E F 1i| KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT wäre viel de keuze op Atcims. Dit programma kwam bij de Start van het project (najaar 2000) naar voren als het pakket dat het beste voldeed aan de vooraf door directie Noord- Brabant gestelde eisen. Welke ervaringen er mee zijn opgedaan kunt u lezen in de laatste paragraaf van dit artikel. Vervolgens moeten middels een applicatie de interactieve kaar- ten worden ontsloten. Net als bij de vervaardiging van stati sche kaarten is gebruik gemaakt van kaartmodellen. Het ver- schil wordt gevormd door de interactiviteit en het daaruit voortvloeiende dynamische karakter van de kaart. Die brengt met zieh mee dat vooraf moet worden vastgesteld welke dyna- miek en interactiviteit met de web-Gls kaarten verlangd wordt. Het hele implementatietraject van de interactieve kaarten, hier mapservices genoemd, zal hierna worden beschreven. Ten eer- ste het vaststellen van de gewenste functionaliteit, de kaartin- houd en het kaartmodel, vervolgens de gegevensvoorbereiding en tot slot de bouw van de applicatie. In de laatste paragraaf wordt aandacht geschonken aan hoe het beheer en onderhoud van het web-Gls is geregeld en welke ondersteuning bij de ap plicatie wordt geboden. Vaststellen functionaliteit Bij de Start van het project was al bepaald aan welke functio naliteit gebruikers op hoofdlijnen behoefte zouden hebben. Om een nauwkeuriger beeld te krijgen van de gewenste map services met de daarin op te nemen functionaliteit is in het na jaar van 2001 aan de hand van een eerste demo-versie van het web-GlS, een enquete gehouden onder vertegenwoordigers van het Giv-overleg. Uit de enquete kwam naar voren dat het grootste deel van de toekomsdge gebruikers slechts behoefte heeff aan beperkte Gis- functionaliteit. Voor het grootste deel van de gebruikers vol- staat het in- en uitzoomen en het kunnen verschuiven van de kaart. Daarnaast bleek er behoefte te zijn aan het kunnen me- ten van afstandei; in de kaart, aan het als plaatje in bijvoorbeeld Word of PowerPoint op kunnen nemen van een getoond kaartje en het door de gebruiker toe kunnen voegen van eigen geografische gegevens aan een Website. In de huidige versie van het web-Gis blijft de functionaliteit hiertoe beperkt. In een later Stadium zal bekeken worden of een 'expert'-versie van het web- gis met meer functionaliteit gewenst is, of dat deze behoefte grotendeels al wordt afgedekt met de bestaande Gis-software. Er is een bewuste keuze gemaakt om de kaarten te presenteren vanuit rasterdata en niet vanuit vectordata, vanwege de een- voud voor de gebruiker. De topografie wordt nu getoond in een kaartlaag waar in het geval van vectordata vele lagen zicht- baar zouden zijn. Voor een eventuele 'expert'-versie van de ap plicatie zal de wenselijkheid onderzocht worden om de topo- grafische vectorbestanden te ontsluiten, waarbij dan wel lagen aan en uit kunnen worden gezet. Een ander voordeel van rasterdata is de hogere Performance vergeleken met vectordata. Een kaart die is opgebouwd uit veel 2002-XXV111-3 Figuur 2. De orde- ning van basisgege- vens tot dynamische web-data. Een set basisgegevens met een zelfde thema (in dit geval 'administratieve grenzen wordt, afge- beeld op een topogra- fische ondergrond, ge- combineerd aangebo- den in een mapservice ('ms admin.grenzen Afhankelijk van de nauwkeurigheid van een bestand wordt het in een bepaald schaal- pr- 10.000 30.000 30.000 75.000 75.000-200.000 200.000-350.000 350.000-600.000 600.000 topografie topografie topografie TO 3top25raster TO 3top50raster TO 3 top250raster TO 3 top250vector TO 3 top250vector TO 3 top250vector (verrasterd) (vereenvoudigd en verrasterd) (vereenvoudigd en verrasterd) thema thema thema thema AD1 bestuurlijke grenzen AD1 bestuurlijke grenzen AD1 bestuurlijke grenzen AD2 Beheergrenzen dienstkringen AD3 Regio-indeling RBO AD1 bestuurlijke grenzen AD2 Beheergrenzen dienstkringen AD3 Regio-indeling RBO AD2 Beheergrenzen dienstkringen AD2 Beheergrenzen dienstkringen AD3 Regio-indeling RBO AD3 Regio-indeling RBO AD6 Watersysteem(deel)grenzen AD5 Waterschapsgrenzen AD6 Watersysteem(deel)grenzen AD5 Waterschapsgrenzen AD6 Watersysteem(deel)grenzen AD5 Waterschapsgrenzen AD6 Watersysteem(deel)grenzen AD5 Waterschapsgrenzen AD6 Watersysteem(deel)grenzen AD7 Politie-regio's AD7 Politie-regio's AD7 Politie-regio's AD7 Politie-regio's verschillende dementen uit verschillende lagen vraagt veel rekentijd op de Server. Een nadeel van rasterbestanden is dat de leesbaarheid ervan op het beeldscherm bij in- en uitzoomen vrij snel verslechtert. In de paragraaf 'gegevensvoorbereiding' wordt behandeld wat er aan gedaan is om dit te ondervangen. Vaststellen kaartinhoud De lijst met basisgegevens van de direc tie Noord-Brabant (figuur 1) vormde het uitgangspunt bij het bepalen welke gege vens in het web-Gis beschikbaar moesten komen. Om deze gegevens op een ge- struetureerde manier aan te kunnen bie- den in het web-Gis was het nodig deze te ordenen en schaalafhankelijk te maken. Figuur 2 is hier een weergave van. De verschillende basisgegevens zijn gecategoriseerd naar thema, om ze ver volgens vanuit een passende thematische mapservice te kunnen ontsluiten. De voor de directie relevante bestuurlijke grenzen, van waterschapsgrenzen tot de grenzen van politieregio's, zijn zo bij voorbeeld opgenomen in de mapservice 'administratieve grenzen'. Naast thema tische mapservices zijn er 00k een groot aantal topografische bestanden, luchtfo- to's en een satellietbeeld beschikbaar in een aantal mapservices 'ondergrondkaar- ten'. Deze mapservices zijn speeifiek be- doeld om de gebruiker zijn eigen data over de in deze mapservices getoonde kaarten heen te laten projecteren. Uit- eindelijk zijn er acht mapservices gedefi- nieerd waarin thematische of topografi sche kaarten op interactieve wijze wor den gepresenteerd. Op de Website van het KT www.kartografie.nlkunt u uitge- breid kennis maken met de verschillende mapservices. De nauwkeurigheid van een gegevensbe- stand bepaalt op welk schaalbereik het betreffende gegeven kan worden gepre senteerd. De opgave is om de overgan gen tussen de verschillende bestanden zo vloeiend mogelijk te laten verlopen, zo- dat de gebruiker hier zo weinig mogelijk van merkt. Een probleem waar men al 28

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 30