KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Basisbestanden 1:1.000.000 1:250.000 1:50.000 1:10.000 frOPÖGRAFIE T01 Algemeen complete ondergrondkaarten Basistopo Vector (zie apart tabblad) x X X X T02 Basistopo Raster kleur, volledige topografie, incl. namen X T03 Basistopo Raster zw/W, volledige topografie, incl. namen X X X X T04 Basistopo 1:100.000, Raster, grijstinten, met namen X X T05 Basistopo 1:100.000, Raster, grijstinten, zonder namen X X T06 Basistopo 1:100.000, Raster, kleur, met namen X X T07 Basistopo 1:100.000, Raster, kleur, zonder namen X X ADMINISTRATIEF AD1 Bestuurlijke grenzen (rijk, provmae, gemeinte) X X X X AD2 Beheergrenzen Dienstkringen (naam) X X X X AD3 Regio-indeling RBO naam X X X X AD5 Waterschapsgrenzen (naam, taak) X X X AD6 Watersystemen en -systeemdelen (naam, code) X X X AD7 PrtMe-ragio's X X X X THEMATISCH TH1 Rijkswegen (met wegftelvak, klasse volgens NVVP) X X kilometrering, maximumsnelheid, X X X x^ inhaatverbod vracht/erkeer, wegnummers X X x^ X TH2 Opaaf ritten en knooppunten rijks wegen (met nummers en namen) X X X X TH3 Provinciale wegen (met wegnummers) X x^ TH4 Overige wegen X THS Parkeer- en verzorgingsplaatsen X __X X TH7 Geluidwerende voorzieningen X _x X X THS Verkeersbeheersing (signalering, portalen, doetgroep- en mengstroken) X X X X TH13 Vaarwegen (met vaarklassen VI, IV en V, II en III, overig X X TH17 Kunstwerken X X X X. TH18 Spoorwegstations (met namen) X X TH19 Vliegvelden (befieerder, naam) X X TH2S Landgebruik raster X X TH26 Landgebruik vector X X TH27 Stiltegebieden X X X TH28 EHS X X X TH29 Rijksbufferzone X X X TH30 Postcodegebieden (6PPC) x^ X TH31 Vogelrichtlijnen en habitat X X X TH32 Archeologische monumenten X X X TH33 Nieuwe kaart van Nederland X X 2002-XXVIII-3 fische gegevens of kant-en-klare infor- matie, al is het maar om een overzichts- kaartje in een rapport op te kunnen ne- men of de opgeleverde informatie op een ondergrondkaartje weer te kunnen ge- ven. Zij hebben echter noch de midde- len, noch de kennis om uit de in princi pe beschikbare geo-gegevens bruikbare informatie te halen. Om de benodigde gegevens 00k voor deze groep daadwerkelijk beschikbaar te krijgen is gekozen voor de implementatie van een web-Gls (in het geval van directie Noord-Brabant Atcims), waarmee de ba- sisgegevens als voor iedereen toegankelij- ke kant-en-klare kaarten worden aange- boden op het intranet. De eigenlijke Gis software draait daarbij op een centrale server op het netwerk en de gebruikers hebben alleen een web-browser (als bij- voorbeeld Internet Explorer) nodig, om de door de Server gegenereerde kaarten op het scherm te krijgen en te interacte- ren met de op het scherm getoonde gege vens. In het kader worden de redenen sa- mengevat, die de directie Noord-Brabant had om voor web-Gis te kiezen bij de ontsluiting van geo-gegevens. ArcView of een Gis-gerelateerde applica- tie. Het gaat daarbij feitelijk om iedere medewerker die 'wel eens een kaartje no dig heeft' en daarnaast om medewerkers of projectleiders die opdrachtgever zijn van uitbestedingen waarbij geo-gegevens moeten worden geleverd of geo-infor- matie moet worden opgeleverd. AI deze personen hebben behoefte aan geogra- Figuur 1. Basisgege- vens directie Noord- Brabant. Kader 2. Web-GIS en directie Noord- Brabant Implementatie van web-GIS Bij de implementatie van web-Gls gaat het zowel om de imple mentatie van de technische infrastructuur, als om het beschik baar krijgen van de inhoud; de interactieve kaarten. Een snel netwerk en de juiste hard- en Software zijn bepalend voor een goed functionerend web-Gls. Hierbij gold dat de Soft ware bepalend zou zijn voor de te installeren hardware. Een hoogwaardig netwerk was reeds aanwezig. Wat betreff de soft- Argumenten voor de implementatie van web-GIS: Beheer Software: geen specialistische Software nodig bij de gebruiker (kostenbesparend en eenvoudiger beheer). Het aantal gebruikers is eenvoudig uit te breiden. Dataverkeer beperkt (GIF/JPG wordt overgestuurd, geen vectordata). Kan 00k ingezet worden voor communicatie naar buitenwereld toe. Gebruikersvriendelijk. Gegevens worden als kant-en-klare kaarten aangeboden. Als de kaarten goed zijn opgebouwd komt niet zo- zeer een basisgegeven beschikbaar maar op de organisatie afgestemde, direct bruikbare informatie. Afhankelijk van de in de kaart aan geboden functionaliteit kan een gebruiker de kaart op eenvoudige wijze aanpassen of eigen gegevens toevoegen. Uniforme toegankelijkheid (iedereen heeft toegang tot dezelfde gegevens). Beheer data: gegevens maar op een piek bij te houden en goede controle op beschikbaarstelling. N.B. De drie laatstgenoemde voordelen zijn 00k te behalen door bijvoorbeeld een ArcView-applicatie met bijbehorende gegevens en legenda- en projectfiles aan te bieden op het netwerk. Typen kaarten (of mapservices) die worden aangeboden: Uitgebreide topografie in kleur Uitgebreide topografie in grijs Vereenvoudigde topografie in kleur Vereenvoudigde topografie in grijs Luchtfoto's en satellietbeeld Autowegen (kaarten met inhoud die aan autowegen gerelateerd zijn) Vaarwegen (kaarten met inhoud die aan vaarwegen gerelateerd zijn) Administratieve grenzen (kaarten met inhoud die verschillende administratieve indelingen tonen). 27

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 29