KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 eerste stap in de ontwikkeling van Geo- Net werd gevierd in een feestelijke bij- eenkomst, waarbij wethouder Van Grunsven de aftrap gaf onder het toe- ziend 00g van alle medewerkers die bij de ontwikkeling en inrichting van Geo- Net een rol hebben gespeeld. In Den Bosch werken zo'n 400 ambtena- ren structureel met geo-data en statisti sche wijkgegevens. En die informatie zat tot voor kort nog verspreid over een den tal aparte, vaak complexe, Systemen en programma's (kadaster, basiskaart gbkh, kabels en leidingen, een DOS-applicatie met statistische wijkinformatie enz.) die onderling niet uitwisselbaar zijn. GeoNet bündelt deze data, integreert de gegevens en biedt ze makkelijk toegankelijk aan in een internetachtige omgeving. In GeoNet zijn de volgende gegevens opgenomen: bodemonderzoekslocaties openbare ruimte eigendomssituatie luchtfoto's en panoramafoto's bestemmingsplannen kabels en leidingen topografische kaarten statistische buurt- en wijkinformatie. De data kunnen op verschillende manie- ren opgevraagd worden: op thema of op onderwerp. Met de zoekfunctie kan 00k via keuzelijsten en invulvakken over ad- ministratieve gegevens het gewenste ob- ject op een kaart getoond worden. Het kaartmateriaal is in een aantal lagen op- gebouwd. In eerste instantie gaan ruim 250 profes- sionele gebruikers aan de slag met Geo Net. Dat zijn vooral medewerkers die werkzaam zijn bij Belastingen, Vergun- ningen, Ruimtelijke Ordening en Stads- ontwikkeling, Openbare Ruimte en Ver- keer, Beheer Openbare Ruimte en het In genieursbureau. In September gaat een tweede groep met GeoNet werken en be- gin 2003 is GeoNet naar verwachting ge- meentebreed beschikbaar. De ontwikkeling van GeoNet gebeurt ge- faseerd. De huidige applicatie biedt vooral de mogelijkheid om data te raadplegen. In de körnende periode worden meer data toegevoegd en de analysemogelijkheden uitgewerkt. In 2004 moet GeoNet 00k de Bossche burgers de mogelijkheid bieden om informatie op te vragen. GeoNet is een Website die op standaard werkstations draait via Internet Explorer. De GeoNet Website is de raadpleegappli- catie waar alle gebruikers eenvoudige be- vraging op uitvoeren. Voor de bouw en het gebruik van GeoNet wordt gebruik gemaakt van Atcims en Oracle. netwerk Geodan en Topografische Dienst tekenen contract Geodan en de Topografische Dienst hebben een overeenkomst gesloten die Geodan in Staat steh om alle vectordata van de Topografische Dienst aan te bie den. Geodan denkt hiermee haar positie als belangrijke aanbieder van geodata op de Nederlandse markt verder uit te kun nen bouwen. De Topografische Dienst verwacht dankzij deze overeenkomst het gebruik van haar vectorproducten buiten de publieke sector een belangrijke im- puls te kunnen geven. De Topografische Dienst is als produ- cent van geografische data in Nederland een partij die een grote rol speelt in de ruimtelijke informatievoorziening in Nederland. Een reeks toonaangevende producten, zoals TOPiovector, TOPiowe- gen, TOP50vector en TOP250vector van de Topografische Dienst kunnen vanaf heden geleverd worden door Geodan. Het gat in het data-aanbod van Geodan tussen grootschalige data (zoals de gbkn) en kleinschalige data (postcode- en gemeentekaarten) wordt hiermee op- gevuld. Hierdoor is Geodan in Staat om voor geheel Nederland het complete as- sortiment aan beschikbare geodata aan te kunnen bieden op ieder gewenst de- tailniveau. Naast het leveren van de standaard TOPiovector producten zal Geodan zieh met name gaan richten op het beschik baar stellen van de topvector producten in verschillende Gis-formaten en het aanbieden van ruimtelijke en functionele selecties. Verder heeft Geodan het voor- nemen om diensten te gaan ontwikkelen met de data voor zowel gis, webmap- ping als de LBS-markt. verslag Verslag studiedag VOC en kartografie Zoals iedereen inmiddels wel bekend is, Staat het jaar 2002 in het teken van het feit dat 400 jaar geleden de Verenigde Oost-Indische Compagnie (voc) werd opgericht. De kranten staan er vol van, de ene na de andere documentaire ver- schijnt op televisie, op tal van locaties zijn tentoonstellingen te bewonderen en vele publicaties over de voc staan in de schappen van de boekhandels. Ook de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie (wgk) van de Neder landse Vereniging voor Kartografie kon natuurlijk niet om het voc-jubileum heen. In het Scheepvaartmuseum Am sterdam hield de wgk daarom op 31 mei 2002 een studiemiddag met het thema VOC en kartografie. Het wat broeierige Filmtheater bood plaats aan zo'n tachtig studiedagdeelnemers, die met interesse kennis namen van drie gevarieerde lezin- gen door evenzoveel bevlogen sprekers. Joost Schokkenbroek, sinds 1991 conser- vator kunstnijverheid bij het Scheep- vaartmusem, bood een algemeen verhaal over de voc en tevens een soort inleiding op de tentoonstelling De kleurrijke wereld van de VOC. Deze tentoonstelling werd gehouden op twee locaties: in het Scheepvaartmuseum zelf lag de geogra fische nadruk op India en China, terwijl het Maritiem Museum Rotterdam voor al inging op Japan, Ceylon en de Indo nesische Archipel. Schokkenbroek toon- de in zijn lezing vooral de invloed aan van de voc-handel op het dagelijks leven in de Republiek. Daarbij valt te denken aan bepaalde specerijen, die als medieijn werden gebruikt. Of aan dure kleding, zoals kimono's, die bij de Europese elite enorm in de smaak viel. Natuurlijk was ook het wereldbeeld aan verandering on- derhevig als gevolg van de vele weten- schappelijke reizen. De voc was daarvan echter niet de initiatiefnemer; het betrof hier met name individuele initiatieven. Overigens werden beide culturen door elkaar bei'nvloed; in Japan en China kon men dus ook typisch Nederlandse de menten aantreffen. Aan het einde van zijn betoog beschreef Schokkenbroek nog de inter-Aziatische vaart. Via een in- gewikkeld stelsel van ruilhandel kon de voc de zo vurig begeerde specerijen bin- nenhalen. Een lucratieve bezigheid, want winsten van 1000 tot 1200 procent wa ren geen uitzondering! Na de algemene 'inleiding' van Schok kenbroek, behandelde Willem Mörzer Bruyns in detail de ontwikkeling van de navigatie bij de voc. De senior conserva- tor van de zeevaartkundige collectie bij het Scheepvaartmuseum liet dia's zien van bijvoorbeeld de inventarislijst van stuurmansgereedschappen en zeekaarten, die aan boord meegingen. Die regelma- tig aangepaste lijst moest voorkomen dat bepaalde instrumenten en kaarten in verkeerde handen zouden vallen. Er werd evenwel veelvuldig gefraudeerd. De basis voor de navigatie bij de voc werd gelegd door Plancius, de eerste kaartma- ker van de voc. Als bronnen voor de eerste zeereizen golden Portugese kaar ten en natuurlijk het Itinerario van Van Linschoten. Mörzer Bruyns gaf tenslotte nog een geillustreerd overzicht van de vele navigatie-instrumenten, waaronder 61

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 63