Web-GIS en ontsluiting geodata Rijkswaterstaat directie Noord-Brabant Om een optimale beschikbaarheid en toegankelijkheid van geografische basisgegevens te realiseren, is binnen directie Noord-Brabant het project Geografische Basisinformatievoor ziening uitgevoerd. Eerst zijn de door de directie benodigde basisgegevens bijeengebracht en beschikbaar gesteld op het computernetwerk, vervolgens zijn deze gegevens ontsloten via het intranet van de directie. War er aan gegevens in welke vorm en op welke schaal be schikbaar moest komen is bepaald door een directiebreed over leg van vertegenwoordigers op het gebied van de geografische 25 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL Ch. Stroeven A. Venemans toegankelijkheid van geografische informatie accessibility of geographical Information accessibilite de l'information geographique TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Veel organisaties beschikken over grote hoeveelheden geo grafische gegevens. 'Beschikbaar' wil echter nog niet zeggen dat de betreffende gegevens ook toegankelijk en dus te ge- bruiken zijn. Web-Gis biedt goede mogelijkheden om een brede toegankelijkheid van geo-gegevens te realiseren. Hoe dat bij directie Noord-Brabant van Rijkswaterstaat in z'n werk is gegaan wordt in dit artikel beschreven. Drs. Chiel Stroeven is Adviseur GIS-Kartografie bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, Postbus 5023," 2600 GA Delft, [e] m.h.stroeven mdi.rws.minvenw.nl. Rijkswaterstaat en geo-gegevens Voor het werk van Rijkswaterstaat is veel informatie nodig. Net als bij andere organisaties die verantwoordelijk zijn voor de inrichting en het beheer van de ruimte gaat het daarbij in de meeste ge- vallen om plaatsgebonden, ofwel geogra fische, informatie. Uiteraard heeft niet alleen Rijkswaterstaat zelf geo-informa- tie over en voor de Rijkswaterstaatswer- ken nodig, maar juist ook burgers en an dere overheden. Het gaat niet alleen om 'de concrete maatregel in het veld', maar met name ook om de informatievoorziening ten dienste van besluitvorming en realisatie. Deze informatie kan door andere afdelin- gen en overheden, maar ook door bur gers, worden gebruikt bij de integrale be- nadering van ruimtelijke vraagstukken. De werkprocessen van Rijkswaterstaat leveren dan ook in toenemende mate in formatie op als eindproduct. Informatie Drs. Albert Venemans is GIS-coördinator van de Directie Noord-Brabant van Rijkswaterstaat, Postbus 90157, 5200 MJ 's-Hertogenbosch, [e] b.a.venemans dnb.rws.minvenw.nl. die optimaal toegankelijk moet zijn, wil die efficient kunnen worden gebruikt. Welke acties er voor Rijkswaterstaat directie Noord-Brabant zijn ondernomen om basale geo-informatie dan wel de voor informatie benodigde basale gegevens optimaal toegankelijk te krijgen, is onderwerp van dit artikel. Het artikel is een schriftelijke weergave van een tijdens de NVK-studiedagen Web en Kartografie (april 2002) gehouden presentatie. Geografische Basisinformatievoorziening Veel gebruikte geo-gegevens zijn opgenomen in het door de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat beheerde 'Basispak- ket Geo-gegevens'. De gegevens in dit pakket (zie het kader 'Basispakket Geo-gegevens V&W en basisgegevens directie Noord-Brabant') zijn centraal aangeschaft of verworven en kunnen zonder verdere kosten worden gebruikt ten behoeve van projecten van Verkeer en Waterstaat. Het bestaan van het Basispakket Geo-gegevens betekent echter nog niet dat ie- mand ook daadwerkelijk met die gegevens aan de slag kan gaan. Ten eerste zijn niet alle benodigde basisgegevens in het Basispakket opgenomen of is de schaal en/of opbouw van de wel in het pakket opgenomen gegevens niet optimaal voor het gebruik door Rijkswaterstaat. Daarnaast dient men te beschik ken over programmatuur om iets met die gegevens te kunnen doen, bijvoorbeeld een gis of CAD-programma of een applica- tie die de gegevens kan verwerken. Tot slot moet men beschik ken over kennis om met die programmatuur de gegevens te kunnen ontsluiten. Basisgegevens directie Noord-Brabant

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 27