SAMENVATTING Mobiel GIS: configuraties, mogelijkheden en beperkingen 50 2002-XXVIII-3 Het concept van mobiel Gis kan worden gezien als een 'client/server systeem, waarbij de 'client' bestaat uit een mobiel computersysteem dat kaartgegevens uit- wisselt met een, op kantoor geplaatste, 'dataserver'. Deze communicatie loopt over het algemeen via een applicatieser- ver, die de gegevensstroom van diverse gebruikers reguleert. In een aantal geval- len worden 00k locatiegegevens door middel van bijvoorbeeld GPS gecombi- neerd met de kaartgegevens op kantoor of in het terrein. Men spreekt dan van 'Location Based Services' (lbs). De gegevensuitwisseling tussen mobiel systeem en kantoorsysteem kan op twee manieren plaatsvinden, namelijk: op kantoor via een vaste verbinding; (voordat en nadat de mobiele Compu ter in het terrein is); via een draadloze verbinding. R. Lemmens, ITC, Afd. Geoinformatica SITACS, Postbus 6, 7500 AA Enschede [t] 053-4874050, [e] Lemmens@itc.nl Rob Lemmensdie Sa men met Lisette Ver- zijl van ESR1 het theoriegedeelte van mobiel GIS verzorgde, tijdens de presentatie. Toepassingen kunnen varieren van thematische gegevensinwinning t.b.v. actualisatie van ruimtelijke gegevensbe- standen tot 'fleet management' toepas singen, bijvoorbeeld bij de politie en brandweer. Hierbij wordt naast het on line opvragen van gegevens 00k gebruik gemaakt van de navigatiemogelijkheden van het systeem. Afhankelijk van de toepassing kan een mobiel systeem varieren van een mobie le telefoon tot een laptop Computer. Sterk in opkomst zijn de 'Portable Digital Assistants' (pda's) met inge- bouwde GPS-ontvangers en/of telecom- verbinding. De kracht van het client/ ser- ver-systeem hangt vooral af van de moge lijkheden van de mobiele Computer: functionaliteit hardware en Software en rekenkracht; mogelijkheden gebruikersinterface; opslagcapaciteit; batterijvermogen. Verder worden de mogelijkheden be- paald door de wijze waarop de Server ap- plicatie is gei'ntegreerd met de mobiele functionaliteit en in het geval van tele- comtoepassingen, de bandbreedte van de draadloze verbinding. Deze laatste vormt nog een van de grootste beperkingen in het uitwisselen van de vaak geheugen- vretende ruimtelijke gegevens. Daardoor is een efficiente keuze van welke gege vens worden verzonden noodzakelijk. Een grote rol bij de functionaliteit speelt de mogelijkheid om ter plekke de actu- ele positie op de mobiele kaart te zetten met behulp van GPS of door middel van positiebepaling met telecomzenders. Een punt van aandacht vormt de afstemming tussen de coördinaatsystemen van kaart en plaatsbepalingssysteem. In de nabije toekomst zal verder moeten worden gewerkt aan effectieve gebruikers- interfaces, die in Staat zijn de ruimtelijke informatie op kleine beeldschermen te tonen en invoer via pen en toetsenbord vergemakkelijken. Geografische toepas singen vragen nogal wat van de kleine Computer en responsietijden laten in veel gevallen nog te wensen over. De ontwikkeling van hardwarecapaciteit en telecomtechnieken gaat echter snel en daarom is mobiel gis een veelbelovende versterking van bestaande kantoor- sytemen in het veld. R. Lemmens De deelnemers van de studiedagen tijdens depraktijkoefeningen mobiel GIS met ArcPad en GPS).

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 52