64 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 wers. Ook de tot in de i8e eeuw gebrui- kelijke slavenhandel wordt gekarteerd. Van recenter orde zijn de Indonesiers die zwartwerken in Maleisie. Het derde hoofdstuk (States and polities until 1800) begint circa 450 ad, en is dan nog op Chinese bronnen gebaseerd. Cribb probeert voor deze periode niet zozeer gebieden in te kleuren als beho- rend tot een bepaald rijk op een bepaald moment, maar hij volstaat meer met het aangeven van namen van op een bepaald moment bestaande staten, waarbij hij te- rughoudend is met het aangeven van hun uitbreiding, die meestal toch nogal veranderlijk was en op zijn best niet erg diepgaand. Waar wel kleuren gebruikt worden is dat niet consistent (zelfde kleur steeds voor de zelfde staatkundige eenheid gebruiken), en gaat gepaard met te weinig contrast. Op een en dezelfde kaart wordt het voc-gebied soms met verschillende kleuren weergegeven. De behandeling in dit hoofdstuk is per eiland: Sumatra Java Kleine Soenda- eilanden Borneo Celebes Groote Oost. Niet alles wordt in de tekst in zijn juiste verband behandeld: de aanvallen van de voc op de Portugese steunpun- ten moeten tot 1640 gezien worden in het verband van onze 80-jarige oorlog tegen Spanje (waar Portugal van 1580- 1640 deel van uitmaakte). Het vierde hoofdstuk (The Netherlands Indies, 1800-1(142) behandelt vooral hoe de Nederlanders de over de archipel ver- spreide bezittingen samensmeedden tot een geheel en op die manier de basis leg- den voor het huidige Indonesie. De be treffende kaarten van de Nederlandse territoriale expansie zijn echter niet erg beeidend (met tintverschillen) gepresen- teerd. De ingewikkelde constructies bij het binnenlands bestuur waarbij de in- heemse adellijke families verschillende mate van zeggenschap behielden, zijn wel duidelijk uitgelegd, en op kaarten worden de wisselende administratieve indelingen duidelijk onderscheiden. In dit deel worden ook de militaire garni- zoenen, de verdeling van buiten de ar chipel afkomstige etnische groepen, de groei van de infrastructuur (spoorwegen- net, telegraaf, net van de kpm), het ge- vangeniswezen en het onderwijs, evenals het ontluikende streven naar onafhanke- lijkheid gevisualiseerd. Over wetenschap- pelijk onderzoek (expedities Nieuw- Guinea, Siboga, Snellous) wordt niets vermeld. Het vijfde hoofdstuk (War, Revolution and Political transfromation ig42-present) behandelt wat er aan de souvereiniteits- overdracht voorafging en de interne be- dreigingen van de stabiliteit van het land daarna. De konfrontasi-politiek, de coup in 1965 en het daaropvolgende afslachten van de communisten, de Sterke afname van het analfabetisme, de verwerving van Oost-Timor en de daaropvolgende opstanden daar worden behandeld, en het eindigt bij de verkiezingen van 1999 die Wahid en Megawati aan de macht brachten. Die verkiezingen zelf zijn vol- komen onbegrijpelijk in beeld gebracht. Globaal is de atlas bijna even naar bin nen gekeerd als bijna alle moderne Indonesische schoolatlassen: er wordt bijna in het geheel niet geprobeerd de geschiedenis in een groter verband aan te geven. Kaarten van een groter gebied zijn op de vingers van twee handen te teilen: migratie van Austronesische vol- ken en van Indonesiers naar buiten de archipel, tsunamis van de Krakatau, de opsplitsing van Gondwanaland, vier kaarten van het Aseangebied, twee van Zuid- en Oost-Azie met BNP-gegevens, een van won, een van het handelsgebied van de voc en een vergelijking van de import en export van Nederlands-Indie in 1928 en 1934 (figuur 1). De atlas wordt gekenmerkt door een zeer goed afgewogen en goed leesbare tekstuele behandeling, en een nogal te- kortschietende kartografische weergave. Het uitgangspunt (kaarten als illustra- ties) werkt alleen wanneer men ook naar de kaarten verwijst in de illustraties, en ze in het verhaal betrekt. Is dat zoals hier niet het geval, dan moeten de kaarten in Staat zijn zelf hun verhaal te verteilen, en dat is hier op een enkele uitzondering na (zie figuur 1) niet gelukt. Dat is jammer, want Cribb heeft veel interessant materi- aal bijeengebracht: het is de meest uitge- breide geschiedenis-atlas van Indonesie, en is daarom toch een verplichte aan- schaf voor vele Nederlandse bibliothe- ken. F.], Ormeling Kartographisches Taschenbuch 2001 Im Auftrag der Deutschen Gesellschaft für Kartographie herausgegeben und bearbeitet von Jürgen Dodt und Werner Herzog Bonn: Kirschbaum Verlag, 2001 320 pp., 12 x 17 cm issn 0936-5745, isbn 3 7812 15091 Prijs: dm 29,- Vorig jaar verscheen alweer de zesde edi- tie van het Duitse kartografisch zakboek. Het werd voor het eerst gepubliceerd in 1988 en de eerste vijf edities versehenen keurig om de twee jaar. De laatste editie dateerde echter alweer van 1996 en het was dus hoog tijd gelet op de vergan- kelijkheid van de informatie in het zak boek dat er weer een nieuwe editie kwam. De opzet van het Kartografisches Taschen buch is al die edities het zelfde gebleven. Het bevat de adressen en andere gege- vens van overheidsinstellingen, van in- stellingen voor opleiding en onderzoek, van particuliere kartografische, repro- technische en andere toeleveringsbedrij- ven, plus die van de individuele leden van de kartografische verenigingen in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Er is uitgebreide informatie opgenomen (nu bijvoorbeeld ook met e-mail- en internetadressen) van diegenen die een antwoordformulier geretourneerd heb- ben. Van alle andere leden van de Dcfic, ökk en (voor het eerst) sgk is meer sum miere informatie opgenomen, voor zover deze leden daar geen bezwaar tegen had- den gemaakt. Het zakboek bevat ook een overzicht van de organisatie van de verenigingen (alsmede die van de Inter nationale Kartografische Vereniging ica), met hun onderverenigingen, werk- groepen e.d. en de besturen daarvan. Ook bevat het zakboek nog altijd een aantal artikelen. De onderwerpen zijn dit keer: de officiele topografische kartografie in Belgie (met kleurenillustraties), samenwerking op het gebied van de officiele kartografie in Europa, vergelijking pc-software op het gebied van kartografie en gis, kaartverzamelingen in Noord- en West-Duitsland. Het Kartografisches Taschenbuch was des- tijds het voorbeeld voor het NVK-Adres- boek dat bij ons inmiddels niet meer in gedrukte vorm verschijnt, maar funetio- neel is vervangen door een meer modern medium: het internet. Onlangs zat er bij het kt nog wel het boekje Ledenlijst NVK 2002 met de Postadressen van de persoonlijke leden, maar via onze Web site Kartografie in Nederland heeft u in principe toegang tot veel meer informa tie. Jammer genoeg hebben nog niet alle NVK-leden het ontdekt, maar surft u maar eens naar http://www. kartografie. nl/nvk/leden/ als u op zoek bent naar een van de andere leden van de nvk, of als u uw eigen gegevens wilt invoeren of wijzi- gen om bereikbaar te zijn voor andere le den.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 66