web maps static maps dynamic maps KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 view only interactive interface and/or Contents view only interactive interface and/or Contents zijn vaak ongeduldig. Lange wachttijden doen de interesse ver- liezen. Bovendien verwacht men recente informatie, waarbij men eerder aan weken dan maanden geleden ververst denkt. Daarnaast worden webpagina's waar niet te klikken valt gauw als saai beschouwd. Allemaal zaken waarmee men bij het ont- werp van webpagina's en webkaarten rekening moet houden. Een ander, terecht, verwachtingspatroon van de gebruiker is een direct antwoord op maat en niet langer afhankelijkheid van een beperkt of Star aanbod. De aanbieder van traditionele geo-informatie heeft het in dit opzicht extra moeilijk, deze moet namelijk zowel inspelen op de nieuwe technische moge- lijkheden als rekening houden met een meer mondige klant. Het www is in principe geschikt om iedere soort geo-informa- tie aan te bieden, maar het zijn met name de aanbieders van meer bederfelijke geo-informatie die opeens mogelijkheden zien die tot voor kort ondenkbaar waren. Dit betreft bijvoor- beeld informatie over weer en verkeer. De webpagina's van het knmi [url 1] of MeteoConsult [url 2] bieden de meest recen te beeiden van bijvoorbeeld regenval en temperatuur, terwijl de pagina's van de anwb [url 3] de actuele verkeerssituatie rond de grote Steden in beeld brengen, en medeweggebruikers geven ondertussen via hun prive Websites aan waar men mo- menteel snelheidscontroles uitvoert. De praktische real-time toepassing van dergelijke informatie vereist natuurlijk tegen- woordig handsfree toegang tot het web. Een extra Stimulans voor de ontwikkeling van mobiel eis? Overigens biedt het web niet alleen unieke mogelijkheden voor de verspreiding van actuele, tijdsgevoelige informatie. Juist 00k historisch materiaal kan via het web worden ontslo- ten. Zo wordt veel historisch kaartmateriaal zorgvuldig be- waard in speciale onderdelen van de diverse kaartenverzame- lingen, waarvan de toegang in zekere zin moeizaam is. Wan- neer de afbeeldingen van het oude kaartmateriaal via het web toegankelijk zouden zijn, konden veel meer mensen genieten van dit deel van ons cultureel erfgoed. En daar het www geen landsgrenzen kent, is dit materiaal dan overal op de wereld toegankelijk. De Koninklijke Bibliotheek heeft dit voor een klein deel van de verzameling inmiddels zo gerealiseerd [url 4]. Er kleven natuurlijk 00k een aantal nadelen aan het web. Van gebruikerszijde is de toegankelijkheid al genoemd, net als de betrouwbaarheid. Vanuit het blikveld van de producent kan men zieh afvragen of, wanneer men geo-informatie via het web publiceert, men 00k inderdaad de doelgroep bereikt. Hoe zit het bijvoorbeeld met Copyright? Kan iedereen vrijelijk be- schikken over de gegevens die men op het web aantreft? Van uit gebruikers-perspectief beschouwt men vaak alles wat men op het web aantreft als gratis. Nieuwe pagina's worden dage- lijks toegevoegd, maar verdwijnen net zo makkelijk of veran deren zo van locatie. Is hier een ordening aan te brengen? Een prima voorbeeld van een poging om een geo-informatie- georienteerde Website te maken is Oddens Bookmarks [url 5] Een andere manier om orde en overzicht aan te brengen zijn clearinghouses die deel uitmaken van de ruimtelijke gegevens- Figuur 1. Classificatie van webkaarten [naar Kraak Brown, 2000]. infrastruetuur. Daarnaast, of eigenlijk in samenhang daarmee, biedt 00k het atlas- concept interessante mogelijkheden zo- als verderop in dit artikel duidelijk zal worden. Type webkaarten Gelet op de eigenschappen van kaarten die men op het web kan vinden is het mogelijk deze te classificeren volgens het Schema in figuur 1 [url 6] [Kraak Brown, 2000]. Het Schema eiassifieeert op basis van de manier waarop de kaar ten gebruikt kunnen worden, waarbij de sleutelwoorden interactie en dynamiek een belangrijke rol speien. De hoofdin- deling is naar statische en dynamische kaarten, terwijl beide categorieen verder zijn onderverdeeld in niet-interactieve en interactieve kaarten. Het meest voor- komend zijn niet-interactieve statische kaarten. Dit zijn kaarten waar de gebrui ker alleen naar kan kijken. Voor een web-omgeving is dat vrij saai en vaak zijn deze kaarten oorspronkelijk 00k niet voor het web ontworpen, maar gewoon scans van bestaande kaarten die op het web gezet zijn. In bepaalde gevallen kunnen dergelijke kaarten toch nuttig zijn. Bijvoorbeeld de al eerder genoemde afbeeldingen van historische kaarten. Via het web kunnen verzamelingen hun bezit toegankelijker maken voor het pu- bliek. Statische kaarten kunnen 00k interactief zijn. Het betreft zogenaamde klikbare kaarten. De gebruiker kan bijvoorbeeld via de legenda kaartlagen aan- of uitzet- ten, in- of uitzoomen en dergelijke. Een andere veel voorkomende variant is dat men via het aanklikken van Symbolen in de kaart naar andere informatie op het web wordt geleid, dat er een andere (ge- detailleerdere) kaart wordt opgeroepen, of dat er informatie uit de onderliggende database op het scherm verschijnt. Eigen lijk zijn dit de kaarten die de gebruiker op het web verwacht aan te treffen. Men moet ergens op kunnen klikken of de beeiden moeten bewegen. Bewegende kaartbeelden vindt men in de categorie dynamische webkaarten.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 8