KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 als de routebeschrijving, terwijl ze het routekaartje bij de pre- sentatie van de route op het computerbeeldscherm nog be- langrijker vonden dan de routebeschrijving. Dit verschil zou verklaard kunnen worden door het feit dat de overzichtsfunc- tie van het routekaartje onderweg nauwelijks meer een rol speelt. Merkwaardig is dan echter wel dat 15 procent van de deelnemers aangeeft de route zonder routekaartje, maar met routebeschrijving te kunnen volgen, tegenover 29 procent van de deelnemers die daarin slagen zonder beschrijving, maar met routekaartje. De overige deelnemers maken zowel gebruik van het routekaartje als van de routebeschrijving. Detailkaartjes komen goed van pas bij het afleggen van de route. Vooral bij knooppunten, kruispunten en ingewikkelde delen van de rou te geven ze duidelijk aan in welke richting de gebruiker moet rijden. Daarnaast geeft een detailkaartje van de eindlocatie steun bij de orientatie tijdens het afleggen van het laatste deel van de route. Een belangrijk minpunt van de routebeschrijving is dat er re- gelmatig een discrepantie bestaat tussen de aanwijzingen en de richtingaanduidingen op de verkeersborden. Enkele deelne mers geven bovendien aan dat ze de afdrukken liever door- schuiven naar een bijrijder, om zelf de aandacht bij het verkeer te kunnen houden. Dit stelt uiteraard beperkingen aan het ge bruik van routekaarten onderweg. Kaartweergave De weergave van de kaartjes hangt sterk af van de functie er- van. Er is al onderscheid gemaakt tussen drie functies: het kaartje kan dienen als invoermedium voor de begin- en de eindlocatie, maar 00k ter verificatie van beide locaties; na de routeberekening is er een overzichts- of een herkenningsfunc- tie. Datzelfde geldt voor detailkaartjes, alleen gaat het dan niet om een overzicht of de herkenning van een hele route, maar slechts van een deel ervan. Telkens hebben de gebruikers be- hoefte aan andere informatie in het kaartbeeld. Ook het me dium heeft invloed op de weergave. De kaartjes moeten duide lijk weergegeven kunnen worden op een computerbeeld scherm, zowel via het internet als via cd-rom, en indien de routeplannergebruikers een afdruk willen maken, moet de route ook op papier duidelijk leesbaar zijn. Hieronder zijn de belangrijkste eisen uitgewerkt die aan het routekaartje gesteld worden. Ze hebben vooral te maken met de grootte van het kaartje, de schaal en de informatie die weergegeven wordt. De routes worden doorgaans weergegeven in kaartjes die met het noorden naar boven zijn georienteerd. MapBlast! is momenteel de enige routeplanner die de route ook op een andere manier kan weergeven. Daarop wordt hieronder nader ingegaan. De grootte van het routekaartje is, zoals eerder is aangegeven, afhankelijk van de omvang van het medium waarop het wordt gepresenteerd. Dat houdt in dat het kaartje nooit groter kan zijn dan het computerbeeldscherm of het papier waarop het kaartje wordt geprint. Längere routes zullen daardoor, wan- neer ze in hun geheel worden getoond, op een kleinere schaal worden weergegeven dan kortere routes, en dat heeft weer in vloed op het detailniveau. Op kleinschalige routekaarten kun nen minder details worden weergegeven dan op grootschalige. Voor meer details kan er worden ingezoomd of moeten detail kaartjes geraadpleegd worden. Het internet stelt daarnaast nog aanvullende eisen aan het kaartje: de bestandsgrootte heeft na- melijk invloed op de tijd die nodig is om het kaartje op het beeldscherm te presenteren. Doordat de grootte van de kaartjes aan een maximum is ge- bonden, is ook de informatie die erop weergegeven kan wor den beperkt. Er zal daarom een afweging gemaakt moeten worden tussen relevante en minder relevante informatie. Orientatie is volgens de onderzoeksdeelnemers altijd belang rijk, niet alleen bij het plannen van de route, maar ook na de routeberekening, bij het bekijken en bij het afleggen van de route. Tijdens het onderzoek werd aan de deelnemers gevraagd om de weergave van een aantal categorieen in het kaartje te be- oordelen op relevantie, dit zijn: plaatsen (en de namen ervan), Straten (met namen), orientatiepunten, algemene diensten, toeristische diensten, zakelijke diensten, persoonlijke adressen, verkeersinformatie en (lucht)fotoVf De belangrijkste categorie kreeg daarbij een 1, de minst belangrijke een 9. Plaatsen en Straten eindigen op de eerste en de tweede plaats, ze worden vooral gebruikt ter orientatie. Ondanks de hoge beoordeling geven enkele deelnemers wel aan dat weg- en afslagnummers duidelijker aangegeven mögen worden. Orientatiepunten zelf eindigen iets lager, op de derde plaats. Ze worden op de route- kaartjes of in de routebeschrijving nog maar zelden gebruikt, maar de deelnemers verwachten dat dit in de toekomst zeker vaker gaat gebeuren. De weergave van verkeersinformatie in het routekaartje eindigt op de vierde plaats. Daar moet overi- gens wel een kanttekening bij gemaakt worden. Verkeersinfor matie is voor een belangrijk deel tijdgebonden. Routeplanner gebruikers moeten er dan ook rekening mee houden dat de si- tuatie zoals de routeplanner die weergeeft veranderd kan zijn op het ogenblik dat de route wordt afgelegd. Voor wegwerk- zaamheden en afgesloten en opgebroken wegen geldt dit door gaans niet, die lenen zieh dan ook het beste voor weergave op het routekaartje. Persoonlijke adressen en diensten eindigen la ger. De beoordeling van deze categorieen is sterk gebonden aan het doel waarvoor de gebruikers de routeplanners het meest gebruiken. Voor de orientatie, het overzicht en het af leggen van de route zijn ze van ondergeschikt belang en daar om lenen ze zieh het beste voor weergave op meer grootschali ge zoomniveaus van de route. Foto s en luchtfoto's dragen vol gens de deelnemers het minst bij aan de vervulling van de functies van het kaartbeeld. MapBlast! kan de route, behalve in een standaard routekaartje, ook in een zogenaamd Line Drive- kaartje weergeven (figuur 4). De meningen over deze weergavemethode lopen sterk uiteen. Voor het verkrijgen van een overzicht van de route maakt 68 procent van de deelnemers liever gebruik van het standaard- kaartje, terwijl 32 procent het LineDrivff-kaartje prefereert. Tij dens het afleggen van de route gebruikt 37 procent van de deelnemers liever het LineDrive-kaartje en 42 procent liever het standaardroutekaartje. Uit de discussie met de deelnemers volgde dat het LineDrive-kaartje niet alleen als kaartje, maar ook als beschrijving kan dienen, en vooral handig is bij längere afstanden over snelwegen en over bekende wegen. Minpunt van het LineDrive-kaartje is namelijk dat het nauwelijks infor matie geeft over de omgeving, daardoor is het voor de gebrui ker moeilijk om zieh alleen daarmee te orienteren. Naast het standaard noorden-boven-routekaartje en het LineDrive-haut- je zijn er ook nog andere mogelijkheden om een route of delen ervan weer te geven. Deelnemers stelden een kaartje voor met de beginlocatie onder en de eindlocatie boven. Het effect hier- van is een punt voor nader onderzoek. Samenvatting en conclusie Kaartjes van autorouteplanners vervullen belangrijke functies: bij het plannen van de route, het tonen van het resultaat en bij 48

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 50