KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 Het 'Basispakket Geo-gegevens' bevat samengevat de volgende gegevens (per leverancier gerangschikt): AHN, DTB's, Ecotopen, TopHoogteMD (MD Rijkswaterstaat) NWB-Wegen en nwb-Vaarwegen (AVV Rijkswaterstaat) Alle TopVector en TopRaster-producten (TDN) Bodemkaart, LGN, LKN Signaleringskaart Aardkundige waarden (Centrum voor Geo-informatie, LUW) Digitale statistiek bodemgebruik, CBS/TopGrenzen, Kerncijfers wijken en buurten (CBS) Relatienotagebieden (LNV) De Nieuwe Kaart (St. Nieuwe kaart van Nederland). In aanvulling op het basispakket worden (samengevat) de volgende gegevens aangemerkt als basisgegevens directie Noord-Brabant: Topografische bestanden. Deze zijn afgeleid van de topografische bestanden van de tdn met als doel enerzijds om te voorzien in ontbrekende schalen (1:100.000 en kleinschaliger dan 250.000) en anderzijds om beter op de gebruiker afgestemde bestanden te verkrijgen. 'Administratieve' bestanden. Bestanden met administratieve indelingen die voor de regionale directie Noord-Brabant van belang zijn zoals waterschapsgrenzen en grenzen van dienstkringen. Thematische bestanden. Dit zijn bestanden die gerelateerd zijn aan de 'droge infrastructuur' (maximum snelheid, inhaalverboden, kunstwerken), de 'natte infrastructuur' (vaarwegklassen, kunstwerken) en de natuur (ecologische hoofdstructuur, stiltegebieden). Daarnaast zijn er bestanden opgenomen die 00k in het Basispakket Geo-gegevens voorkomen. Het betreffen landsdekkende bestan den waaruit uitsneden zijn gemaakt van het grondgebied van Noord-Brabant (LGN, De Nieuwe Kaart). informatievoorziening. In dit zogenaamde Giv-Overleg zijn alle afdelingen die zieh bezighouden met het primaire werk- proces van de directie vertegenwoordigd. Bij de bepaling van de gegevensbehoefte is vastgesteld, welke gegevens breed of af- delingsoversdjgend van belang zijn en van welke gegevens een- duidige gegevensinhoud, gegevensopbouw en kwaliteit nood- zakelijk is. Daarbij ging het zowel om topografische als om thematische gegevens. Bij de topografische gegevens kon veelal worden volstaan met het direct beschikbaarstellen van gegevensbestanden uit het hiervoor genoemde Basispakket Geo-gegevens. In enkele ge- vallen was aanpassing van deze bestanden echter noodzakelijk. Het doel waarmee de basisgegevens uit het Basispakket zijn opgebouwd, komt immers niet altijd overeen met het doel dat Rijkswaterstaat met het gebruik heeft. TopzjoVector levert een prima wegenkaart, maar op die kaart is niet te zien wie de wegbeheerder is. Dat was in het verleden voor verschillende af delingen van directie Noord-Brabant aanleiding om zelf een wegenkaart 1:250.000 samen te stellen, waarin het onderscheid tussen 'rijkswegen' en provinciale wegen' was opgenomen. Om dergelijk dubbelwerk en meervoudig beheer van basisge gevens te voorkomen, zijn de noodzakelijke aanpassingen op centraal niveau uitgevoerd. Hetzelfde is gedaan met de door het Giv-Overleg gewenste thematische basisgegevens. Op basis van veelal door directie Noord-Brabant zelf geleverde gegevens zijn door de Meetkundige Dienst kant-en-klare basisbestanden samengesteld, die een speeifiek thema op eenduidige wijze be- schikbaar stellen. Na uitvoeren van dergelijke mutaties en aanvullingen is een goed op elkaar afgestemde en goed te beheren set basisgege vens beschikbaar gekomen. Met daarbij de mogelijkheid om die basale gegevensset enkelvoudig, op centraal niveau binnen de directie, te beheren. Een overzicht van de op dit moment beschikbare basisgegevens is terug te vinden in figuur 1. De gegevens zijn directiebreed toegankelijk, dus 00k vanuit de decentrale vestigingen in de provincie, vanaf een centrale Ser ver. Gebruikers van Gis-programma's als bijvoorbeeld ArcView kunnen vanuit het programma rechtstreeks gebruik maken van de op deze Server opgeslagen gegevens. Welke gegevens in het bestand zijn opgenomen en hoe het be stand met deze gegevens is opgebouwd is goed beschreven, zo- dat eventuele nieuwe mutaties efficient kunnen worden uitge- Kader 1. Het Basis- voerd.Wensen voor aanpassingen (zowel pakket Geo-gegevens voor wat betreft de gegevensinhoud als V&W en basisgege- de samenstelling van het pakket basisge- vens directie Noord- gevens) worden bijgehouden door de Brabant. geo-gegevensbeheerder van de directie. Na instemming van het directiebrede overleg van Giv-vertegenwoordigers lei den deze wensen tot de verlangde aan passingen. Toegankelijkheid basisgegevens Dat daarmee veel benodigde gegevens beschikbaar zijn, garandeert als gezegd nog niet dat de gegevens 00k daadwer- kelijk (kunnen) worden gebruikt. Ten eerste moet bekend zijn dat de gegevens beschikbaar zijn, wat de gebruiksmoge- lijkheden zijn en waar ze vandaan kun nen worden gehaald. AI die informatie is in principe te vinden in het op het intra net van de directie draaiende meta-infor- matiesysteem GeoKey. Ten tweede moe- ten personen die de gegevens willen ge- bruiken beschikken over kennis en apparatuur om daadwerkelijk toegang tot de gewenste gegevens te krijgen. Laagdrempelige toegang tot die gegevens is daarbij van belang. Niet alleen moeten de gegevens op eenduidige wijze op het netwerk te vinden zijn. Ze moeten 00k gebruiksklaar zijn; in het goede data-for- maat zodat de gegevens zonder conversie kunnen worden gebruikt en de legenda's erbij geleverd zijn. Medewerkers die beschikken over een Gis-applicatie en weten hoe ze daarmee moeten werken zijn hiermee in Staat om daadwerkelijk gebruik te maken van de gegevens. Dat geldt niet voor de mede werkers die geen Gis-kennis hebben en 00k niet beschikken over bijvoorbeeld 26

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 28