Werken met Zeeuwse kaarten F*q KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 Handleidmg bij het gebruik van oude topografische kaarten oude kaart alleen zinvol kan gebruiken wanneer men weet waarvoor de kaart ooit gemaakt is. De kaarten zijn gerangschikt naar de in- deling die Marijke Donkersloot-de Vrij in 1995 publiceerde. Deze indeling houdt in: kaarten van het gehele land, kaarten van provincies, gemeenten en gewesten, kaarten van heerlijkheden en buitenplaatsen, kaarten van waterschap- pen en polders, stadskaarten, kaarten met betrekking tot juridische kwesties, kadastrale kaarten en hun voorlopers, civiel- en cultuurtechnische kaarten, militaire kaarten, rivierkaarten en zee- kaarten. Voorafgaand aan de kaartbe- sprekingen gaat een uitgebreide toelich- ting op deze indeling. Wie het werk van Donkersloot-de Vrij (Topografische kaar ten van Nederland uit de i6e tot en met de ige eeuw) kent, zal niets nieuws vinden in deze toelichting, die overigens met medewerking van haar geschreven is. Zij tekende tevens voor een algemeen hoofdstuk over kaarten en kaartmakers. Onder de besproken kaarten bevinden zieh enkele, niet-typisch Zeeuwse, kaar ten. Hieronder stadsplattegronden van Blaeu (Zierikzee) en van Van Deventer (Aardenburg), een blad uit de tmk, een Bonneblad en een kadastrale minuut- plan (Noord-Gouwe). Daarnaast wor den enkele typisch Zeeuwse kaarten be sproken, zoals een aantal kaarten van de Hattinga's en de Zeeuwse ommelopers. Geografisch gezien bestrijken de 34 kaar ten de gehele provincie Zeeland. De bladwijzer toont dit duidelijk aan. Alle kaarten bevinden zieh in de gangbare ar- chieven, waardoor ze gemakkelijk te raadplegen zijn. De kaarten worden besproken door een keur aan auteurs die hun bibliografische sporen verdiend hebben. De redactie heeft goed werk verricht, want aan de kaartbesprekingen is nauwelijks te mer ken dat er met veel verschillende auteurs is gewerkt. De meeste besprekingen zijn opgebouwd volgends de bekende driede- ling in nauwkeurigheid: chronometrische nauwkeurigheid, meetkundige nauw keurigheid en topografische nauwkeurig heid. Dit levert over het algemeen boei- ende verhalen op. De beste besprekingen zijn die, waarin de auteur laat zien welke rol oude kaarten speien in combinatie met andere archiefstukken (bijvoorbeeld de bespreking van de kaart van de heer- lijkheid Ellemeet) of bij archeologisch onderzoek (kaart van de Valkenissepol- der op Zuid-Beveland). Het boek is met name bestemd voor his torisch onderzoekers, zowel professional als amateurs, die wel eens met kaarten werken. Het karakter als handleiding wordt benadrukt door veel praktische informatie, zoals een beschrijving (en adressenlijst) van instellingen met Zeeuwse kaarten en een uitgebreide bi- bliografie. Met het boek Werken met Zeeuwse kaar ten is er niet het zoveelste 'koffietafel- boek' versehenen, maar een prettig lees- baar, betaalbaar en zeer praktisch inge- steld boek. Het is prima uitgevoerd en rijk geillustreerd (69 afbeeldingen, waar- van 30 in kleur). Als ze in deze uitvoe- ring verschijnen, is het te hopen dat we 00k de delen 2 t/m 12 kunnen verwach- ten. E. Heere N.B. Voor lezers van het Kartografisch Tijdschrift is Werken met Zeeuwse kaarten tot I november 2002 voor de inteken- prijs van 14,95 te bestellen via de boekhandel of rechtstreeks bij Uitgeverij Matrijs (Antwoordnummer 4121, 3500 VB Utrecht). 68

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 70