_v. v J. Smits KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 Georeferen- Bezugssystem zierung Projektion Ceoraum j—Koordinaten- j system Fest- punktfeW Geodäten Geoid Kartennetz entwurf Datenbank - - Metadaten - Geoinforma- tionssystem Datenanalyse ScanperDatenerfassung Druckverfahren r, Digitales Fachinforma- Computer- Datenmodell Höhenmodell tionssystem graphik Zeichenmojfell graphische N l Gestaltung Zeichen interaktive Karte Medien Virtuelle Realität Kartographisches Informationssystem Information Namen Schrift Wahrnehmung Experiment mentale Karte Kognition Kommunikation wissenschaftliche Visualisierung künstliche Intelligenz Simulation X Wissen Umweltwissen räumliches Lernen Didaktik Karten interpretation Monitoring Kartierung u I Positions- Handlung bestimmung kartographische Handlungsfelder Umweltverträglichkeitsprüfung Navigation Diagram kartografie. lemma's genoemd worden, maar geen aparte verwijzingen kennen. Wat hieruit wel voorrvloeit is dar er in het Lexikon een grote nadruk is gelegd op de inkap- seling van de kartografie in de 'geo- matiek'. Vergelijking van sommige de- finities laat 00k zien dat sommige bruik- baar of van toepassing zijn op een ruimer vakgebied dan alleen maar de kartografie. Het Lexikon kan als woordenboek ge- bruikt worden, maar is voornamelijk be- doeld als encyclopedie. Men kan het echter 00k als leerboek gebruiken dankzij de soms vrij ruime beschrijving van een lemma (op een gemiddelde tekstpagina staan ca. 650 woorden), maar voorname lijk door de toevoeging van een 28-tal essays. Weliswaar zijn ze alfabe- tisch gerangschikt (hoewel het aanbeve- lenswaardig was, hier een aparte index op te maken), maar door hun typografie zijn ze gemakkelijk in de banden te herken nen. De essays handelen in Duise alfabe- tische volgorde over algemene kartogra fie, atlaskartografie, Duitse kartografie, digitaal hoogte-model, empirische karto grafie, autonavigatiesystemen, kleurge- bruik, remote-sensing, geheugen, geo- desie, geoinformatiesysteem, geomatiek, geowetenschappen, kaart, kaartinterpre- tatie, kartografie, geschiedenis van de kartografie, kartografische weergaveme- thoden, kartografische generalisatie, kar tografische communicatie, kartosemio- tiek, Oostenrijkse kartografie, individu- ele creatie, fotogrammetrie, planning (Raumbezogenes Handeln) en thema tische kartografie, regionale kartografie, Zwitserse kartografie, wetenschappelijke visualisering. Verder valt het op dat er 00k een redelijk aantal lemma's gewijd zijn aan zintuigfysiologie en psychologie. Bij het lemma projecties (Karten netzentwürfe) Staat als literatuur vermeld Coordinate Systems and map projections van D.H. Maling uit 1992. Men zou hier 00k een vermelding verwachten van Map projection transformation, principles and applications van Q. Yang et al. uit 2000, dat voortborduurt op de werken van John P. Schnyder. Verder is het jammer dat er bij projecties geen over- zicht Staat van de onder de ongeveer 50 onder de afzonderlijke lemma's beschre- ven projectiemethoden. Dit is bijvoor- beeld wel gebeurt bij een overzicht van de geschiedenis van de kartografie, waar in een Schema van vier parallelle tabellen (Geodätische, topografische Grundlagen Regionalkarten, thematische Karten Globale Darstellungen - kartographi sche Techniken, Institutionen, theoreti sche werken) over vier pagina's de ge schiedenis vanaf 3800 v.Chr. tot en met 2000 is weergegeven. Zo 00k is er een tabel waarin 75 afgesloten of lopende kartografische periodieken uit 25 landen plus de ica en de VN genoemd worden. Bevreemdend is te zien dat bijvoorbeeld de ruimte gewijd aan iso-kartering in vergelijking met het oude Lexikon is af- genomen van 9,5 naar 3,5 pagina. Stond er in het oude Lexikon nog een tabel met 95 termen en 24 pseudo-termen, in het nieuwe Lexikon is deze tabel terugge- bracht tot 33 termen, waarbij vooral de gebieden meteorologie en geofysica heb- ben moeten inleveren. Gezien de enor me hoeveelheid statistische geodata die de afgelopen decennia geproduceerd zijn en de beter ontwikkelde computerpro- gramma's is mijn verwachting eerder dat hierdoor vaker gebruikt wordt gemaakt van deze technologie, mede omdat hier- mee planmatiger ontwikkelingen en toe- komst-scenario's te visualiseren zijn. Vooral voor de leek kan een verklaring van een bijzondere iso-visualisatie vaak zoekwerk naar de betekenis ervan bespa ren. Concluderend lijkt mij dit Lexikon een must voor hen die willen bijblijven op zowel het gebied van de kartografie in de ruimste zin van het woord als voor hen die de ontwikkelingen op het gebied van de geomatiek en de hieruit volgende ontwikkelingen voor de kartografie wil len bijbenen. Tenslotte is het aan te ra- den voor hen die de plaats van de nvk in de nieuwe toekomstige constellatie van het Gin willen helpen bepalen. Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten A.P. de Klerk (eindred.) Utrecht: Stichting Matrijs, 2002 128 pp., 28 x 22 cm ISBN 90 5345 207 9. Prijs: 17,95 (tot 1 november 14,95*) In 1998 verscheen het boek Werken met Zeeuwse bronnen. Het ging hierbij met name om het leren lezen en begrijpen van geschreven bronnen. Kaarten kwa- men in dit werk nauwelijks aan bod. Dit is nu volledig goedgemaakt met het boek Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude to pografische kaarten. Hierin worden 34 Zeeuwse kaarten, of kaartfragmenten, beschreven en uitgebreid besproken. Uitgangspunt hierbij is, dat men een 67

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 69