58 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVHI-3 Het Kartografisch Tijdschrift in 2001 Ingrijpende gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit, en in die zin zijn de re- dactieleden in 2001 bezig geweest met het voorgestelde samengaan van de ver- enigingen op het gebied van de geo- informatie, en de consequenties daarvan voor het Kartografisch Tijdschrifi. Dat heeft geresulteerd, eind december, in een brief van de redactie aan het nvk- bestuur waarin ze haar standpunt in deze uiteenzet, namelijk dat er 00k in de nieuwe vereniging een publicatiemoge- lijkheid voor gespecialiseerde artikelen op het gebied van visualisatie en gebruik van geo-informatie moet blijven. Daar- naast geeft ze aan dat de overgang van het KT naar een andere publicatievorm geleidelijk zou moeten verlopen, en een aantal toetsingspunten zou moeten heb- ben. We realiseren ons dat, 00k als onze voorstellen overeind blijven, een deel van de huidige inhoud van het KT naar de Website zal moeten verhuizen, mede vanwege de drukkosten. We hopen dan 00k dat u al wat gewend bent aan het vele dat op de Website van het tijdschrift (http://www.kartografie.nl/ kt/index.htm) terug te vinden is: alle summaries van de artikelen vanaf 1999, inhoud en register vanaf 1975 (en boven- dien kan men daarin makkelijk zoeken), alle besprekingen vanaf die tijd, alle nieuwtjes en berichten. We hopen dat vol te houden en in de toekomst zelfs uit te bouwen, zodat enkele rubrieken waar u aan gewend bent in het KT straks geheel naar de Website worden overgeheveld. In 2001 heeft de redactie vijfmaal verga- derd; voor het tweede nummer was de redactie weer tijdelijk uitgebreid met Leen Murre (dat was in 2000 bij het GBKN-nummer 00k al gebeurd en toen uitstekend bevallen!). Nummer 2001-2 werd een themanummer met de titel Toegankelijkheid van geo-informatie in Nederland; 2001-3, met als titel Zieht op de mimte kunnen we beschouwen als een Gis-nummer, dat 00k in het kader van de wereld-GiS-dag een bredere versprei- ding vond. Het eerste en vierde nummer boden het normale gamma van artikelen van historische tot virtuele kartografie. De rubriek Kernkatern verscheen vier- maal; in totaal bood het tijdschrift een 280 pagina's. Er lijkt zieh duidelijk een nieuwe generatie van auteurs te manifes teren, en daar zijn we zeer gelukkig mee. We willen gaarne weer onze erkentelijk- heid betuigen aan prof. Kormoss en Allan Brown voor hun hulp bij het ver- talen van de samenvattingen in het Frans en het Engels. En 00k Barend Köbben blijft zieh verdienstelijk maken door het aanleveren van de rubriek Uit de tijdschrifien. Het tijdschrift werd in 2001 opnieuw gesponsord door esri Nederland, hetgeen weer extra kleuren- pagina's mogelijk maakte. Ook daarvoor is de redactie zeer erkentelijk. Als be- stuursvertegenwoordiger had Albert Ve- nemans weer een belangrijke inbreng in de redactie. Voor het jaar 2002 waren aanvankelijk drie themanummers gepland; over de voc, over webkartografie en over 125 jaar Bosatlas; het eerstgenoemde zal echter niet zo gespecialiseerd worden als we eerst planden. De redactie De Werkgroep Kaartgebruik in 2001 Bijna een jaar na het inleveren van de kopij op verzoek van de redactie van The Cartographic Journal is op de valreep van 2001 dan eindelijk in dat Engelse vak- tijdschrift het samenvattend artikel ver sehenen over alle resultaten van de al een paar jaar niet meer actieve projectgroep Fietskaarten. Het artikel is geschreven door Willemijn Simon van Leeuwen en Edwin Massop van de anwb en Corne van Elzakker van het itc. De titel is Investigations into the use ofDutch cycling maps and their results The Cartographic Journal, Vol. 38, nummer 1, June 2001, pp. 41-47). Nieuwe activiteiten speelden zieh in 2001 alleen af in de projectgroep Route- planners, die zieh rieht op het gebruik van kaarten in en bij routeplanners op het web en op cd-rom. Het afgelopen jaar zijn een aantal producenten en ge- bruikers van dergelijke routeplanners en enkele ge'interesseerde kartografen bij el- kaar gebracht en aan het werk gegaan om enkele gebruikersonderzoeken op te zetten, die begin 2002 zullen worden uitgevoerd. Informatie over de voort- gang van de werkzaamheden van de pro jectgroep Routeplanners wordt verstrekt via speciale pagina's op het web die toe- gankelijk zijn op het adres http://www. kartografie. nUkaartgebruik/routehome. html. Via dit adres kunt u ook toegang krijgen tot de beroemde site met nationale en internationale routeplanners van Eddie Poppe. Eddie is ook de contactpersoon voor de projectgroep Routeplanners. Als u mee wilt doen aan de activiteiten van de projectgroep of op zoek bent naar be- paalde informatie, dan kunt u met hem contact opnemen: [e] epoppe@hotmail. com of het postadres van de Provincie Zuid-Holland, Postbus 90602, 2509 lp Den Haag, [t] 070- 4416691. Ten aanzien van het met andere vereni- gingen samengaan van de nvk in een nieuwe Nederlandse geo-informatie ver eniging heeft de werkgroep Kaartgebruik een heldere visie. Zoals nu wel bekend, werkt deze werkgroep vooral via de pro- jectgroepen. In die projectgroepen zijn niet alleen kartografen actief, maar ook data-leveranciers en echte kaartgebrui- kers. Een eventuele nieuwe geo-informa- tievereniging zou de potentiele toegang tot de gebruikers alleen maar makkelij- ker maken, met name als ook de geogra- fen van oudsher een grote groep kaart- gebruikers mee doen. In de nieuwe vereniging kan gebruik dan ook in een breder kader worden bezien: niet alleen gebruik van kaarten, maar ook van geo- grafische data in het algemeen en het ge bruik van tools (zoals Gis-software). Een projectgroep Routeplanners, bijvoor- beeld, kan zieh dan gaan richten op een meer complete taakomschrijving. Kort om: de werkgroep Kaartgebruik is een voorstander van samengaan! Tegelijker- tijd zal integratie echter alleen maar suc- cesvol kunnen zijn met behoud van spe- cialisatie. En dat betekent dat er ook de körnende jaren zeker niet minder aan- dacht aan kaartgebruik zal worden be- steed. C.P.J.M. van Elzakker jaarverslagen ICA De ICA Commission on Map Pro- duetion in 2001 De ICA commission on Map Producdon (cmp) heeft een redelijk goed jaar achter de rüg. Natuurlijk was het hoogtepunt het iCA-congres in Beijing. cmp heeft er een aantal sessies georganiseerd die deels voor eigen zaken was beschouwd maar ook voor niet-commissieleden. Tijdens een van die presentaties zijn diverse pro- dueten besproken en kritisch onder de loep genomen. Een heel leerzame sessie was de presentatie van enkele cd-rom at lassen en ander digitale produeten. Toch kunnen de analoge produeten nog altijd rekenen op een grote belangstelling. Er is nog steeds veel vraag naar analoge kaartprodueten en vooral in de toeris- tensector is het aanbod van kartografi- sche produeten nog altijd groeiende. Het oorspronkelijke doel om een Semi nar te organiseren bleek helaas onmo- gelijk. Oorspronkelijke toezeggingen en late afzeggingen van lokale Organisatoren

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 60