65 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Met deze vorm van informatieverstrek- king lopen wij nu voor op de Duitsers. Op de site van de Deutschen Gesell schaft für Kartographie http:llwww kartographie-dgfk.de/) staan al wel de adressen en links naar de institutionele leden, maar er is geen informatie Over individuele leden. Alleen de leden van de Sektion Karlsruhe verschaffen op vrij- willige basis informatie. De Dcfic is nu echter wel aan het overwegen of het zak- boek ook op cd-rom kan worden uitge- geven. Daarmee kan de zesde editie van het Kartografisches Taschenbuch wel eens de laatste zijn geweest. C.P.J.M. van Elzakker Een nuttig en profijtelijk boekje voor alle geografen Gemma Frisius; met een inleiding en nabeschouwing door H.C. Pouls Delft: Nederlandse Commissie voor Geodesie, in samenwerking met Stichting De Hollandse Cirkel, december 1999 (publ.nr. 37) 44 pp. isbn 90-6132-268-5 Triangulatie of driehoeksmeting is gedu- rende lange tijd een van de belangrijkste methoden geweest om het land op te meten en geodetisch nauwkeurig in kaart te brengen. Hoewel vele landme- ters en kartografen wel eens vernomen zullen hebben dat de beginselen van driehoeksmeting voor het eerst beschre- ven waren door Gemma Frisius in 1537, zullen weinigen Frisius' tekst gelezen hebben of de achtergrond ervan weten. Het is daarom een grote Verdienste van H.C. Pouls - een auteur die al zijn Spo ren verdiend heeft op het gebied van de geschieden is van de landmeetkunde - dat hij Frisius' tekst door middel van dit boekje in de serie van de Nederlandse Commissie voor Geodesie nader onder de aandacht brengt. In een paar inlei dende hoofdstukken bespreekt hij de achtergrond van de uitgave van 1537, een aanhangsel bij een Nederlandse vertaling van het kosmografisch werk van Petrus Apianus, en geeft hij informatie over Apianus en Frisius. Daarop volgt een transcriptie van de tekst. De originele tekst is gedrukt in een gotisch lettertype, dat voor de mees- te moderne onderzoekers moeilijk te le- zen is. De bijbehorende figuren zijn alle gereproduceerd. Zestiende-eeuws Nederlands is, zelfs als het in een moderne letter gedrukt is, moeilijk te lezen. Zie bijvoorbeeld de eerste zin van de tekst: 'Voerwaer ick en can dat niet gheloochenen, dit en is in ditte de sekerste Maniere, die byden lenghden ende breeden oft byden Meri- diaen ende hoochte des Pools der plaet- sen toegaet.' Je vraagt je daarbij af of alleen het om- zetten van de tekst in een moderne letter de tekst zo veel toegankelijker maakt en of er niet beter een omzetting in mo dern Nederlands gemaakt had kunnen worden. Dit laatste is vrijwel onbegon- nen werk, wat de auteur zieh zeker gere- aliseerd heeft. Hij heeft daarom gekozen voor een compromis: na de tekst volgt een 'Nabeschouwing over de tekst'. In deze nabeschouwing wordt beschreven en toegelicht wat er in elk hoofdstuk Staat. Het voordeel daarvan boven een moderne 'vertaling' is dat het commen- taar direct ingevoegd kan worden terwijl dat bij een 'vertaling' door middel van annotaties moet gebeuren. AI met al heeft Pouls met deze uitgave een nuttig en profijtelijk boekje ver- zorgd voor alle gei'ntereseerden in de ge- schiedenis van de landmeetkunde. P. C.J. van der Krogt Lexicon der Kartographie und Geomatik: in zwei Bänden Jürgen Bollman Wolf Günther Koch (red.) Heidelberg, Berlin: Spektrum Akademischer Verlag, 2001 2 bd. (453 pp., xvi pp. in kleur, 455 pp., xii pp. in kleur) 25 x 18 cm isbn 3-8274-1136-x (set), geb.: 298,- Het Lexikon bestaat uit twee delen en/of cd-rom (isbn 3-8274-1137-8). De boeken en cd-rom kosten gezamenlijk 447,- De ondertitel A bis Karti van het eerste deel doet in eerste instantie de lach op- wekken, maar deze uitgave is net zo serieus als zijn voorgangers, Brockhaus ABC Kartenkunde onder redactie van Rudi Ogrissek uit 1983 en het Lexikon der Kartographiedat in 1979 als Band B verscheen in de encyclopedie Die Karto graphie und ihre Randgebiete (6 dl. in 10 bd., Deuticke, 1975-1986). In de laatsge- noemde uitgave is in de banden C/i en C/2 een lexicon gewijd aan de geschie- denis van de kartografie tot aan wo 11. Het abc is maar in drie bibliotheken in 2002-XXV111-3 Nederland aanwezig en logischerwijze niet uitleenbaar en kon dus door de re- censent niet gebruikt worden ter verge- lijking, hoewel de nieuwe uitgave in eer ste instantie een vervolg is op het abc. Is de uitgave van het Lexikon uit 1979 het werk van een auteur, Werner Witt, aan de huidige uitgave hebben ongeveer 80 auteurs hun medewerking verleend. Hoe belangrijk visualisering c.q. karto grafie is blijkt uit het feit dat dezelfde uitgever tegelijkertijd het Lexikon der Geowissenschaften, in sechs Bänden en het Lexikon der Geographie, in vier Bänden uitgeeft, waarbij in beide kartografie als apart wetenschapsgebied is opgenomen (zie: http://www.spektrum-verlag.de/lexi- kafach.php:'fach =5). In tegenstelling tot zijn voorgangers be staat het Lexikon nu uit twee delen. Dit heeft niet alleen te maken met het feit dat een wetenschapsgebied zieh verder ontwikkelt en dat er daardoor waar- schijnlijk meer details toegelicht dienen te worden, maar vooral met de toevoe- ging van het woord 'Geomatik'. Hoewel de redacteuren aangeven dat dit nog geen ingeburgerde term is hebben ze deze toch gebruikt om aan te geven wel ke diseiplines er behandeld worden: kar tografie, planologie en geografie, geo- informatica, geostatistiek, geodesie, land- meten, fotogrammetrie, remote-sensing, digitale beeldverwerking, geodetische as- tronomie, mijnmeetkunde (Markschei dewesen) en alle met de voorgaande in verbinding staande vakgebieden. Behalve kartografie, planologie en geografie wor den alle andere gebieden door de redac teuren tot de geomatiek (of geomatica, daar er nog geen Nederlands equivalent voor deze term bestaat) gerekend. Het

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 67