KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 het afleggen ervan met behulp van een afdruk. De functies die het kaartje daarbij vervult zijn telkens verschillend. Bij het plannen van de route wordt het kaartje gebruikt om de loca- ties in te voeren of om de ligging van de ingevoerde locaties te controleren, bij de presentatie van het resultaat dient het rou- tekaartje daarentegen met name als overzicht. Detailkaartjes geven een gedetailleerder beeld van delen van de route en zijn daardoor weer geschikt bij het afleggen van de route. De eisen die aan het kaartbeeld gesteld worden hangen sterk samen met de functie die het kaartje vervult en de bijbehorende informa- tiebehoefte van de gebruiker. Omdat het routekaartje en de routebeschrijving elkaar aanvullen, moet altijd worden afgewo- gen welke informatie het beste op het kaartje kan worden weergegeven en welke informatie het beste in de beschrijving kan worden opgenomen. En vervolgens is het van belang om na te gaan hoe die informatie het beste weergegeven kan wor den. Routeplannergebruikers hebben behoefte aan duidelijke en overzichtelijke kaartjes op diverse schaalniveaus, niet alleen op het beeldscherm, maar 00k op papier voor onderweg. Routeplanners moeten in deze behoefte voorzien. Meer informatie over het onderzoek in het algemeen en de in- houd van de enquetes in het bijzonder kan worden verkregen via de webpagina's van de projectgroep Routeplanners [url 4] Noten Aan het onderzoek hebben naast de auteurs verder meegewerkt: Paul van Diepen, Nicoline Emmer, Patrick van Hoeijen, Robert Kieboom, Corne Louwers, Edward Mac Gillavry, Kasper Spiro, Julius Spit. Overige deelnemers in de Projectgroep zijn: Jacco den Hollander, Theo van der Sanden, Rene van der Schans, Heleen Simmelink, Wil- lemijn Simon van Leeuwen, Jeroen van Winden. 1. De omschrijvingen zijn als volgt: Orientatiepunten: locaties die de gebruikers bij het afleggen van de route ter identificatie zouden kunnen benutten. Diensten: gelegenheden die de gebruikers onderweg zouden kunnen bezoeken. Onderscheiden worden algemene diensten (rustplaatsen, tankstations, restaurants enz.), toeristische diensten (musea, attrac- ties, bezienswaardigheden enz.) en zakelijke diensten (bedrijven, congrescentra, universiteiten enz.). Persoonlijke adressen: adressen van familie, vrienden, kennissen, enz. die de gebruikers zelf hebben ingevoerd. Verkeersinformatie: informatie over flies en wegwerkzaamheden. Literatuur Poppe, E. (2001), Op weg met de routeplanner. Kartografisch Tijdschrift 2001.XXVII.3, pp. 16-20. URL's url 1 http://www.routenet.nl URL 2 http://www.anwb.nl url 3 http://www.mapblast.com URL 4 http://www. kartografie. nl/kaartgebruik/routehome. nl Summary E. Poppe C.P.J.M. van Elzakker Map use with route planners Keywords: map use, background, research Maps in auto route planners play an important role. They assist the user of the planner at each of the three stages of the route planning process: at the planning stage, at the presentation stage and, once printed, along the route. At each stage, the functions of the map are dijferent. When planning a route, the map is used to locate or check the location of places of departure, destination and possibly one or more intermediate places. After the calculation of the route, the route map is mainly used as a graphic overview, while detailed maps ojfer a more precise impression of selected parts of the route and are therefore very helpful along the way. The demands made on the map are As a route map and a route description complement each other, one should consider which Information can better be graphically presented on the map and which information can better be alphanumerically described. It is also important to consider how to represent the information. Route planner users need clear and well-organized maps at various scale levels, not only on the Computer screen, but also printed for use long the way. Route planners have to meet that need. For more information and results of a user test, see the Website of the NVK Project Group on Route Planners: http://www. kartografie. nl/kaartgebruik/routehome. html. Resume E. Poppe C.P.J.M. van Elzakker - Utilisation de cartes par routeplanners Mots-cles: utilisation de cartes, information de reference, recherche Pour la planification des itineraires d'auto les cartes jouent un role important et ceci dans toutes les phases savoir planning, presentation visuelle et utilisation de la carte imprimee lors du voyage. A chacune des phases correspond une fonction dijferente des cartes. D 'abord, la localisation des points de depart et de destination, eventuellement d'autres points intermediaires de Titineraire. Ensuit la carte imprimee donne une vue d'ensemble; enfin des cartes plus detaillees indiquent utilement des trongons choisi, pendant le voyage. Quant la demande, la carte et la description de route sont complementaires et c'est la nature de l'information recherche qui definira la forme choisie: graphique ou/et alphanumerique. Quant la visualisation de Tinformation, eile doit etre claire et bien organisee, toutes echelles aussi bien sur l'eclaire que sur la carte imprimee. Pour d'autres informations et pour connaitre les resultats des tests, consulte le site du NVK projectgroep Routeplanners: http://www. kartografie. nl/kaartgebruik/routehome. html. 49

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 51