KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 lingen is het natuurlijk voor een afdeling als de onze niet mo- gelijk zieh te onttrekken aan deze ontwikkelingen. Klonen kunnen wij helaas niet op het ITC, maar wij doen ons best om de huidige generatie kartografen in ieder geval een aantal prin- eipes en vaardigheden mee te geven, waardoor ze al een beetje de eigenschappen van zo'n hybride gaan vertonen! Dat levert in het praktische kartografisch gerichte opleidingsprogramma twee stromingen op. Enerzijds het opleiden in het ontwerpen en produceren van webkaarten m.b.v. Gis-software en data- viewers zoals Arclnfo, Areas en Axcims, anderzijds met een combinatie van ArcView, FreeHand-MaPublisher en Flash. Beiden zijn gebaseerd op kennis van de kartografische visuali- satieprineipes. Omdat rechtstreekse invoer van Gis-bestanden in Flash niet mo- gelijk is, wordt Macromedia FreeHand en/of Adobe Illustrator in combinatie met de gis plug-in Avenza MaPublisher toegepast om de bestanden te converteren naar een FreeHand- en/of Illustrator-bestand en van daaruit geimporteerd in Flash. Door MaPublisher toe te passen kunnen Gis-bestanden in de oorspronkelijke lagenstruetuur met behoud van geo-referentie, attributen en (afhankelijk van het bestandsformaat) 00k met behoud van grafische attributen, worden ingevoerd. In deze grafisch gerichte omgeving wordt de kaart verder voorbereid voor het web, al dan niet op basis van de gekoppelde attri- buutwaarden. Een nieuwe ontwikkeling die nu nog in de beta- testsfeer ligt, is het werken met de Avenza svc-plugin, waar- mee rechtstreeks vanuit Illustrator sve-bestanden kunnen wor den gegenereerd, waarop door de webgebruiker queries kunnen worden uitgevoerd. Flash wordt vooral toegepast om interactiviteit, animatie en dynamiek aan webkaarten toe te voegen. In de itc- kartografiecursussen wordt een aantal Flash-opties (wij noe- men die zelf onze 'webmap Flash goodies') aan onze Studenten onderwezen die veelvuldig toegepast kunnen worden in web kaarten, zoals: aan- en uitzetten van lagen; vergroten en verschuiven; diverse legenda opties: popup legenda's, uitklapmenu's, 'toggle' knoppen, interactieve legenda's; animatie; laag- en objeettransparantie, 'in- en uitfaden van kaartthema'; hyperlinks; toevoeging van geluid en (statisch of dynamisch) beeldmate- riaal; onafhankelijke uitvoer van de kaart; publicatie als web- en/of stand-alone produet. Ook het kunnen koppelen van de kaart aan een database kan tot de trainingsmogelijkheden behoren, met name in de eind- projectentijd van de Studenten, wanneer meer tijd ter beschik- king Staat. De hier genoemde technieken zijn eigenlijk voor bijna alle kaarttypen toe te passen. Een eerste kennismaking met deze technieken hebben de deel- nemers van de NVK-studiedagen in Enschede zelf kunnen erva- ren. In een stoomeursus hebben zij een eenvoudig interactief kaartje op basis van een geimporteerd Freehand-bestand ge- maakt. D.m.v. een interactieve legenda konden bepaalde the- ma's aan en uit worden gezet (figuur 7). Noot 1. Dit was het resultaat op 18 april 2002, dus voor de moord op Pim Fortuyn. Summary J. van den Worm New possibilities for map design for the web Keywords: visualisation, web cartography, survey Mups have become common on the web. Considering webmap designers, 7 main groups can be distinguished: private site builders, professional Website builders, GIS technologists and cartographers with or without webmap design experience. The majority of them are producing raster-based webmaps, despite the fact that vector-based webmaps compared to them, offer many advantages. Vector-based webmaps offer options to built-in inter- activity, dynamics and multi-medial events. These options can be further extended by (Java-based) actions. Most of these maps however are produced by professional Website builders without cartographic background. Within the ITC Cartography courses attention is paid to both aspects: cartographic knowledge combined with hands-on experience in the creation ofsuch maps, using Macromedia Flash Software. Düring the Dutch Cartographic Assoication Congress which was beld at the ITC premises, Dutch cartographers got a short introduetion into the creation of a simple inter-aetvie map of the Province of Overijssel, The Netherlands. Resume J. van den Worm Possibilites nouvelles pour dresser les projets de carte pour le Reseau Mots-cles: visualisation, cartographie pour le Reseau, etude Les cartes sont de plus en plus presentes sur le Reseau; quant leurs auteurs nous pouvons distinguer cinq prineipaux groupes: sites prives, sites professionnels, techniciens du SIG, cartographes avec ou sans experiences en matiere de dessin sur le Rheau. La majorite des cartes sont produites sur base de raster, nonobstant des avantages qu'offrent les cartes sur base de vector, plus interactives, plus dynamiques et multi-media. Ces options peuvent etre completees par des actions sur base de Java. Les auteurs on sont, pour la plupart, des professionnels du Reseau sans formation cartographique. Dans le cadre des cours de cartographie donnee l'ITC (Enschede) sont traites deux aspects de la matiere, savoir les connaissances de methodes cartographiques et des experiences pratiques de cNation de telles cartes, en utilisant le logiciel Macromedia Flash. Lors du congres de l'Assocation des cartographes neerlandais, tenu dans les locaux de l'ITC, ceux-ci un pu suivre un bref rapport sur la creation d'une carte interactive simple de la Province de Overijssel des Pays-Bas. 37

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 39