KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 De Caert- Thresoorprijs was dit keer voor Paula van Gestel r), die de prijs overhandigd kreeg door prof.dr. Günter Schilder (foto: Marco van Egmond). lood, zeilsteen, peilkompas, azimutkom- pas, sextant, octant, graadstok, zeeastro- labium en declinatietafels. Hans Kok, oud-gezagvoerder op een Boeing 747 en fanatiek verzamelaar van oude kaarten, ging als derde spreker in op de voc-kartografie en enkele karto- grafische vraagstukken die met het navi- geren samenhingen. Volgens Kok heeft de voc in totaal ongeveer 20.000 manu- scriptkaarten geproduceerd, die alle een ding gemeen hadden, namelijk de iden- tieke schaalaanduiding Vijftien Duitse Mijlen in een Graad (zij het op diverse manieren gespeld). Als gevolg van inten- sief gebruik, ongelukken en veroudering ('Oude kaart? Weg ermee!') zijn vandaag de dag slechts 400 van deze kaarten be- waard gebleven. In zijn lezing zette Kok de structuur van de voc helder uiteen. Het organigram van de voc bestond vol gens hem uit een commerciele, een ad- ministratieve en een nautische dienst. Met deze laatste dienst was onder meer het navigeren en het kaartmaken ge- moeid. Kok onderscheidde vijf typen voc-kaarten: overzeilers, grootbestek- kaarten, kleinbestek-kaarten, rede-, ri- vier- of havenkaarten en, tenslotte, 'acci- dent/incident'kaarten. Vöör het voc- tijdperk was de kaartvervaardiging nog pluriform en ontstonden er karterings- problemen als gevolg van bijvoorbeeld schaalverschillen en uiteenlopende leng- tebepalingen. Met de komst van de voc werd echter een proces van institutiona- lisering in gang gezet, dat resulteerde in een kaartendepot, een 'feedback'- systeem en 'baas-kaartmakers' als Blaeu en Van Keulen. Op het programma van de studiedag stond voorts de uitreiking van de Caert- Thresoorprijs 2001. Dit keer ging de prijs, bestaande uit een geldbedrag van 450,-, naar Paula van Gestel voor haar bijdrage Nederlandse historische kartofilatelie (Caert- Thresoor 20, 2 (2001), pp. 29-40). De prijs werd haar overhandigd door dagvoorzit- ter prof. dr. Günter Schilder. Vervolgens was er gelegenheid om de tentoonstelling De kleurrijke wereld van de VOC te bezoeken. Veel studiedagbe- zoekers togen daarna naar Cafe-Restau rant Smits Koffiehuis, waar de wgk een zaal had gereserveerd om er een borrel te nuttigen. Het mooie weer lonkte echter dusdanig, dat een ieder plaatsnam op het buitenterras en de zaal nagenoeg leeg bleef. Met een prachtig uitzicht op de be- drijvige Prins Hendrikkade en de druk- bevaren grachten kon wederom worden getoast op een geslaagde studiedag. M. van Egmond agenda 14 t/m 16 oktober 2002 - Gis-studiereis naar Belgie. De doelstelling van de stu diereis is aandacht geven aan Europese ontwikkelingen op het gebied van Geo- grafische Informatie Systemen en het uitwisselen van kennis over deze ontwik kelingen. Tijdens de studiereis wordt 00k deelgenomen aan de Europese esri User Conference in Brügge. 14 oktober t/m 1 december 2002 Tentoonstelling Kaarten van Amsterdam 1866-2000. Plaats: Gemeentearchief Am sterdam. (Zie bericht eiders in dit num- mer.) 20 november 2002 Wereld Gis-dag. Meer informatie is te vinden op www. gisdag. nl. Nadere informatie over de genoemde ac- tiviteiten is, voor zover niet anders ver meld, verkrijgbaar bij de secretaris van de nvk, respectievelijk van de werkgroe- pen (voor adressen zie pagina 2). Een actueel overzicht van kartografische activiteiten is steeds te vinden op www. kartografie.nl in de rubriek nieuws en evenementen. Een overzicht van historisch-kartografi- sche congressen, studiedagen e.d. Staat op http://users.supernet. comlpagesljdocktorl index.htm; met tentoonstellingen op http://users.supernet.com/pages/jdocktor/ exhibit.htm 62

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 64