M.J. Kraak KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXV1II-3 the Internet kan worden gevolgd op de Website http:// maps.unomaha.edu/ical, gespiegeld op http:llmembers.home.net/ ica-mi/ C.P.J.M. van Elzakker De ICA-commissie Visualisation and Virtual Environments in 2001 2001 is voor de commissie een interes sant jaar geweest. Als bekroning op het werk van twee voorgaande jaren ver- scheen in het voorjaar een speciale uitga- ve van het Amerikaanse tijdschrift Cartography and Geographie Information Science (vol. 28, nr. 1), met de titel Research challenges in geovisualisation. De gepubliceerde artikelen zijn: MacEachren, A.M. M.J. Kraak, Research challenges in geovisualization. Fairbairn, D. et ab, Representation and its relationship with cartographic visualization: a research agenda. Gahegan, M. et al., The Integration of Geographie Visualization with Knowledge Discovery in Databases and Geocomputation. Cartwright, W. et ab, User interface issues for spatial information visualization. Slocum, T. A., C. Blok et ab, Cognitive and usability issues in geovisualization. De tekst van de artikelen is te vinden op http://www.geovista.psu.edu/sites/icavis/ agenda/index.htmh In mei werd aansluitend op het karto- grafiecongres van de Nieuw-Zeelandse kartografische vereniging een tweedaagse bijeenkomst georganiseerd in Taupo. Overigens verzorgen leden van de com missie de keynote speaches op het voor- afgaande congres. Zoals gebruikelijk in een jaar waarin een iCA-congres plaatsvindt wordt een bij eenkomst van de commissie rond deze gebeurtenis georganiseerd. In 2001 kwa- men de commissieleden bijeen in Beijing voorafgaand aan het 20ste Inter nationale Kartografische Conferentie. Tijdens de tweedaagse bijeenkomst wer den de laatste vorderingen uitgewisseld. In augustus verscheen een tweede publi- catie onder de paraplu van de commis sie. Dit keer een speciaal nummer van het Duitse blad Kartographische Nach richten. Dit vierde nummer van de een- envijftigste jaargang bevat bijdragen van commissieleden en Duitse collega's die zieh met onderwerpen op het gebied van geovisualisatie bezighouden. Het num mer werd geredigeerd door Sven Fuhr mann en ondergetekende. De voortgang van de activiteiten van de iCA-commisie Visualisation and Virtual Environments kunt u volgen op http:// www.geovista.psu. edu/ieavis/. De ICA Commission on Standards in 2001 Deze commissie is al enkele jaren bezig om een boek te publiceren over bestaan- de en toegepaste metadata standaards. Dat boek moet de volgende onderdelen bevatten: Introductie Regionale ontwikkelingen met be- schrijvingen van de ontwikkelingen en toepassingen op het gebied van meta data in Europa (auteurs Aalders, co- auteurs Salge en Martynenko), Noord- Amerika (Hogan), Zuid-Amerika (Delgado), Azie-Pacific (Macauley) en Afrika (Cooper). (Ter vergadering is besloten om Zuid-Amerika toe te voe- gen omdat Tatiana Delgado voor het eerst aanwezig was en dit aanbood). Naast een algemene introductie per werelddeel wordt per land 00k een overzicht gegeven van bestaande geo- grafische digitale bestanden en het ge- bruik van metadata. Karakteristieken van bestaande toepas singen van metadata; voor Nederland is een bijdrage geleverd met betrekking tot de toepassing van de CEN-metadata standaard in het ncgi. Een referentietabel die de karakteristie ken weergeeft van de verschillende toe gepaste metadata standaards. Het bleek dat alle hoofdstukken midden September klaar konden zijn en dat de editing dan medio oktober kon worden afgerond. Door ontstentenis van de voorzitter is deze planning in het water gevallen. Door hem is in 2002 een verzoek om as- sistentie bij de afronding van het boek verzocht aan de Nederlandse vertegen- woordiger, die daarin heeft toegezegd. Deze werkzaamheden omvatten de editing van de regionale hoofdstukken, alsmede het schrijven van de introductie. Daarmee zal dus een belangrijk deel van het boek uit Nederland komen. De planning is zo ingericht dat deze on derdelen voor mei 2002 zijn afgerond. Door verandering van baan is Richard Hogen niet meer in Staat om het Noord- Amerikaanse deel te verzorgen. Dit wordt nu overgenomen door Hai Moellering. Voorts is ter vergadering een discussie ontstaan over de volgende stap van de commissie. Mogelijk onderwerp zal zijn Spatial Data Infrastructuur, waarvoor Aalders en Moellering een presentatie hebben gehouden tijdens de vergade ring, alsook tijdens icc Beijing. Afge- sproken is daarover in de volgende ver gadering in Brno, juli 2002, een beslis- sing te nemen. Door uitbreiding van zijn bijdrage is de Nederlandse vertegenwoordiger opgeno- men in de Executive Board van de Commissie. H.J.G.L. Aalders NVK-nieuws Mutaties leden- en abonnementenbestand van 15-04-2002 tot 4-07-2002 Nieuw 11179 Könemann, H. 11180 Bosch, Mw. L.M. van den Opgezegd 11103 Stegeman, Mw. J. 50146 Nilsson Lamm (per 01/01/2003) Overleden 80003 Ormeling Sr, Prof.dr. F.J. verklaring NVK-nummer stand per 4-7-2002 10000 e.v. individuele leden binnenland 488 20000 e.v. individuele leden buitenland 16 30000 e.v. abonnementen binnenland 96 40000 e.v. abonnementen buitenland 24 50000 e.v. institutionele leden binnenland 92 60000 e.v. institutionele leden buitenland 2 70000 e.v. studentleden 13 80000 e.v. gratis lidmaatschappen en abonnementen 40 bericht Gemeente Den Bosch van Start met GeoNet Op 29 mei 2002 heeft de gemeente 's-Hertogenbosch GeoNet in gebruik ge- nomen, het gei'ntegreerde, gebruiks- vriendelijke informatiesysteem dat alle ruimtelijke informatie bündelt. Deze 60

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 62