low i medium KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-3 Het web is uitermate geschikt voor dit soort kaarten, waarmee onder meer dy namische geografische processen in beeld gebracht kunnen worden. De niet- interactieve versie van de dynamische webkaart wordt gerepresenteerd door bijvoorbeeid een animated-GlF. Een set bitmaps die elk een scene uit een anima- tie representeren zijn achter elkaar gezet en worden door de web browser conti- nue afgespeeld en herhaald. Voorbeel- den zijn de automatische gegenereerde weerkaartjes met de waarneming van bij voorbeeid de laatste 24 uur van de neer- slagradar. Ook de op veel webpagina's voorkomende roterende wereldbolletjes vallen in deze categorie. Interactieve dynamische kaarten zijn bij voorbeeid animaties die worden afge speeld in een speler waarop de gebruiker ook invloed heeft door via knoppen de animatie voor- of achteruit te laten af- spelen. Meer interactie-mogelijkheden worden geboden wanneer de kaarten zieh in een java(3d) of VRML-omgeving bevinden. In dergelijke omgevingen zijn eigenlijk alle denkbare interactiemoge- lijkheden te realiseren. Zo kan men bij voorbeeid in een landschap zelf een päd uitzetten en een trip door het landschap maken. Tijdens een dergelijke trip kan men objecten bevragen, toegang krijgen tot een database enzovoort. In het kader van virtuele realiteit en collaboratieve vi- sualisatie ontstaan zeer interessante mo- gelijkheden, waarbij mensen op verschil- lende locaties via de webkaart met elkaar aan een project kunnen werken. Het ontwerp van webkaarten Het web heeff de kaartontwerp-princi- pes niet wezenlijk veranderd. Wel zijn er een aantal nieuwe mogelijkheden bijge- komen en moet men met een aantal spe- eifieke eigenschappen van het web en zijn gebruikers rekening houden. Denk hierbij aan de omvang van de bestanden en het ongeduld van de gebruikers. De extra mogelijkheden hebben, zoals in de introduetie genoemd, onder andere be- trekking op de toegankelijkheid tot de kaart en de mogelijkheid om bijgehou- den kaarten aan te bieden, mits de orga- nisatie van de gegevens goed geregeld is. Een goed ontworpen webkaart kenmerkt zieh door een leeg kaartbeeld, iets wat de ontwerper van de Bosatlas zou aanspre- ken, zeker als we bedenken dat hij dit 125 jaar geleden al opmerkte voor kaar ten uit zijn atlas. De noodzakelijke leeg- te van de kaart is in een webomgeving Figuur z. Nieuwe grafische variabelen [naar Kraak Or- g 2002/ geen enkel probleem, daar men via de nieuwe technische mo gelijkheden veel informatie achter de kaart kan verbergen. Toegang tot deze 'verborgen' informatie kan bijvoorbeeid ver- kregen worden via 'mouse-over' technieken of via het aanklik- ken van Symbolen of tekst. Wanneer men de muis over het kaartbeeld beweegt zal dit op bepaalde voorgedefinieerde plaatsen tot een reactie leiden. Het kan zijn dat een symbool van kleur verändert, waardoor de gebruiker er op geattendeerd wordt dat er interactie mogelijk is, of dat er een tekst in beeld verschijnt die als legenda dienst doet, een plaatsnaam toont of een nadere uitleg geeft. Om de gebruiker als het wäre uit te nodigen op de juiste Symbolen te klikken moet het ontwerp van de Symbolen extra aandacht krijgen en uitnodigend zijn. Dit uitdagende ontwerp kan gerealiseerd worden door het toe- passen van een aantal nieuwe technieken die in ontwerpsoft- ware worden aangeboden [Kraak Ormeling, 2002]. In feite zou men deze nieuwe mogelijkheden kunnen zien als aanvul- ling op de grafische variabelen die indertijd door Bertin zijn voorgesteld (zie figuur 2). Het betreff hier vervlakking ('blur'), focus, transparantie en schaduw. Vervlakking geeft Symbolen aan de rand een wazige aanblik en kan bijvoorbeeid worden toegepast om onzekerheid te visualiseren. Focus introdueeert knipperende Symbolen die om aandacht schreeuwen. Transpa rantie en schaduw kunnen beide worden toegepast om een driedimensionaal effect te realiseren. Transparantie is een soort mistige doorzichtigheid waardoor meerdere lagen boven (of door) elkaar kunnen worden afgebeeld. Zo kan deze variabele gebruikt worden om een achtergrondkaart weg te drukken ten gunste van een andere kaartlaag, bijvoorbeeid geologie. Ook kan de mate van transparantie gekoppeld worden aan waarden die de intensiteit van een verschijnsel representeren, bijvoor beeid een geringe transparantie bij hevige regen en een hoge transparantie bij weinig neerslag. De toepassing van schaduw resulteert in een gevoel van diepte in de kaart en kan worden toegepast om de visuele hierarchie in de kaart te versterken. Individuele Symbolen kunnen door de toepassing van scha- duwwerking een driedimensionaal uiterlijk krijgen. De nieuwe variabelen worden al ruim toegepast in webkaarten, maar een gedegen onderzoek naar de effectiviteit van de nieuwe variabe len laat nog op zieh wachten. Een dergelijk onderzoek is nood- zakelijk want ondanks alle technologische mogelijkheden zijn Steenwijk Wardenbi teilen- Jporn Almelo Enschede Oldenzaal Hengelo Haaksbergen

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 9