f 1 \\t - 47 KARTOGRAHSCH TIJDSCHRIFT 2Q02-XXV1II-3 Figuur 3. (bron:http://www. routenet. nl/). een blik op het routekaartje geworpen. Het kaartje wordt door 83 procent van de deelnemers als (zeer) belangrijk be- schouwd; geen enkele deelnemer ont- kent het belang ervan. Het routekaartje vervult namelijk twee belangrijke func- ties: het geeft een duidelijk overzicht van de route, maar maakt het 00k mogelijk om te checken of de berekende route aan de verwachtingen voldoet. Veel route- plannergebruikers hebben immers van tevoren al een globaal idee van de route, een mental route. Het kaartje wordt in dit geval ter herkenning gebruikt. Een min- punt van het routekaartje is de geringe grootte. Bij Travelmanager is de kaart veel groter afgebeeld dan bij de planners op het internet, waardoor de route gede- tailleerder kan worden getoond. De grootte van de kaartjes bij internet- routeplanners is inherent aan het medi um. Een kaartje is immers een illustratie met een bepaalde bestandsgrootte. Hoe groter het bestand, hoe langer het duurt om het kaartje in beeld te krijgen. Om de gebruiker toch een gedetailleerder overzicht van de route te geven, kan er, behalve bij Route.net, op het kaartje in- gezoomd worden, een optie waar 55 pro cent van de deelnemers dan 00k gebruik van heeft gemaakt. Het loepje is dan vooral op de eindlocatie gelegd, om een gedetailleerder beeld te krijgen voor het volgen van het laatste deel van de route. Daarnaast wordt 00k regelmatig inge- zoomd op de meer ingewikkelde delen Figuur 4. LineDrive-kaartje (bron:http://www. mapblast.com). van de route, om de juiste weg te vinden. Een minderheid van de deelnemers heeft willekeurig ingezoomd op delen van de route. De zoommogelijkheden van de routeplanners op het internet zijn volgens de deelnemers echter beperkter dan die van Travelmanager. -q Wijde Begijnetfraat 0.1 Wittevrouwenstraat 02 voojar«. Drtfttorug 0.1 WrttevrtKiwenbriig 0.1 VoorstTMl 0.1 Oudeeracht Van de deelnemers heeft 72 procent de routebeschrijving ge- raadpleegd. Dat is een significant lager percentage dan voor kaartgebruik. Dit resultaat komt niet overeen met een eerder onderzoek dat gehouden is onder een bredere groep routeplan- nergebruikers [Poppe, 2001], waaruit bleek dat de meeste ge- bruikers de routebeschrijving belangrijker vinden dan het rou tekaartje. Dit verschil is terug te voeren op het kartografische specialisme van de deelnemers aan de NVK-studiedagen. Een ruime meerderheid van de deelnemers heeft zowel het route kaartje als de beschrijving bekeken. De routebeschrijving wordt door 52 procent als (zeer) belangrijk ervaren, ruim meer dan de 17 procent die daar precies tegenovergesteld over denkt. Verschillen in relevantie tussen het routekaartje en de beschrij ving zijn terug te voeren op het gebruiksdoel, zo bleek uit de discussie met de deelnemers. In tegenstelling tot het route kaartje wordt de routebeschrijving vooral gebruikt voor het stap voor stap doornemen van de route, niet zozeer als over zicht of ter herkenning van de route. Deelnemers gaven aan dat routebeschrijvingen vaak te veel (non-)informatie bevat- ten, en ze een visueel overzicht van de route prefereren boven een ingewikkelde beschrijving. Alle onderzochte routeplanners beschikken over de mogelijk- heid om detailkaartjes te tonen bij elke aanwijzing in de route beschrijving. Figuur 3 toont een voorbeeld van een detailkaart- je. Voor 67 procent van de deelnemers vervullen de detail kaartjes twee (zeer) belangrijke functies. Ten eerste geven ze een duidelijk kartografisch overzicht van de betreffende aan wijzing, en ten tweede maken ze het mogelijk om te checken of de aanwijzingen in de routebeschrijving aan de verwachtin gen voldoen. Ze vormen duidelijk een belangrijke schakel tus sen het routekaartje en de routebeschrijving zelf. Minpunt is echter dat de detailkaartjes door hun geringe afmetingen erg onduidelijk kunnen zijn. Het gebruik van kaartjes tijdens en na het plannen is aan bod gekomen. Maar welke rol speelt het routekaartje tijdens het af- leggen van de route? Van de deelnemers print normaal gespro- ken 79 procent het routekaartje en 62 procent de routebe schrijving uit. Een enkeling slaat de route op om deze later te gebruiken. Heiaas heeft slechts een deelnemer daadwerkelijk de afdrukken van de route geraadpleegd onderweg van het ITC naar huis, maar veel deelnemers hebben er vooraf hun mening over gegeven. Conclusies over het ge bruik van de afdrukken zullen daardoor wel met enige voorzichtigheid moeten worden getrokken. Volgens de deelne mers zijn de wegenkaart of de wegenatlas en de richtingaanwijzers onderweg de grootste concurrenten van de afdrukken; aan de wegenkaart of de wegenatlas en de richtingaanwijzers geven de meesten vooralsnog de voorkeur. De afdrukken scoren wel beduidend hoger dan aanwij zingen van anderen of van een navigatie- systeem. Wat opvalt is dat de deelnemers aangeven dat het geprinte routekaartje tijdens het afleggen van de route even goed functioneert (of zou functioneren)

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 49