KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 Summary Ch. Stroeven A. Venemans Web-GIS and the opening-up of geodata at Public Works and Water Management, Directorate of Noord-Brabant Keywords: accessibility of geographical Information Public Works and Water Management (Rijkswaterstaat, a Division of the Ministry of Transport, Public Works and Water Management) needs a broad variety of geodata for the execution of its tasks. Many of the data that are frequently needed are included in a collection of geographic base data ('Basispakket Geo-gegevens) that is managed by the Survey Department and delivered to various subdivisions of Public Works and Water Management. The existence ofa collection of base data, however, does not imply that stajf of any subdivision can actually use the data. It may kappen that not all data required are included, or that scale and/or structure of the data is not optimal for use by Public Works and Water Management. In addition, knowledge and Software to work with the data are a prerequisite. In order to optimize availability and accessibility of the geographic base data, the Directorate of Noord-Brabant Public Works and Water Management carried out a project fGeografische Basisinformatievoorziening) to guarantee the supply ofdata. The required geographic base data of the province of Noord- Brabant are first collected and distributed over the network, next, these data are disseminated over the Intranet of the Directorate through Web-GIS. The paper describes the steps that are taken to make geodata accessible as tailor-made information at individual work places. Resume Ch. Stroeven A. Venemans Reseau-SIG et la saisie de donnees geographiques au Rijkswaterstaat' (ministere des transports), direction provinciale du Brabant du Nord. Mots-cles: accessibilite de l'information geographique Pour ses travaux le Rijkswaterstaat' a besoin de nombreuses donnees geographiques dont Celles le plus frequemment utilisees sont reprises dans le Paquet de base de geo-donnees gere par le service topographique (Meetkundige Dienst) et diftu.se aux dijferents departements du Rijkswaterstaat'. De plus les agents doivent disposer des connaissances requises pour pouvoir utiliser ces donnees. Afin d'assurer une disponibilite et accessibilite optimale des donnees geographiques de base, la direction provinciale du Brabant du Nord a realise le projet dit Approvisionnement en informations de base geographiques' en procedant en deux etapes: d'abord la collecte des donnees de base necessaires et leur transmission sur le Reseau, ensuite l'inclusion de celles-ci au SIG via l'intranet de la direction provinciale. L 'article analyse plus en detail ces etapes dudit projet avant pour but de permettre chaque poste de travail de disposer des informations immediatement utilisables. Amsterdam Real Time, dagboek in sporen Van 4 Oktober tot en met I december 2002 is in het Gemeente- archief Amsterdam een installatie te zien waarin op innovatieve wijze gebruik wordt gemaakt van GPS- en GPRS-technologie in een kunstproject. Het project is een idee van Esther Polak en Jeroen Kee en komt tot stand in samenwerking met Waag Society. De installatie Amsterdam Real Time, dagboek in sporen maakt on- derdeel uit van de tentoonstelling Kaarten van Amsterdam 1866- 2002 (zie bericht op p. 21). De installatie onderzoekt met behulp van GPS (Global Positio- ning System) technologie een nieuwe manier van denken over kartografie. In de tentoonstellingsruimte hangt in een speciaal daartoe ingerichte loungeruimte een groot projectiescherm. Ge- durende de tentoonstelling is op het scherm te zien hoe een kaart ontstaat door de persoonlijke routes van Amsterdam- mers. Zij zijn daartoe een week lang uitgerust met een GPS (Global Positioning System) tracer. Een bejaarde, een postzegel- verzamelaar, en vroedvrouw, iedereen heeft zijn eigen route. De tracer,een handheld Computer, GPS-ontvanger en GPRS -tele- foon in een, maakt het mogelijk om de hyperpersoonlijke routes van de deelnemers in kaart te brengen. Waag Society ontwikkelde mee aan het concept en realiseert alle benodigde onderliggende technologie van het project: de handheld tracers, de integratie met de op satellieten gebaseerde navigatietechnologie GPS en de communicatie over het GPRS- netwerk (General Packet Radio Service, de Upgrade van GSM). De visualisatie van de positiedata binnen de installatie gebeurt volledig op basis van het in het medialab van Waag Society ont wikkelde softwareplatform KeyStroke. In haar programma Interfacing Access verricht Waag Society on- derzoek en ontwikkeling naar culturele en technologische aspec- ten van interfaces. Amsterdam Real Time, dagboek in sporen, biedt de mogelijkheid om onderzoek te doen naar de integratie van GPS en GPRS in de wereld van kunst en cultuur. De GPS-techniek, die satellietinformatie gebruikt om realtime een positie op aarde te bepalen, bestaat al geruime tijd maar het gebruik ervan is beperkt gebleven tot militaire en navigatie doel- einden. Door deze techniek te koppelen aan KeyStroke, be- treedt GPS de wereld van kunst en cultuur, en bereikt daarmee een nieuw publiek. Het GPRS-netwerk wordt op dit moment met name door de KPN gepromoot onder de naam l-mode. Waag Society onder zoekt het nieuwe netwerk op mogelijkheden voor een ander, in- novatiever gebruik dan spraak en e-mail. Jeroen Kee is met name bekend van de theatrale installatie Een Huis Vol Stemmen, die van 1999 tot 2002 in het Theater Museum opgesteld stond. Kee ontwierp het concept van de installatie. Esther Polak is beeidend kunstenaar die met zekere regelmaat in vaktijdschriften publiceert. Haar expertise is de technologisch, cultureel en sociaal bemiddelde waarneming. In Oktober is zij eveneens vertegenwoordigd met drie werken op de verkoopten- toonstelling 'SOLD' van moderne kunst in Christies, Amsterdam. Amsterdam Real Time, dagboek in sporen komt tot stand met steun van het Amsterdams Fonds voor de Künsten en de Mondriaan Stichting/Interfund. 32

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 34