N ieuwe mogelijkheden voor kaartontwerp ten behoeve van het web KRETA 4V0RI KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL J. van den Worm visualisatie, web kartografie, overzicht visualisation, web cartography, survey visualisation, cartographie pour le Reseau, etude TREFWOORDEN KEVWORDS MOTS-CL^S Kaarten op het Web zijn al geruime djd geen zeldzaam verschijnsel meer. In 2001 schatte Peterson het aantal via het web op- geroepen kaarten op zo'n 120 miljoen Zelf deed ik een klein wetenschappe- lijk geheel onverantwoord onderzoekje via Google's afbeeldingenzoeker op het internet. Pim Fortuyn1' haalde 16 afbeeldingen op het web, Britney Spears is duidelijk populairder met 12.400 afbeeldingen maar 'Maps' en 'Maps of verslaan haar met gemak met maar liefst 464.000 zoekresultaten, bijna evenveel als met 'Image of. Om dit aantal toch even te nuanceren heb ik voor een keer in de baas zijn tijd 'nudes' gebruikt als zoek- term. De oogst bedroeg 1.341.000 mil joen afbeeldingen. Dan doen de kaarten het toch niet siecht en je zou bijna kun- nen concluderen dat kaarten haast net zo opwindend zijn als 'nudes'. Het valt ,K4<irK 1. Kokrcsf IRAKLOM Kararaik Ken Jeroen van den Worm is werkzaam bij het ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] worm@itc.nl Figuur 1. Locatie kaartje Pension Margit, Von, Herakion, Kreta. (http://www. messara. netlpemionmargitl) echter aan te nemen dat een groot aantal van deze kaarten niet bewust door de webgebruiker wordt opgeroepen om daarmee allerlei serieuze of minder serieuze zaken te gaan exploreren. Neem alleen al de talloze sites die gericht zijn op het lokken van de naar een geslaagde vakantie snakkende medemens. Het intypen van de naam van een pensionnetje ergens in Gronin gen of op Kreta kan al voldoende zijn om een kleinschalig, met een door een hobbyende buurman van de pensionhouder getekend of siecht gescand kaartje op het beeldscherm te tover- en, zonder dat u daar nou echt om had gevraagd (figuur 1). Het zoeken naar echt goede functionele kaarten op het net die als het kan 00k nog aantrekkelijk zijn, is als het zoeken naar de bekende speld. En het zal na zo'n speurtocht duidelijk zijn dat er meer goedwillende buurmannen dan goede webkaartont- werpers zijn! Wanneer we kijken naar de makers van kaarten op het web, dan kunnen we vijf hoofdgroepen onderscheiden: hobbyisten (de 'private site' bouwers); professionele Website- en grafische ontwerpers; Gis-techneuten; kartografen zonder webervaring; kartografen met webervaring. Als eerste groep treffen wij de kaart-hobbyisten. Dit zijn diege- nen die thuis aan een site knutseien en daarbij vol enthousias- me de zojuist voor een mild prijsje verworven Scanner veelvul- dig gebruiken. Hobbyisten zijn trouwens niet alleen thuis aan het werk: bij veel bedrijven en organisaties zijn hobbyisten aan het werk in de marge van het webontwerp. We vinden dan 00k een veelvoud aan al dan niet met toestemming van de eigenaar van het Copyright gescande kaartfragmenten terug! Toch bevinden zieh onder die hobbyisten 00k goede uitzonde- ringen. Gedreven door enthousiasme wordt menig vrij uurtje opgeofferd om de techniek van het webmedium eigen te ma- ken en zo kunnen we 00k mooie staaltjes van webkaarten aan- treffen die door deze groep worden vervaardigd. Dan zijn er de kaarten die door professionele Website- en gra fische ontwerpers op het net worden gezet. Ze zijn gebaseerd op een gedegen kennis van het webmedium en de Software die toegepast kan worden voor site ontwerp. Alle Software registers worden opengetrokken: 'Photoshoppend', 'Flashend' en met de nodige 'Fireworks' worden de fraaiste Websites en kaarten 33

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 35