul- lend stukje Software. Het nadeel hiervan is dat die plug-ins niet altijd voor alle browsers verkrijgbaar zijn en dat ze boven dien apart van het internet moeten worden gehaald en gei'n- stalleerd, wat veel tijd vergt en niet altijd mogelijk is. Daarnaast kan 00k in de HTML-bestanden extra functionaliteit worden opgenomen door gebruik te maken van script-talen (met name JavaScript), waardoor vooral de mogelijkheden van interactiviteit toenemen. Diezelfde techniek kan 00k op de Server worden gebruikt, zo zijn de veelgebruikte Active Server Pages (asp) een implemen- tatie van scripttechnieken in de Microsoft Internet Informa tion Server. Bovendien kunnen op de Server allerlei aanvullen- de programma's gei'nstalleerd worden die dan samenwerkeri met de webserver-software door gebruik te maken van de stan daard Common Gateway Interface (cgi). Als laatste noemen we nog de vele commercieel kartografische en Gis-viewer oplossingen, die vaak een combinatie zijn van de hiervoor genoemde 'client-side' en 'server-side oplossingen (zie 2002-XXV111-3 voor meer informatie bijvoorbeeld '[Köbben Macgillavry, 2000]). 'Nu vooral niet gaan kniezen, maar gauw naar huis...' ...en aan de slag! Met de huidige stand van de techniek, de läge prijzen van de benodigde hard- en Software, de eenvoudi- ge toegankelijkheid van het internet en de ruime beschikbaar- heid van kartografische (basis)materialen op datzelfde internet, kan iedereen feitelijk een kartografische Website beginnen. Zet uw droom om in daad, want er staan geen wetten in de weg en nauwelijks praktische bezwaren! Noot Dit artikel is een samenvatting van de op de NVK-studiedagen 2002 in Enschede door de auteur gehouden lezing en praktijk- werk. Een groot aantal citaten en parafraseringen zijn geba- seerd op: Willem Eisschot, Verzameld Werk. (Amsterdam: Querido, 1986). Literatuur Köbben, B. Edward Macgillavry (2000), Gis in het Web: hoe werkt het? Kartografisch Tijdschrift, xxvi.2000.3, PP- 47_52- URL's URL i Het www als bron van informatie voor kartografen, http://www. kartografie. nl/nvk/studiedagen/praktijki. url 2 Kartografie in Nederland, http://www.kartografie.nl URL 3 Intro to HTML, http-J/kartoweh. itc. nl/webcartography/courses/basic/. Summary B.J. Köbben Publishing maps on the Web Keywords: production of geographica! information, world wide web, applications This article describes in short the basics needed to set up a Webservice and how to find cartographic materials and Software Solutions to use on its pages. On the Website connected with it (URL 1) you 'IIfind more details and numerous useful links. Resume B.J. Köbben - 'La revue mondiale' sur le Reseau ou comment Boorman installe un site etyfournit des cartes. Mots-cles: production de l'information geographique, world wide web, applications L 'article analyse, d une fagon concise, les moyens necessaires pour lancer une revue mondiale sur le Reseau et les possibilites d'y joindre du materiel cartographique. Le lecteur trouvera plus de details sur la page correspondante du Reseau (URL 1), ainsi que de references nombreuses aux sites disponibles. 24

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 26