Kaartgebruik bij routeplanners KARTOGRAFJSCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL Poppe C.P.J.M. van Elzakker kaartgebruik, achtergronden, onderzoek map use, background, research utilisation de cartes, information de reference, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Een routeplanner is een handig hulpmiddel om een route uit te stippelen. De gebruiker voert een begin- en eindlocatie in en de routeplanner berekent een route en presenteert deze vervolgens in de vorm van een routekaartje en een routebe- schrijving. Gezien de miljoenen routes die per dag gepland worden, kan met recht geconstateerd worden dat route planners voorzien in een behoefte. Maar zijn de gebruikers wel tevreden met het resultaat? Voor kartografen is vooral het kaartbeeld interessant. De wijze waarop en de mate waar- in het kaartbeeld functioneert bij het plannen van een route en het afleggen ervan stonden centraal in een onderzoek dat de Projectgroep Routeplanners tijdens de NVK-studiedagen op 18 en 19 april in Enschede heeft verricht. De Projectgroep Routeplanners In het afgelopen jaar hebben enkele en- thousiaste producenten en gebruikers van routeplanners en in routeplanners gei'nteresseerde kartografen zieh verenigd in de projectgroep Routeplanners, een onderdeel van de werkgroep Kaartge bruik. Het doel van de Projectgroep is om kennis over de rol en het gebruik van kaartjes in autorouteplanners op cd- rom en op het internet te vergaren en te verspreiden ter bevordering van de effec- tiviteit van die kaartjes. De gebruiker van de routeplanner vormt daarbij het uit- gangspunt. Als een van de eerste activi- teiten heeft de projectgroep daartoe een gebruikersonderzoek opgezet waarbij E. Poppe is werkzaam als technisch GIS-specialist bij de Provincie Zuid-Holland. Adres: Cambridgelaan 635, 3584 DN Utrecht, [t] 030-2541424, [e] epoppe hotmail.com Corne van Elzakker is universitair docent bij het ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] elzakker@itc.nl, [h] http://www.itc.nl/ personal/elzakker deelnemers opdrachten kregen die ze moesten uitvoeren met behulp van enkele routeplanners. Dit onderzoek werd verricht tijdens de recent gehouden NVK-studiedagen over webkarto- grafie. Opzet van het onderzoek De algemene onderzoeksvraag luidde: Op welke wijze en in welke mate functioneert het kaartbeeld bij het plannen en het af leggen van de route tussen de door de gebruiker opgegeven begin- en eindlocatie? Een helder antwoord op deze vraag kan leiden tot concrete aanbevelingen voor producenten van routeplan ners die de gebruikers ten goede komen. De algemene onder zoeksvraag is opgesplitst in een aantal deelvragen en aan de hand van de antwoorden op deze deelvragen zal de centrale onderzoeksvraag worden behandeld. Voor het onderzoek is een keuze gemaakt uit het grote aantal routeplanners dat aanwezig is op cd-rom en op het internet. De routeplanners die tijdens het onderzoek zijn gebruikt, kun- nen in elk geval routes in Nederland berekenen tot op straat- niveau. Gekozen is voor drie routeplanners op het internet en een op cd-rom, namelijk: Route.net [url i] en de routeplanner van de anwb [url z], die beide veel worden geraadpleegd op het internet; Travelmanager, een routeplanner op cd-rom met hetzelfde kaartmateriaal als de routeplanner van de anwb; en tenslotte MapBlast! [url 3], een Amerikaanse routeplanner die routes op twee totaal verschillende manieren in kaart kan brengen. Elke deelnemer heeft tijdens het onderzoek twee van deze routeplanners gebruikt. Het onderzoek bestond uit vier delen: een kennismaking met een routeplanner, een vergelijking tussen twee planners, een discussie en voor de deelnemers die met de auto naar de stu- diedagen zijn gereisd eventueel een beoordeling van een ge- printe route. Tijdens het eerste deel werd aan de deelnemers gevraagd om twee routes te plannen met de eerste route planner, namelijk de route tussen de Brink in Assen en de Markt in Den Bosch en de route van het ITC naar het thuis- adres. Het doel van dit deel van het onderzoek was om de ge bruiker vertrouwd te maken met de mogelijkheden en de in- terface van een routeplanner. Tijdens het tweede deel werd ge vraagd om dezelfde routes te plannen met een tweede 45

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 47