Kartografie en hetWWW, geYllustreerd aan de hand van de atlas 'M KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL M.J. Kraak World Wide Web, web atlas, nationale atlas World Wide Web, web atlas, national atlas le Reseau, atlas national TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Het belang van het World Wide Web voor de kaart In het verleden was het maken van kaar- ten het domein van de kartograaf alleen. De vakkennis van de kartograaf stond, en Staat, garant voor producten van hoge kwaliteit. Sinds de opkomst van geogra- fische informatie Systemen (gis) is er een uitbreiding te zien van het aantal men- sen dat betrokken is bij de productie van kaarten. Volgens sommigen zijn de re- sultaten niet altijd goed, maar men moet niet vergeten dat deze ontwikkeling te- vens een enorme toename van kaarten en belangstelling voor kaarten teweeg heeft gebracht. Met de revolutie rond het World Wide Web (verder www of web genoemd) herhaalt de geschiedenis zieh. Iedereen met toegang tot het web kan nu kaarten maken. De kaart wordt nog meer dan voorheen gemeengoed en er worden er tientallen miljoenen per dag gemaakt. De veelheid aan funeties die de gebruiker ten diensten staan bij het maken van een eigen webkaart bete- kent overigens wel dat de aanbieder van de gegevens en karteringsmogelijkheden niet altijd meer weet hoe de kaart er aan de gebruikerszijde uit komt te zien. Dit is voor de kartograaf misschien een be ängstigende gedachte, en daarom verdie nen de kaartontwerpfuneties die men aanbiedt speciale aandacht. Voor velen is het web tegenwoordig een van de belangrijkste bronnen van infor matie. Hierbij moet men zieh overigens realiseren dat er niet altijd een kwaliteits- label hangt aan wat men op het web vindt. Ten opzichte van de traditionele media is extra waakzaamheid geboden, maar aan de andere kant biedt het web Prof. dr. Kraak, ITC, Instituut voor Geo-informatie wetenschappen en aardobservatie, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] kraak@itc.nl nieuwe interactieve mogelijkheden voor de verspreiding van ruimtelijke gegevens en kaarten. Dit heeft ook gevolgen voor de manier waarop men de ruimtelijke gegevens aanbiedt en zelfs gebruikt. Voorbeelden zijn meer keuzemogelijkheden voor gebruikers die allerlei (geo-) informatie met elkaar combineren, maar bij de aanmaak van die gegevens is daaraan nooit gedacht. Bovendien biedt het web haast vanzelfsprekend de mogelijk- heid om multimedia dementen met de kaart te combineren. Wat zijn de belangrijkste argumenten om de kaart via het web aan te bieden? Van groot belang is dat informatie aangeboden via het web nagenoeg platform-onafhankelijk is. Bovendien kunnen tegen minimale kosten vele gebruikers tegelijkertijd worden bereikt. Daarnaast is het relatief eenvoudig om de kaarten bij te houden. Dit laatste argument gaat trouwens al leen op wanneer de organisatie die de gegevens aanbiedt ook het interne bijhoudingssysteem goed georganiseerd heeft. Een bijhoudingscyclus van tien jaar wordt er niet opeens een van weken doordat men de kaarten op het web aanbiedt. Een trage bijhoudingscyclus kan worden veroorzaakt door zowel interne als externe factoren. Een voorbeeld van het eerste is dat werk- wijze en verzamelmethodieken de snelle veranderingen niet kunnen bijhouden. Een voorbeeld van het tweede kan zijn dat men het maatschappelijk onwenselijk vindt te investeren in methoden waarmee het direct bijhouden van veranderingen wel mogelijk is. Heel belangrijk is bovendien de eerder genoemde mogelijk- heid de kaart op een interactieve en dynamische manier aan te bieden. Dit heeft, zoals verder in dit artikel wordt uitgelegd, geleid tot nieuwe karteringstechnieken met mogelijkheden die voorheen niet denkbaar waren. Overigens is het goed zieh te realiseren dat (nog) niet iedereen toegang heeft tot het web. Deze tweedeling in al dan niet on-line zijn kan op verschillen- de schaalniveaus bekeken worden. Op wereldschaal lijkt de toegang in Nederland prima geregeld en is men in Afrika heel wat minder af, maar binnen Nederland bestaan ook tegenstel- lingen, al zijn die soms van een andere aard. In de stedelijke gebieden heeft men toegangsmogelijkheden via de kabel, ter- wijl het platteland dergelijke faciliteiten ontbeert en men het daar met een modern moet doen. Bij het aanbieden van geo- informatie via het web is het ook van belang rekening te hou den met de aard van de mensen die het web gebruiken. Die 5

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 7